SANAYİ YATIRIMINDA EN ÇOK TERCİH EDİLEN ŞEHİR BALIKESİR

 Tarih: 08-11-2017 12:46:00  -   Güncelleme: 08-11-2017 14:56:57

 EN ÇOK YATIRIM BALIKESİR'E YAPILDI

 

Balıkesir, son dönemde yatırım çekmede İstanbul, Ankara gibi metropoller başta olmak üzere toplam 80 vilayeti solladı.

2017 Eylül sonu rakamlarına göre yakın zamanda Balıkesir’e yapılan 697 milyon 600 bin liralık  sanayi yatırımı, kenti Türkiye’de ilk sıraya taşıdı.

 

Organize Sanayi Bölgesi, sektörel bazda bakıldığında;   bir madencilik firmasının 250 milyon liralık dore altın yatırımı  , cam elyaf sanayisinden 330 milyonluk dev yatırım hamlesi,bir başka ihracat devi firmanın boya yatırımları;taş yünü, soğuk hava depoculuğu gibi pek çok alanda yatırımlar ile Türkiye’nin cazibe yatırım merkezi olduğunu kanıtladı:

 

İstanbul, Kocaeli , Bursa ve İzmir gibi büyük sanayi kentleri ile  Anadolu illerini geride bırakan Balıkesir, devam eden sanayi hamleleri ve 2018’de birbiri ardına açılması beklenen fabrikalar ile lokomotif kümelenme sanayi yatırımlarında ipi birinci sırada göğüslemeye devam edeceğe benziyor.

 

 

 

 

 

Balıkesir sanayisinin ,yatırım ve istihdam anlamında gelişmesinden önemli rol üstlenen Sanayi Odası Başkanı İsmail Uğur,şehrin yatırım çekmede açık ara birinci olmasını memnuniyetle karşıladıklarını dile getirdi.

 

Uğur, Balıkesir Sanayi Odası olarak; meslek liselerimiz, mesleki atölyelerimiz ,Organize Sanayi Bölgemizdeki yatırım alanlarımız ve hizmete açılan lojistik köyümüz ile yatırımcıya destek sunmaya çalışıyoruz diyerek; firmaların kalifiye eleman ihtiyacını gidermeye yönelik ciddi projeler ürettiklerini ifade etti. Gökköy Lojistik Merkezi’nde başlatılan konteyner ihracat seferberliğine de dikkat çeken Uğur, Balıkesir’in stratejik konumunun şehri Türkiye’nin Avrupa’ya hatta dünyaya açılan kapısı durumuna getirdiğini söyledi. Firmaların Balıkesir’de ürettikleri ürünleri , lojistik köyden daha az masrafla dünya geneline ulaştırabildiklerini söyleyen Balıkesir Sanayi Odası Başkanı , şehrin üretim ve istihdamı için büyük çaba sarfettiklerini ifade etti.

 

 

 

 

Gelişmekte olan ekonomisiyle Balıkesir’i ülke ekonomisinin önemli merkezlerinden biri haline getirdiklerini belirten Uğur,global ölçekteki büyük işletmelerin kente yeni yatırım kararları alması için çalışmalarına devam edeceklerini vurguladı.


En çok yatırım çeken iller sıralamasında Konya,  Balıkesir’in aldığı yatırımın neredeyse yarısı olan 356 milyon lira ile ikinci sırada , İstanbul ise 342 milyon 46 bin 595 bin liralık yatırımla üçüncü sırada yer aldı..

 

 

YATIRIM YAPILAN İLLERİN TAM LİSTESİ

 

 

  Kaynak: DÜNYA GAZETESİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI