SAĞLIK MESLEK YÜKSEKOKULU'NDA YILDIRIM TATBİKATI

 Tarih: 19-10-2017 09:13:05

Balıkesir'de Sağlık Meslek Yüksekokulu öğrencileri yıldırım düşmesi sonucu yaralananlara müdahale etti. Ulusal Medikal Kurtarma Ekipleri (UMKE) tarafından verilen eğitim çerçevesinde gerçeğini aratmayan tatbikat gerçekleştiren geleceğin sağlık personelleri, performanslarıyla göz doldurdu.

 

Balıkesir'in İvrindi ilçesinde bulunan Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu öğrencileri, sınıfta aldıkları teorik eğitimi pratiğe dökme imkanı buldu. Beden dersi saatinde İvrindi'ye 5 kilometre uzaklıkta bulunan ormanlık alana giden öğrenciler, UMKE ekipleri ile birlikte senaryo gereği yaralılara müdahale etme imkanı buldu. Yıldırım çarpması sonucu bir kişinin öldüğü, 4 kişinin yaralandığı olayda öğrencilere ne yapmaları gerektiğini anlatan UMKE ekipleri, sağlık öğrencilerine hayat kurtaran müdahaleleri anlattı. 

İvrindi'de yapılan tatbikatta öğrenciler ilk olarak 5 kişilik gruplara ayrıldı. Geniş arazide ağaçtan düşerek yaralanan, yıldırım düşmesi sonucu yaralanan ve kalp krizi geçiren vakalara müdahale edildi. İvrindi Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Öğretim Görevlisi ve aynı zamanda UMKE personeli Salih Tosun, hayat kurtarmayı öğrenen öğrencilerle yapılan tatbikat hakkında bilgiler verdi. Tosun, "Derslerimizde insan hayatının bir gerçeği olan yaşam boyunca ihtiyaç duyulan sağlığı anlatıyoruz. İnsan hayatını kurtarıcı müdahalelerde bugün uygulamaya yönelik bir arazi çalışması yapıyoruz. Eğitim verirken, gelecekte hayati risklerin olduğu yerde öğrencilerin görevi devraldıklarında bizlere müdahale edeceklerini düşünüyoruz. Biz kurtarılacak hayatların bekçisi olarak görüyoruz öğrencilerimizi" dedi. 

Eğitimin bir parçası olan ilk yardım konusunda öğretim görevlileri bir senaryo ortaya koydu. Trekking yapan 5 kişilik bir gruba yıldırım isabet etmesi sonucu yaralıların olduğu bilgisinin verilmesi üzerine sağlık öğrencileri olay yerine gelerek ilk yardımda bulundu. Yaralıların olduğu bölgeye ulaşan öğrenciler triaj eğitimini hayata geçirirken, olay yerinde 1 kişinin öldüğü ve 4 yaralının bulunduğu bilgisini 112 Merkezi'ne ulaştırdı. 

  Kaynak: İHA
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER BALIKESiR HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI