TOPRAĞA DEĞMEDEN ÇİLEK YETİŞTİRİYORLAR

 Tarih: 05-10-2017 14:13:58

Balıkesir’in Gömeç ilçesinde, 3’ü itfaiyeci olmak üzere toplam 4 arkadaş, ek iş olarak topraksız tarım yapmaya karar vererek, topraksız organik çilek üretimine başladı. İlk yılın rekoltesi ise 10 ton.

 

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’nda görevli itfaiyeciler Mustafa Halil Alumert, Mehmet Selçuk Yaşar ve Cemil Temel Kuru ile çiftçi Osman Reha Tuzlacı isimli 4 arkadaş, boş vakitlerini ek iş yaparak değerlendirmek isteğiyle yola çıkarak başarılı girişimciler arasına girdi. İlçede topraksız tarım uygulaması yapabilmek için 2 yıl araştırma yapan arkadaşlar, Antalya ve Manisa’daki üreticilerden pratik bilgiler edinerek, kendi imkanlarıyla 110 bin lira harcayarak, topraksız çilek üretimi serası oluşturdu. Nisan ayında ektikleri 26 bin fidandan 10 ton rekolte bekleyen girişimci arkadaşlar, boş vakitlerinde kahvehane köşelerinde oturmaktansa böyle bir iş yapmak istediklerini söyledi.

TV100 mikrofonlarına başarı hikayelerini anlatan Mustafa Halil Alumert, “Gömeç ilçesinde 4 arkadaş topraksız çilek yetiştirmek için gönül birliğine vardık. 2 yıl araştırma süreci yaşadık ve gerekli alt yapımızı oluşturduk. Kendi öz kaynaklarımızla bu işe başladık. Antalya’da ve Manisa’nın Akhisar ilçesinde bu işin alt yapısını inceledik. Yapım aşamasını da kendimiz gerçekleştirdik. Bin metrekarelik bir arazimize 26 bin fidan ektik. Bu sene ilk senemiz ve ürünler olmaya başladı. 10 ton civarında rekolte beklentimiz var. Fidanı ektikten sonra 3 sene ömrü oluyor. İlk senenin ardından 15-18 ton civarında rekolte sağlıyor. Pazarlama sıkıntımız yok. Ayvalık’taki toptancı haline satıyoruz. Topraksız organik çilek yetiştiriyoruz. Kaliteli bir ürün ortaya çıkıyor ve bizim gibi bir işletme sahibi olmak isteyenlere tavsiye ederiz ve kapımız yeni girişimcilere açıktır. Biz 4 arkadaş bu yola çıktık ve 3’ümüz Balıkesir Büyükşehir Belediyesi İtfaiye Daire Başkanlığı’na bağlı Gömeç İtfaiye Grup Amirliği’nde çalışıyoruz. Diğer arkadaşımız da zaten çiftçilikle uğraşıyor. Boş vakitlerimizde kahvehane köşelerinde oturmaktansa, böyle bir işi yapmaya karar verdik” dedi.

 

“Daha iyi verim için su arıtma tesisi kurduk”

Daha sağlıklı ve verimli mahsul alabilmek amacıyla seraya damlama sulama sistemi ve modern su arıtma sistemi kurduklarını vurgulayan Mehmet Selçuk Yaşar ise, “Yaklaşık 20 bin lira harcayarak, çileklerin daha verimli yetişebilmesi için arazimize bir su arıtma tesisi de kurduk. Suyu arıtıyoruz, tekrar gübreleyip çileklerimize, damlama sulama yöntemiyle vermekteyiz. Biz burada topraksız tarım uygulaması yapmaktayız. Toplam maliyetimiz şimdilik 110 bin lira civarında oldu. Hedefimiz, bu seramızı daha da büyütmek ve kapalı seraya dönüştürmek. Başarılı bir sezon geçiriyoruz ve inşallah seneye daha yüksek rekolte elde edeceğiz. Bu işi yapmak isteyenlere tavsiye ediyorum. İşin teknik kısımları öğrenildiğinde çok güzel bir şekilde topraksız tarım yapılabilir. Biz bunu ek iş olarak yapabiliyorsak, herkes yapabilir. Üreticiler ne kadar çoğalırsa bilgi paylaşımı da o kadar artar. Biz birlikten kuvvet doğar dedik ve başarılı olduk. Çilek, 7-8 ay mahsul veriyor. Karlı bir iş. Nisan ayında ekimini yaptığımız çileklerin hala verimini alıyoruz. Yere kıra düşene kadar da devam edecektir. Kapalı seramız olmadığı için bu kadar süremiz var. Sera olduğu zaman yılın 12 ayı ürün alınabiliyor” diye konuştu.

 

  Kaynak: HABER MERKEZİ
ANAHTAR KELİMELER
  Hava Durumu HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI