TÜRKİYE MAVİ BAYRAKTA DÜNYA ÜÇÜNCÜSÜ

 Tarih: 07-05-2018 14:32:56

TÜRKİYE'de, 459 plaj, 22 marina ve 10 yatın, 'mavi bayrak' almaya hak kazandığı bildirildi. İspanya ve Yunanistan'ın ardından Türkiyemavi bayraklı plaj sayısı ile geçen yılki gibi dünya 3'üncüsü oldu.

Uluslararası Mavi Bayrak Jürisi, 2018 yılı mavi bayrak ödüllerini açıkladı. Açıklamaya göre bu yıl Türkiye'de 459 plaj, 22 marina ve 10 yatta mavi bayrak dalgalanacak. Türkiye; İspanya ve Yunanistan'ın ardından mavi bayrak sayısında 49 ülke arasından üçüncülüğü elde etti. Türkiye'de 200 mavi bayraklı plajla Antalya ilk sırada yer alırken, bu kenti 100 mavi bayrakla Muğla, 52 mavi bayrakla İzmir ve 30 mavi bayrakla Aydınizledi.

Türkiye Çevre Eğitim Vakfı (TÜRÇEV) koordinasyonunda yürütülen Mavi Bayrak Programı, Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE koordinasyonunda dünyada 49 ülkede uygulanıyor.  Merkezi Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da bulunan Uluslararası Çevre Eğitim Vakfı-FEE, 2018 yılında Mavi Bayrak Programı'nı uygulayan diğer tüm ülkelerin ülke sıralamasını bildirirken ödüle hak kazanan plaj ve marinaların isimlerinin ise 24 Mayıs'ta açıklanacağı duyuruldu. Buna göre Türkiye; mavi bayraklı plaj sayısı ile geçen yılki gibi dünya 3'üncüsü oldu. İlk sırada İspanya, 2'nci sırada Yunanistan yer alırken, Türkiye'nin arkasından 4'üncü sırada Fransa ve 5'inci sırada  İtalya yer aldı.

  Kaynak: haberler.com/balıkesir
ANAHTAR KELİMELER
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI