SADECE HASTALANINCA DEĞİL HER ZAMAN BİTKİ ÇAYLARI

 Tarih: 31-12-2016 10:03:46

KIŞ TAVSİYELERİ

 

Hüseyin Öksüz;”bitkiler sadece hastalandığımız zaman değil, günlük rutinde de kullanılmalıdır.”

 

20 yıldır aktarlık mesleğiyle uğraştığını söyleyen Hüseyin Öksüz, eski mesleği olan tekstilciliği hobi olarak uğraştığı bitkilerle daha fazla ilgilenebilmek için bıraktığını dile getirdi. Dükkânında sattığı bitkilerin bir kısmını kendisinin yetiştirdiğini veya topladığını vurgulayan Öksüz; vatandaşların bitkileri sadece hastalandıkları zaman değil, günlük rutin tüketimlerinde de aşırıya kaçmadan kullanmaları gerektiğini ifade etti.

 

DİZ AĞRILARI OLANA

KUŞBURNU ÇAYI ÖNERDİ

Dizlerinde glukozamin eksikliği ve diz ağrıları olanlara kuşburnu çayını tavsiye eden Öksüz, bademcik iltihaplanmalarına karşı papatya veya adaçayı tüketilebileceğini söyledi. Bağışıklık sistemini dirençli tutabilmek için zencefil tüketilmesinin çok yararının görüleceğini ifade eden Öksüz, zencefilin içindeki antioksidan özelliğinden dolayı kansere karşı koruduğunu, vücut direncini arttırdığını ve boğaz ağrılarına iyi geldiğini belirtti.

 

ÖKSÜRÜK İÇİN ÖZEL TARİF

30 gramı 3 liradan satılan gül hatmi çiçeğinin öksürüklere iyi geldiği için bu aylarda çok tüketildiğini söyleyen Öksüz, bu bitkinin çocuklara sütle hazırlanması gerektiğini söyleyerek tarifini verdi:  1 bardak kaynayan süte 6–7 tane atılarak 3 dakika kaynatılmasının yeterli olduğunu belirterek yetişkinlerin isterlerse böyle ya da aynı şekilde süt yerine su ile tüketebileceğini söyledi.

 

DOĞAL ANTİBİYOTİK PROPOLİS

 

Her türlü iltihaplanmaya karşı doğal antibiyotik propolisin kullanılabileceğini belirten Öksüz: “ Kilogram fiyatı bin beş yüz lira, yarım kilogram bala 20 gram konması yeterli oluyor. Böyle tüketmek istemeyenler için sıvı şekilde damlası var suya katıp içebilirler veya direkt iltihaba da uygulaya bilirler.” dedi.

  Kaynak: Gazete Ekspres
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Sağlık HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI