ŞİFALI OTLARIN TANITIMI YAPILDI , YEMEKLER TADILDI

 Tarih: 20-04-2018 12:37:09

Balıkesir'deki Turizm Haftası kutlamaları kapsamında, “1. Kazdağları Ot Yemekleri Festivali” düzenlendi. Bir gün olarak planlanan festivalde Kazdağları'ndan ve eteklerindeki kırsal mahallelerden toplanan yaklaşık 40 çeşit ottan yemekler pişirildi.

 

Havran ilçesinde bulunan Kazdağları Bilim ve Sağlıklı Yaşam Köyü’nde gerçekleştirilen "1. Kazdağları Ot Yemekleri Festivali"ne yoğun katılım gerçekleşti. Ot festivalinde misafirlere sunulan yemekler adeta kapışıldı. Programa; Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy, Edremit Belediye Başkan Vekili Ahmet Elman, daire amirleri, siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşları ve birçok turizmci katıldı. Program kapsamında Kazdağları'nda yetişen otlarla hazırlanan, bölgeyi temsil eden ot yemekleri hazırlanarak davetlilere ikram edildi. Hazırlanan yemekler adeta kapışıldı. Güneş panelinin ürettiği ısıyla yemek pişirilmesi dikkat çekerken, festival kapsamında halk oyunları ekipleri, folklor gösterileri sundu. Sağlıklı yaşam köyündeki bilimsel çalışmaları da yerinde inceleme fırsatı bulan katılımcılar, festivale destek veren Arel Üniversitesi’nin akademisyenlerinden de şifalı bitkilerle ilgili bilgiler topladı.

Turizm Haftası kutlama etkinlikleri kapsamında, “1. Kazdağları Ot Yemekleri Şenliği”ni organize eden Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, gazetecilere yaptığı açıklamada, “Bugün burada Kazdağları Ot Yemekleri Festivali yapıyoruz. Edremit'imiz, körfezimiz özellikle deniziyle, termaliyle, zeytiniyle, Kazdağları'yla ünlü bir bölge. Fakat bunun yanında özellikle Kazdağları'nda yetişen değişik otlar ve bu otlardan yapılan yemekler bu yöremizin kültürü. Bizler de bu yörenin kültürünü bütün ülkemize tanıtmak için bu etkinliği gerçekleştirdik. Bu kapsamda da ot yemekleri festivalini yaptık” dedi.

Bu festivalin turizme dönüştürülmesi için bundan sonraki yıllarda da devam ettirilmesinin kendileri açısından çok önemli olduğunu kaydeden kaymakam Sırmalı şunları söyledi, “Bu değerlerimizi her zaman ayakta tutmamız gerekiyor. Edremit'in sadece yazın iki üç ay turizm yapılan bir yer değil, bütün yılın 12 ayında turizm yapılan yer haline getirmek istiyoruz. Bu etkinlikte bunlardan bir tanesi. Emeği geçenlere teşekkür ediyorum.”

Etkinliğe ev sahipliği yapan işadamı Faruk Durukan ve destekçi olan Havran Belediye Başkanı Emin Ersoy, festival ile ilgili görüşlerini belirtti. Durukan, “Turizm haftası çerçevesinde Kazdağları’nın otları çok meşhurdur. Bunu biz yine yöre kültürü ile gastronomi birleştirilerek sağ olsun bize üniversitede destek verdi. Havran Belediyesi de bize destek verdi. Bunu birleştirip Kazdağları’nın otlarının, yemeklerinin, lezzetlerini tüm dünyaya duyurmak istedik” ifadelerini kullandı.

Katılımcılar, Ege Bölgesi’nde eşi olmayan Kazdağları Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Müzesi’ni de inceledi ve festival etkinlikleri akşam saatlerine kadar devam etti. Şifalı otlar kullanılarak yapılan birbirinden farklı lezzetlere sahip yemekler, katılımcılara ikram edildi.

  Kaynak: Haber Merkezi
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER BALIKESiR HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI