YAPIMINDA 327 MİLYON LİRA HARCANDI

 Tarih: 13-12-2017 11:45:03

GÖKUÇ : HASTANENİN KAPATILMASI MÜMKÜN DEĞİL

 

Açıldığı günden bu yana Balıkesir gündeminde yerini koruyan konular arasında yer alan Atatürk Şehir Hastanesi hakkında; altından su çıkıyor, asansörler çalışmıyor, depreme dayanıklı değil gibi birçok konuda söylentiler halk arasına dolaştı ve dolaşmaya devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Balıkesir’e son gelişinde yeni bir şehir hastanesi müjdesi vermesi üzerine; hastane binasının taşınacağı, mevcut binanın ise KYK’ya devredileceğiyle ilgili söylentiler yayılmaya başladı. Biz de bu söylentileri Atatürk Şehir Hastanesi Başhekimi Adil Ozan Gökuç’a sorduk.

YAPIMINDA 327 MİLYON LİRA HARCANDI

Atatürk Şehir Hastanesi Başhekimi Adil Ozan Gökuç, söylentilere şöyle cevap verdi:

“Sağlık Bakanlığımız, bir ilde yatak sayısının yeterli olup olmadığını anlamak için 10 bin kişiye düşen yatak sayısına bakıyor. Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi’nin açılmış olması büyük bir ihtiyacı gidermiş olsa da hala yatak sayısı olarak, Türkiye standartlarına çıkamadık. Burada 850 yatakla başladık, fakat şu anda 1150  yatağımız var ve doluluk oranımızda %90. Fakat Türkiye standartlarına bakarsanız, Balıkesir için en az 400 veya 600 yataklı bir hastaneye daha ihtiyaç var. Önünde iki yol var, ya Eski Sağlık Bakanı Recep Akdağ’ın da söylediği gibi Balıkesir Devlet Hastanesi binaları çok eskidir, yeni deprem yönetmeliğine uygun olmadığı için yenilenerek, oraya 400 ya da 600 yataklı bir hastane yapılması ya da Sayın Cumhurbaşkanımız en son ziyaretinde yeni bir şehir hastanesinden bahsettiğine göre böyle olacaktır. Yani şunu anlatmak istiyorum. İlimizdeki yatak sayısı çok az, bu ilin yeni bir hastaneye daha ihtiyacı var. Dolayısıyla yeni bir hastane yapıldığında bu hastanenin kapanması mümkün değil. Çünkü burası başka bir iş için kullanılabilecek bir bina değil. Burası 327 milyon lira harcanarak yapılmış, hastane standartlarına uygun bir bina. Bu binada; tomografi kurşunlu, yerler kurşunlu, camlar öyle. Öyle bir masrafla yapıldı ki bu masraftan vazgeçip başka bir amaç için kullanılamaz. Daha önemli konu şu:

Balıkesir’i son ziyaretinde Cumhurbaşkanımızın söylemeye çalıştığı şuydu. Cumhurbaşkanımız ‘Size yeni bir hastane açtık. Eminim ki memnunsunuzdur. Ama buraya bir hastane daha  planlıyoruz.’ dedi.”

“TÜRKİYE STANDARDINI YAKALAMAMIZ GEREKİYOR”

Gökuç, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın mevcut hastane  kötü olduğu için yeni bir yer planlıyoruz demediğini, Balıkesir’in bir hastaneye daha ihtiyacı olduğu için yeni hastane müjdesini verdiğini belirterek “Türkiye standartlarına yaklaşabilmemiz için bu hastane hariç en az 600 yataklı bir hastane daha yapılması lazım ki bu şekilde ancak standardı yakalayabiliyoruz. Yani 10 bin kişiye 24’ü yakalayabiliyorsunuz. Bu hastanenin yıkılması taşınması gibi bir ihtimal  zaten yok. İlk günden beri söylüyorum binamız deprem yönetmeliğine uygun. Tabanında herhangi bir su yok. 2700 fore kazığın üzerine çakılmış bir bina. Dolayısıyla şu anda fore kazıklarla insanlar denizlerin ortasına havayolu, liman yapıyor, bu yönden de bir risk yok. Beton kalitesiyle ilgili bir sorunumuzda yok. Tabii ki tamamen sorunsuz bir hastane demiyorum. Yerleşme sürecindeyiz, mutlaka eksikliklerimiz var toparlamaya çalışıyoruz. Sürekli gündeme gelen bir asansör problemi yaşadık biliyorsunuz. Bu hastanede 58 asansör var. Mutlaka üçünde beşinde arıza yaşıyoruz. İnsanların bakış açısıyla alakalı. Çalışmayan üçü beşi görmek mi? Çalışan 50’yi görmek mi? Ama bu 58 asansörün 30’unu halk kullanıyor. Diğerleri zaten başka işler için kullanılıyor. Asansörlerin bozulmaması için elimizden geleni yapıyoruz. Hastanemizde toplam 1000 adet tuvalet var. Tadilat olanların kapılarını kapatıyoruz. Temizlik ekiplerimiz durmadan çalışıyor.”

EKSİKLİKLER GİDERİLİYOR

Hastanenin ana problemlerinden birinin otopark olduğunu dile getiren Gökuç “Bir otoparkımız açıldı. Ocak ayı itibariyle ikinci otoparkımızı da açacağız. 110 araçlık kapalı otoparkımız var. şu anda kolonlara numaralar veriliyoruz ki insanlar, arabalarını bıraktıkları yerleri bulabilsinler. İlk açtığımız da insanlar uzun süre arabalarını bulamadılar. Polikliniğe gelen hasta sayımız %50 arttı. Ameliyat sayılarımız iki katına çıktı. Yoğun bakım yatak sayımız iki katına çıkmıştı. Şimdi ise daha çok vatandaşların hastanemizi daha rahat kullanabilmeleri için çalışmalar yapıyoruz. Tabelaların yetersiz olduğuna karar verdik ve yeni bir tabela ihalesi yaptık. Eksikliğini düşündüğümüz her yere yeni tabelalar konulacak. Böylece herkes aradığı yeri daha rahat bulabilecek. Acil de ciddi bir sorunumuz vardı. Bir rampadan çıkıyorlardı, iniş rampası yoktu ya da insanlar arabasını aşağıya bıraktığında  çok uzun yol yürüyordu.  Şimdi çıkış rampasının tam karşısına bir iniş rampası yapıyoruz. Arabalar aşağıya bırakıldığında çıkmaları için iki merdiven arasına bir asansör yapıyoruz.” dedi.

GSM OPERATÖRLERİYLE SÖZLEŞMELER İMZALANDI

Hastanenin bazı yerlerinde çekmeyen telefonlarla ilgili Gökuç “Telefon çekmemesi bizden kaynaklanan bir sorun değil, gerekli görüşmeleri yaptık. Biz zamanında GSM operatörlerine haber verdik, alt yapı çalışmalarını yapmaları için. Bir tanesi çok çabuk yaptı, diğeri de bu ay sonunda bitirecek çalışmalarını. Bir tanesi kaldı o da en kısa zamanında çalışmalara başlayacak diye umuyorum. Sözleşmelerimizi imzaladık. Sadece GSM operatörlerinin daha hızlı hareket etmesi gerekiyor.” diye konuştu.  

(Gazete Ekspres)

  Kaynak: Gazete Ekspres
ANAHTAR KELİMELER
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI