SEZONUN SON GÜREŞİ HEYECANLI GEÇTİ

 Tarih: 20-03-2018 12:08:47

Edremit ilçesine bağlı Altınkum sahilinde ilk kez düzenlenen 'Altınkum Beach Deve Güreşleri'nde 162 devenin kıran kırana mücadeleleri nefesleri kesti.

 

Edremit ilçesinde her yıl Zeytinli Rock Festivali’ne ev sahipliği yapan Altınkum Sahili, bu yıl ilk kez Edremit Körfezi Turizm İşletmecileri Derneği (EKTİD) ve Edremit-Akçay Deveciler Derneği tarafından düzenlenen 'Altınkum Beach Deve Güreşleri'ne ev sahipliği yaptı. Güreşe, 162 güreş devesi katıldı. Küçük, orta ve büyük olmak üzere 3 kategoride güreşen develer, izleyenlere heyecan dolu anlar yaşattı. Develerin kıran kırana güreşleri beğeniyle izlendi. Deve güreşleri için Altınkum sahilini özellikle tercih ettiklerini belirten EKTİD Başkanı Yahya Yavuz, güreşleri düzenlerken tanıtıma da önem verdiklerini ifade etti. TV100 mikrofonlarına konuşarak, Edremit Körfezi'nin son 3 yıldan buyana turizmde atağa kalktığını ve yazın otellerde yüksek doluluk oranı yakalandığını belirten Yahya Yavuz, “Deve güreşlerinde de farklılık yaratmak istedik. Bölgedeki en büyük güreşlerden birini organize ettik. lk defa sahilde, plajda beach deve güreşi düzenleniyor. Bu Türkiye'de ilk defa yapılıyor. Yoğun bir katılım gerçekleşti. Bu katılımdan dolayı deveci arkadaşlara teşekkür ediyorum. Pehlivan güreşleri ve deve güreşleri Türk ve Yörük kültürünün olmazsa olmazıdır. 1'incisini düzenlediğimiz 'Altınkum Beach Deve Güreşleri' fikrinin ne kadar doğru olduğunu da burada hep beraber gördük. Erkekler kadar kadınlarda yoğun bir katılım gösterdi. Nasıl beach voleybol turnuvası oluyorsa, deve güreşi olabileceğini de gösterdik. Katılanlar hem deniz havası aldı hem de zevkle izlediler. Bölgenin tanıtımı için kültürümüzü farklı fikirler ve etkinliklerle süslemeye devam edeceğiz. Deve güreşlerinde uzman ekipler tarafından sürekli kontrolleri yapılıyor. Develer hiçbir şekilde zarar görmedi” dedi.

Edremit-Akçay Deveciler Derneği Yöneticilerinden Vacit Kurtdereli ise, güreşleri geleneksel hale getirmek istediklerini belirterek, “Güreş organizasyonumuzun adını da 'Altınkum Beach Deve Güreşi' adını verdik. Yaz kış sahillerimizin dolu olması için etkinliklerin artması gerekiyor. Seneye daha da geliştirerek etkinliğimizi geleneksel hale getirmek istiyoruz? Çok güzel bir gün yaşandı ve geleneğimizi sürdürmeye devam ediyoruz. Bu Yörük geleneğini plajda yapmamız halkımızın beğenisini kazandı. Destek verenlere teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

Deve güreşlerinin sahilde düzenlenmesinin mutlu olduğu gözlenen vatandaşlar da develerle bol bol hatıra fotoğrafı çektirdi. Şehre uzak yaylalar yerine Altınkum plajında yapılması sayesinde ilk defa deve güreşi izleme şansı yakaladığını söyleyen vatandaşlar, Etkinliği yapanlara teşekkür etti.

Türkiye’nin tek güreşçi deve sahibi Seniha Yüksel de, TV100 Haber’e özel açıklamalar yaptı. Ellerindeki para ile ailece ev sahibi olmak yerine deve sahibi olduklarını ifade eden Yüksel, “Ev alacaktık ama vazgeçtik. Koyunlarımızı sattık ve bir arkadaşımızın yönlendirmesiyle deve aldık. Devenin bakımı zor ama artık bize zor gelmiyor. Alıştık artık. Devemiz güreşlere katılıyor ve bize de gelir getiriyor. Güreşin sahilde yapılması da çok güzel oldu” şeklinde konuştu.

Akşam saatlerine kadar devam eden güreşlerde dereceye giren develerin sahiplerine kupaları verildi.

  Kaynak: Haber Merkezi
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER BALIKESiR HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI