ULUSLARARASI KALİTE YARIŞMASINDA TÜRK İMZASI

 Tarih: 02-05-2018 10:55:01

ULUSLARARASI KALİTE YARIŞMASINDA TÜRK İMZASI

 

 

Balıkesir’in Edremit ilçesindeki bir zeytin ve zeytinyağı imalatçısı firma, İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen “London İnternational Olive Oil Competitions” isimli sofralık zeytin ve zeytinyağı kalite yarışmasında, en yüksek ödül olan platin ve bronz madalya aldı.

 

 

1915 yılından beri ata mesleği olan zeytinciliği sürdüren Edremit ilçesindeki bir zeytin ve zeytinyağı firması, bölgenin kırma zeytinini ve zeytinyağını dünya çapında test etmek amacıyla Londra’da düzenlenen “London İnternational Olive Oil Competitions” isimli sofralık zeytin ve zeytinyağı kalite yarışmasında katıldı. Geçtiğimiz günlerde sonuçları açıklanmaya başlanan yarışmanın altın, gümüş ve bronzun üzerinde en yüksek ödülü olan platin ödül, sofralık zeytin dalında Edremitli firmanın kırma zeytinine verildi. Firma ayrıca, zeytinyağı kategorisinde de bronz madalya aldı.

Edremit Ticaret Odası Zeytin ve Zeytinyağı Komitesi Başkanlığı görevini de yürüten firma sahibi

Hasan Güçlü Sakallı, Edremit yöresinin kırma zeytinine daha fazla önem vereceklerini ifade etti. Kırma zeytinin, yeşil çizik zeytin ile aynı kalitede olduğunu ifade eden Sakallı, TV100 Haber’e özel yaptığı açıklamasında, “1915 yılından beri zeytincilik yapan bir neslin 4. Kuşağı olarak bu işi devam ettirmeye çalışıyorum. Aynı zamanda Edremit Ticaret Odası’nın Zeytin ve Zeytinyağı Komitesi Başkanıyım. Daha önce Edremit Ticaret Odamız Edremit Yeşil Çizik Zeytinin coğrafi işaretini almıştı. Bu zeytinimizi artık tüm Türkiye tanımaya başladı. Geçtiğimiz aylarda zeytinyağı için de coğrafi işaretimizi aldık. Kalitemizi tüm ülkemiz biliyordu ama coğrafi işaretimiz ile bunu tescilledik. Londra’da yeni düzenlenen Uluslararası Sofralık Zeytin Yarışmasında biz çizik zeytinimizle değil, kırma zeytinimizle bölgemizi temsil ettik. Bu ürünümüzün de çizik zeytinimiz ile aynı kalitede olduğunu dünya çapında denemek, tescil ettirmek amacıyla bu yarışmaya katıldık. İlk kez katıldığımız bu yarışmada beklediğimizden daha yüksek bir ödül aldık. Bu yarışmada alınabilecek en büyük ödül olan platin ödül kırma zeytinimize geldi. Bu da demek oluyor ki, Edremit bölgemizin zeytinyağı ve çizik zeytini kadar kırma zeytini de çok iyi. Artık bu yönde kırma zeytinimize de gereken önemin gösterilmesi gerektiğini anladık” dedi.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER BALIKESiR HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI