RUSYA BÜYÜKELÇİSİ KARLOV KALLEŞÇE ÖLDÜRÜLDÜ

 Tarih: 20-12-2016 10:09:50

RUSYA BÜYÜKELÇİSİ KARLOV KALLEŞÇE ÖLDÜRÜLDÜ

 

Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkiler normalleşince kirli eller devreye girdi. FETÖ sempatizanı olduğu için gri listede yer alan bir polis, Rusya Büyükelçisi Karlov’u kalleşçe öldürdü

 

Türkiye ile Rusya arasında normalleşen ilişkiler karanlık elleri rahatsız etti. Rusya'nın Ankara Büyükelçisi Andrey Gennadiyeviç Karlov, katıldığı bir sergide uğradığı silahlı suikastta hayatını kaybetti. Suikastçinin, Ankara Emniyet Müdürlüğü Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü'nde polis memuru olarak görev yapan Mevlüt Mert Altıntaş olduğu tespit edildi. Altıntaş'ın Emniyet'in FETÖ sempatizanı olarak gri listesinde yer aldığı ve izlendiği öğrenildi. Suikastın bugün Moskova'da yapılacak Halep'le ilgili Türkiye-İran ve Rusya üçlü toplantısının öncesinde gerçekleştirilmesi dikkat çekti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Rusya Devlet Başkanı Putin'i arayarak taziyelerini iletti. Erdoğan ile Putin saldırının provokasyon olduğu değerlendirmesini yaptı ve ortak soruşturma heyeti kurulmasını kararlaştırdı. Başbakan Yıldırım da mevkidaşı Medvedev ile telefon görüşmesi yaptı.

Türk-Rus dostluğunu hedef alan kanlı olay şöyle gelişti:

"POLİSİM" DEDİ GÜVENLİĞİ AŞTI


Büyükelçi Karlov dün akşam, Çankaya Belediyesi ve Rusya Federasyonu Ankara Büyükelçiliği tarafından Çağdaş Sanatlar Merkezi'nde düzenlenen "Gezgin Gözüyle Kaliningrad'dan Kamçatka'ya Rusya" fotoğraf sergisinin açılış törenine katıldı. Tören devam ederken, saldırgan Altıntaş da gösteri merkezine geldi. Salona girişinde, X-Ray'den geçerken üzerinde bulunan silahın sinyal vermesi üzerine kimliğini gösteren Altıntaş, polis olduğunu belirterek, güvenlik zincirini aştı.

Büyükelçi Karlov, bu sırada kürsüde serginin açılış konuşmasını yapıyordu. Büyükelçinin arkasına geçerek bir süre bekleyen Altıntaş, daha sonra silahını çekerek ateş etmeye başladı. Seri şekilde 5-6 kez ateş eden Altıntaş, Büyükelçiyi sırtından vururken üç kişiyi de çeşitli yerlerinden yaraladı. Bu sırada salonda bulunan davetliler paniğe kapılarak kaçmaya başladı.
.

 

BENİ BURADAN ANCAK ÖLÜM ALIR
Görgü tanıklarının verdiği bilgiye göre Büyükelçinin sırt üstü yere düşmesinin ardından işaret parmağını havaya kaldıran saldırgan, "Halep'i unutmayın, Suriye'yi unutmayın. Beldelerimiz güvende olmadıkça sizler güvenliği tadamayacaksınız. Beni buradan ancak ölüm alır. Bu zulümde payı olan kim varsa, hepsi tek tek hesabını verecek" diye bağırmaya başladı. Bu kez havaya doğru ateş eden saldırgan, slogan atmaya devam ederken, "Biz sizin gibi Halep'teki sivilleri öldürmüyoruz. Böyle intikam alıyoruz. Sivillerle çocuklarla işimiz yok. Burayı boşaltın, ben buradan sağ çıkmayacağım, siz çıkın" diyerek salonun boşaltılmasını istedi.

SOYLU OLAY YERİNDE
Suikast haberinin duyulmasının ardından olay yerine çok sayıda polis ve sağlık ekibi sevk edildi. Zemin kattan ikinci kata kaçan saldırgana polis "teslim ol" çağrısı yaptı. Çağrıyı reddeden suikastçıya operasyon düzenledi. Operasyon sırasında saldırganla polis arasında bir çatışma yaşandı. Suikastçı polis önce yaralı olarak ele geçirilmek istendi, iddialara göre, yerde yatarken de etrafa ateş açmayı sürdürdü. Daha sonra özel hareket polisi üzerinde bomba olacağı şüphesiyle geri çekildi ve saldırgan vurularak etkisiz hale getirildi.
.

 

CUMHURİYET BAŞSAVCISI İNCELEME YAPTI
Operasyonun ardından polis ekipleri binaya girerken, Rus Büyükelçi Karlov, 3 yaralı ile birlikte Güven Hastanesi'ne sevk edildi. Suikast haberini alan İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'nun yanı sıra, Emniyet Genel Müdürü Selami Altıok ve Ankara Cumhuriyet Başsavcısı Harun Kodalak da olay yerine geldi. Savcılar olay yerinde 3,5 saat inceleme yaptı. Sağlık Bakanı Recep Akdağ da Güven Hastanesi'ne gitti. Daha sonra İçişleri Bakanı Soylu ve Milli Savunma Bakanı Işık da Güven Hastanesine intikal ederek Büyükelçinin sağlık durumu hakkında doktorlardan bilgi aldılar. Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Özlü de hastaneye giden isimler arasında yer aldı.

SOYLU: MÜDAHALEYE RAĞMEN KURTARILAMADI
Hastanede gazetecilere açıklamalarda bulunan İçişleri Bakanı Soylu saldırı duyulur duyulmaz Çankaya Polis Merkezi'nden ve başka yerlerden çok sayıda ekibin intikal ettiğini ve saldırganın çıkan çatışmada etkisiz hale getirildiğini açıkladı.
.

 

2,5 YILLIK POLİSTİ
Soylu, saldırganın 24 Haziran 1994 Aydın Söke doğumlu, Manisa Şehzadeler nüfusuna kayıtlı, Söke Cumhuriyet Anadolu Lisesi mezunu, İzmir Rüştü Ünsal Polis Meslek Yüksekokulu mezunu ve 2,5 yıldır Ankara Çevik Şube Müdürlüğünde görev yapan Mevlüt Mert Altıntaş olduğunu açıkladı. Soylu, olay esnasında yaralanan Leyla Gündoğan, Arnavutluk doğumlu Türk vatandaşı olan Anastas Zımbırıkalı ve Anıl Değer'in saldırının ardından Güven Hastanesine kaldırıldığını, yaralılardan Değer'in taburcu olduğunu, diğer yaralıların da birisi kolundan birisi de ayağından olmak üzere tedavisinin sürdüğünü anlattı.

BÜYÜK BİR PROVOKASYON
Saldırganın bağlantılarının araştırıldığını da söyleyen Soylu, "Bu suikast, saldırı, terör eylemi, Türkiye-Rusya ilişkilerine gerçekleştirilmiş bir terör eylemidir. Bu, büyük bir provokasyondur. Özellikle Türkiye-Rusya ilişkilerinin çok iyi olduğu bir safahatta, bir dönemde gerçekleştirilen bu acımasız terör eyleminin, Türkiye'ye sıkılmış bir kurşun olduğunu ve milletimizin emanetinde olan, ülkemizin emanetinde olan bir dostumuza yönelik hain bir eylem olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Saldırının Türkiye derinden üzdüğünü anlatan Soylu, Rusya Federasyonu'na, Rus halkına ve büyükelçinin ailesine başsağlığı diledi.
.

 

KRİZ MASASI KURULDU
Suikast haberini alınmasının ardından Dışişleri Bakanlığı'nda bir kriz masası kuruldu. Moskova-Ankara arasında gerçekleştirilen telefon köprüsüyle bilgi aktarımı yapıldı. Bugün Moskova'da İran, Rusya ve Türkiye Dışişleri Bakanlarının katılımıyla düzenlenecek Halep konusundaki görüşmeler için saldırı öncesinde Moskova'ya uçan Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu hem uçakta iken hem indikten sonra sürekli irtibat kurarak gelişmeler hakkında bilgi aldı.

  Kaynak: a haber
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI