SAVAŞTEPE'YE 1.3 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

 Tarih: 04-08-2018 19:35:35

SAVAŞTEPE'YE 1.3 MİLYAR DOLARLIK YATIRIM

 

Altyapı projeleri Türkiye'nin çehresini değiştirirken, yeni yatırımları da önünü açıyor.

İstanbul-İzmir Otoyolu ile Çanakkale Köprüsü'nün kesiştiği Balıkesir, yatırımların da ilgi odağı haline geldi.

Şişecam, Filli Boya, Kastamonu Entegre gibi devler Balıkesir'deki sanayi bölgelerini doldururken, Kale Grubu Bandırma da 1100 dönümlük arazi ile savunma sanayi yatırımlarına hız verdi. 

Konum gereği hem Çanakkale Köprüsü'ne hem de İstanbul-İzmir Otoyolu ile Bandırma ve İzmir limanlarının tam ortasında otuzar dakikalık mesafedeki Savaştepe'nin yıldızı Bandırma ve Susurluk ilçeleri ile birlikte parlıyor.

Soma ile komşu Savaştepe ilçesi, İstanbul-İzmir Otoyolu ile mevcut demiryolunun arasında kalan konumu ile lojistik avantaj sağlıyor. İlçedeki büyük hazine arazilerinin kamu özel iştiraki şirketlere tahsisi ile ihtisaslaşması planlanırken; sınırlı miktardaki özel mülkiyet arazilerini satan çiftçinin yüzü gülüyor. RE-MAX Bal ofisinden Salih Güngör, Balıkesir'in her ilçesindeki hareketlilik gözlemlenirken, reel sanayici ve yatırımcıların Savaştepe, Susurluk, Bandırma İlçelerindeki kimi bölgelerde yoğunlaştığını, planlama bölgelerinde arazi bulmanın gittikçe güçleştiğini ifade etti.

İstanbul-İzmir otoyolu 2019'da açılıyor

30 Mart 2019 yerel seçimlerinden önce tamamı açılması beklenen otoyol Savaştepe'nin kaderini değiştiriyor. 

İzmir'in arka bahçesi Savaştepe, demiryolu, hızlı tren ve yeni otoyolun kesiştiği tek ilçe olarak sanayi ve lojistik merkezi oluyor. 

20 bin nüfuslu Savaştepe'nin gelen yatırımla 2 bin 500 kişilik istihdama ev sahipliği yapması bekleniyor.

Ege Bölgesi'ndeki sanayicilerin temel şikayetlerinden olan lojistik saha ihtiyacının da otoyol ve demiryolu ile Bandırma ve İzmir limanlarına 30 dakika mesafedeki Savaştepe projeleri ile çözülecek. Bandırma ve İzmir limanlarının geri sahalarındaki lojistik alan yetersizliği ihracatçının maliyetlerini artırarak operasyonel zorluklar doğuruyordu. İki liman arasındaki ulaşılabilir konumu ve geniş hazine arazileri ile sanayicinin radarındaki Savaştepe, lojistik bir merkez haline gelecek.

Toplam değeri 1.5 milyar doları bulması beklenen özellikle yerli savunma sistemine dair sanayi yatırımları; yeni düzenlenen özel teşvik sistemleri ile hayata geçirilecek.

  Kaynak: http://www.patronlardunyasi.com
ANAHTAR KELİMELER
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI