TÜRKİYE'NİN GUGUKLU SAAT ÜRETEN TEK USTASI

 Tarih: 08-02-2018 11:55:28

Dünyada sadece Almanya ve Rusya’da üretimi olduğu bilinen guguklu saatlerin Türkiye’de de üretildiği öğrenilirken, Edremit ilçesindeki bir usta tarafından el yapımı olarak imal edilmesi dikkat çekti.

Rusya ve Almanya’nın uzun yıllardır fabrikasyon olarak üreterek dünyanın pek çok ülkesine ihraç ettiği guguklu saatler, el yapımı olarak Türkiye’de de üretilebiliyor. Türkiye’nin guguklu saat üretimi yapan tek imalatçı ustası da Edremit ilçesindeki 40 yıllık saatçi Midayet Yıldırım. 63 yaşındaki Yıldırım, TV100 Haber’e mesleği ve guguklu saatler ile ilgili ayrıntılı bilgiler verdi. Guguklu saat üretimini gerçekleştirebilmek için 6 yıl uğraş verdiğini ve sonunda başarılı olduğunu söyleyen Yıldırım, “1978 yılında Artvin’den Edremit’e yerleştim. 40 yıldır bu mesleği yapmaktayım. Mesleğimi çok seviyorum. Okumadım ve çok pişmanım. Okusaydım mesleğimi daha da geliştirebilirdim. İnsanlara hizmet etmeyi seviyorum. Artık saatçiler de yaşlandı ve çok azaldı. Hiç eleman yetişmiyor. Bir kişi bile bu mesleği öğrenmek için kapımızı çalmıyor. Bizden sonrakilerin de artık durumları iyi olmaz. Ben isterim ki, her mesleğin bir çırağı, yetişeni olsun ve mesleklerimizin devamı olsun. Buraya geldiğimden beri binlerce malzememi korudum. Bunları insanlar faydalansın diye saklıyorum. Türkiye’nin her yerinden bana tamir için saatler geliyor ve başka usta olmadığı için de yetiştiremiyorum. Türkiye’deki ustalara seslenmek istiyorum; Yanlarınıza elemanlar alın ve mesleği öğretip çırak yetiştirin. Her meslekte bu yapılmalıdır. Yoksa dışarıya bağlı oluyoruz. Dışarıdan gelen saatler de daha doğru dürüst kullanmadan bozulup çöpe atılıyor. Bizim paramız çöpe atılıyor. Aldığımız saatleri kullanalım ve değerini bilelim. Tüm meslektaşlarıma buradan sesleniyorum; Usta olduğumuz müddetçe mesleğinizi diğer insanlara öğretin ve mesleğimiz ölmesin” diye konuştu.

 

“Guguklu saatlerin sesini ayarlamak çok önemli”

Guguklu saatleri imal edebilmek için yoğun uğraşlar verdiğini ve başarılı olarak üretime başladığını söyleyen Midayet Yıldırım, “Guguklu saatler baktığınız zaman çok basit gibi görünüyor ama durum öyle değil. Bu saatlere baktığımız zaman, dünyada bir Rusya’da, bir de Almanya’da üretiliyor olarak biliniyor. Ama bu saatlerin bütün malzemeleri o ülkelerde olduğu için bozulduğunda biz bunları tamir edemiyoruz. Almanya’da çalışan bir arkadaşımdan ben malzemelerini getirttirdim ve Türkiye’de de imal edilmesi gerektiğini düşünerek 6 yıl üretim için çaba sarf ettim. En sonunda başarılı oldum. Artık kendim Almanların yaptığı guguklu saatin aynısını ben ülkemizde üretebiliyorum. Tamiri bir tarafa, imalatını da yapmaktayım. Türkiye’de guguklu saat üreten bir tek ben varım. Çok zevkli bir şey bunu imal etmek. Tabi ki, bilerek yapmak gerek. Tecrübe edinmeden, öğrenmeden bu iş yapılamıyor. Guguklu saatleri eski ceviz ağaçlarından yapıyorum ve satıyorum. Guguklu saatin sesini ayarlamak çok önemli” dedi.

 

Guguklu saatlerin fiyatı bin 500 ile 2 bin 500 arasında

Elektronik saatler de dahil olmak üzere her türlü saati tamir edebildiğini söyleyen Midayet Yıldırım’a, Türkiye’nin her yerinden tamir için saatler gönderiliyor. Yıldırım, “Ben mekanik saatler ile bu işe başladım. Mekanik bilgisi olan kişiler elektronik ile fazla zorluk çekmez. Ben her türlü saati tamir edebiliyorum. İster mekanik, ister yarı elektronik, ister se tam elektronik saat olsun. Hepsini tamir edebiliyorum. Duvar saatleri, antika cep saatleri hepsini tamir edebiliyorum. Hemen hemen yapamadığım saat yoktur. Yapamadıklarım da, parçasını bulamadığım saatler olmuştur. Tamir fiyatları dışarıdan göründüğü gibi olmuyor. Özellikle eski saatlerin mesela çarkı, taşı, direği kırık çıktığında fiyatlarını hemen tespit edip söyleyemiyoruz. 1930’lu yıllarda bayanlara çeyiz sandığı olarak Edremit’te ceviz ağacından imal edilmiş sandıkları aldım ve guguklu saatleri bu ağaçlardan yapıyorum. Makine parçalarını yurt dışından dolar bazında getirttiğim için maliyeti yüksek oluyor. Bin 500 lira ile 2 bin 500 lira fiyat aralığı var guguklu saatlerimin. İnternetten baktığınız zaman Almanya’daki fiyatları da öğrenebilirsiniz. Ama benim yaptığım saatler el yapımıdır ve garantilidir. Sipariş aldığım zaman guguklu saat üretiyorum” şeklinde konuşarak sözlerini tamamladı.

  Kaynak: Haber Merkezi
ANAHTAR KELİMELER
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI