SEÇİM GÜVENLİĞİ İÇİN SEFERBER OLDULAR

 Tarih: 18-06-2018 10:19:33

Balıkesir Barosu’nda Türkiye’nin geleceğini şekillendirecek seçimlerin güvenli bir şekilde geçmesi için başta seçim kanunda yapılan değişiklikler ve mevzuatlar konularında olmak üzere gönüllü avukatlara eğitim veriliyor. Türkiye’nin en önemli gönüllü sandık görevlisi kuruluşu olan Oy ve Ötesi ile birlikte eğitim veren Balıkesir Barosu, seçime kadar 70 gönüllü avukatı Seçim Kanunu’ndaki değişiklikler ve mevzuatlarla ilgili eğitecek.  24 Haziran seçimlerine yönelik çalışma düzenlediklerini söyleyen Baro Başkanı Av. Erol Kayabey, “ Büyük bir seçime giriyoruz. Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimini yapacağız. Bu seçimlerde Seçim Kanunu’nda büyük değişiklikler var. Oy pusulalarının basımından, zarflara, nasıl oy atıldığına kadar her şeyde bir değişiklik var. Böyle olunca Barolar Birliği bu konuda interaktif bir eğitim gerçekleştirdi. Buradan bir ihtiyaç ortaya çıktı ve barolar devreye girdi. Baroların beklentisi yeni sistemle ilgili eğitim almak oldu. Sonrasında Oy ve Ötesi, Sensiz Olmaz gruplarıyla birlikte düzenlenen çalıştaya 29 baro katıldı. Seçim güvenliğini sağlamak devletin işidir. Sandık güvenliğini sağlamak ise devletin işi olmasının yanı sıra siyasi partilere de görev vermiş yasa. Seçim bir hukuk çerçevesinde yapıldığından dolayı avukatlarda bu sürece müdahil oldu. Bizler sorunları çözebilmek için bu işe girdik ve sorumluluğumuzu bu kapsamda sınırladık. Hiçbir siyasi partiye bağlı değiliz. Her seçmenin seçime gitmesi lazım” dedi.

 

OY VE ÖTESİ BALIKESİR’İN HER YERİNDE OLACAK

Oy ve Ötesi’nin Kurumu hakkında ve Balıkesir’deki çalışmaları hakkında bilgi veren Oy ve Ötesi İl Temsilcisi Murat Saral, “ Oy ve Ötesi, 30 Mart 2014 yılındaki yerel seçimlerden önce ortaya çıkan şaibe söylentilerinin bir daha yaşanmaması için bir grup arkadaşın biz ne yapabiliriz diye düşünmesi sonrası ortaya çıkmıştır. Müşahitlik görevini keşfetmişlerdir. Bir anda 30 bin kişi oluşmuştur İstanbul’da. 30 bin üye 2014 yılındaki yerel seçimlerde sadece İstanbul’da görev yapmış. Arkasından iptal edilen Yalova seçimlerinde görev aldılar. Sonra kurumsallaştı. En büyük özelliği bağımsız ve tarafsız olmasıdır. Her partiye eşit mesafedeyiz. Biz sadece 298. Maddeli yasa ve 135 numaralı genelgede yer alan hususlara bağlıyız.  Sandığa halel getirmemek için çalışıyoruz. Bireylere yol gösterici çalışma yapıyoruz. Balıkesir’de ilk kez 7 Haziran seçimlerinde görev yaptık. 1 Kasım’da çalıştık. Referandum’da yer almadık. Şimdi bu seçimlerde yeniden sandık başında olacağız. Şu an Balıkesir’in her yerinde olmaya çalışacağız. 7 Haziran’da 400 gönüllüye ulaşmıştık şimdi bunun birkaç katı büyüklüğünde olacağız. Özellikle riskli bölgelerde yer almak istiyoruz. Seçim güvenliğiyle ilgili en sağlam doneler Oy ve Ötesi’nde var. Bizim hedefimiz partilere uzak duran ancak sandık güvenliği konusunda endişe duyan vatandaşa uzanmak” dedi.

 

BİZİM VARLIĞIMIZ HERKES İÇİN GÜVENCE

Oy ve Ötesi Gönüllüsü Avukat Gamze Yelbey Aça ise bir hukukçu olarak yaptığı çalışmalar hakkında bilgi verdi. Aça,” Üç seçimdir Oy ve Ötesi adına çalıştım. Sabah gidiyorum. Kendimi bütün sandık başkanları ve müşahitlerle tanışıyorum. Sorun olduklarında bana ulaşabileceklerini söylüyorum. Gün içerisinde birçok problemle bana geliyorlar. Ben bu konuda onlara neler yapabileceklerini anlatıyorum. Bizim orada bulunmamız herkes açısından bir güvence oluyor. Bu seçimde de seçimin güvenli şekilde geçmesi için çalışacağız” dedi.

 

  Kaynak: Yenisöz
ANAHTAR KELİMELER
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI