TÜRKİYE'DE İLK KEZ MANTAR FESTİVALİ DÜZENLENECEK

 Tarih: 11-10-2017 08:52:07

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı’na bağlı Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezi (BAÇEM) tarafından, 21-22 Ekim tarihlerinde Türkiye’de ilk kez mantar festivali gerçekleştirilecek.

 

Balıkesir çiftçisinin üretimlerine katkı sağlamak, eğitimler vermek ve Ar-Ge çalışmalarıyla, çiftçiye alternatif gelir getirecek ürünleri sunmak amacıyla Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Kırsal Hizmetler Daire Başkanlığı bünyesinde kurulan Balıkesir Çiftçi Eğitim Merkezi (BAÇEM), Türkiye’de ilk kez, geniş kapsamlı mantar eğitim festivali gerçekleştirecek.

 

Bölgede yetişerek, ekonomik değeri olan mantarlar ve zehirli mantarların tanıtılacağı festival kapsamında, Kazdağları’na gidilerek mantar avı yapılacak. 2 gün sürecek olan 1. Kazdağları Yaban Mantarları Eğitim Festivali ve BAÇEM’in çalışmalarıyla ilgili TV100 Haber’e açıklamalarda bulunan BAÇEM Şube Müdürü Nazım Tanrıkulu, “Merkezimiz 2015 yılında, Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Edip Uğur’un vizyon projeleri arasında faaliyete geçti. Kendisinin destekleriyle de bu güne kadar geldik. Yaklaşık 110 dönümlük bir alan içerisinde kuruluyuz. Bu alanımızda tıbbi ve aromatik bitkilere ayırdığımız 25 dönümlük arazimiz var. Kazdağları bitkilerimiz için ayırdığımız 5 dönümlük bir koleksiyon bahçemiz var. Bölgeye alternatif olabilecek meyve türleri, tıbbi bitkiler, parfüm bitkileri konularında da yoğun olarak çalışıyoruz. Doku kültürü yöntemleriyle fide üretimleri yapabileceğimiz bir biyoteknoloji laboratuvarı kuruyoruz. Tıbbi ve aromatik bitkilerle ilgili etken madde analizleri ve ürün geliştirme çalışmaları yapabileceğimiz bir ar-ge laboratuvarı kurduk. Ayrıca, Balıkesir’de yetişen ve ekonomik değeri olabilecek mantarlar konusunda da üretim ve eğitim yapabileceğimiz mantarhane kurduk. İlimiz çiftçilerine hem ekonomik katkı sağlamaları, hem de bilinçli tarım yapmalarına katkı sağlamak amacıyla eğitim salonlarımız var. Önümüzdeki 21-22 Ekim tarihlerinde de ekonomik değeri olan mantarlar ile zehirli mantarlara dikkat çekmek amacıyla Türkiye’de ilk defa bu kadar kapsamlı bir mantar festivali düzenleyeceğiz. 1. Kazdağları Yaban Mantarları Eğitim Festivali ismiyle gerçekleşecek. Festivalde hem kitapçıklarla bilgilendirmeler yapacağız, hem bu bölgenin, hem de BAÇEM’in tanıtımını yapmış olacağız. Biz her zaman çiftçimizin yanındayız. Çiftçilerimizin yetiştirdiği farklı tarım ürünleri konusunda hem danışmanlık yapmaktayız, hem de çözün önerileri üretmekteyiz. Çiftçilerin ekonomik gelirlerini artırmak için uzman kadromuzla çalışmaktayız. Çiftçi eğitimlerimiz de devam etmektedir” dedi.

 

“Balıkesir’i mantar alanında marka şehir yapmak”

BAÇEM’in uzman biyoloğu Semra Candar Erol ise, tüm mantar ve doğa sevenleri festivale davet ederek, festivaldeki temel amacın, Balıkesir’i mantar alanında marka şehir haline getirmek olduğunu belirtti. Erol, “Uzmanlık alanım, ekonomik değeri olan mantarlardır. Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Edip Uğur’un destekleriyle burada eğitimler düzenler duruma geldik. Ayrıca festivaller gibi çeşitli etkinlikler düzenleyerek Balıkesir ilinde mantar yetiştiriciliğini teşvik etmeyi amaçlamaktayız. BAÇEM olarak 21-22 Ekim tarihleri arasında 1. Kazdağları Yaban Mantarları Eğitim Festivali’ni düzenleyeceğiz. Eğitim festivalimizde, Kazdağları’nın eşsiz atmosferinde akademisyenlerimiz eşliğinde hem beraber mantar avlayacağız. Halkımızın mantarlar konusunda farkındalığını artırmayı planlamaktayız. Temel amacımız mantar yetiştiriciliğinin bölgemizde artması ve çiftçiye alternatif gelir kapıları oluşturmak. Balıkesir’i mantar alanında marka şehir haline getirmeyi amaçlıyoruz. Büyükşehir Belediye Başkanımızın destekleriyle çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. Tüm mantar ve doğa sevenleri Kazdağları’na bekliyoruz. BAÇEM olarak 21-22 Ekim tarihlerinde sizin için orada olacağız” diye konuştu. 

  Kaynak: HABER MERKEZİ
ANAHTAR KELİMELER
  Hava Durumu HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI