Q KLAVYE, F KLAVYE TARTIŞMALARI SONA ERDİ

 Tarih: 28-12-2016 14:56:01

2017 İLE BİRLİKTE KAMU KURUMLARINDA Q KLAVYE YASAKLANIYOR, YERİNE F KLAVYE GELİYOR!

 

Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Genel Başkanı yaptığı açıklamada 2017 yılıyla birlikte kamu kurumlarında F klavyeye geçileceğini duyurdu.

 

Uzun süredir başta devlet okullarındaki bilgisayar laboratuvarları olmak üzere F klavyeleri kamu kurumlarında görüyoruz ancak tam anlamıyla kamu kurumlarında F klavye yaygın değildi özellikle de kamu personelleri genellikle Q klavye kullanmayı tercih ediyordu.

Q klavye yerine Türkçe’ ye daha uygun olduğu düşünülen F klavyenin yaygınlaşması için kamuda F klavyenin zorunlu kılınacağına yönelik haberleri bir süredir duyuyorduk. Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği (TDED) Genel Başkanı Ekrem Erdem'in yaptığı açıklamayla birlikte F klavyenin memurların hayatına tam olarak gireceği tarih belli oldu. Kamu kurumları, 2017 yılıyla birlikte F klavyeye geçiş yapacak ve Q klavye kullanılmayacak.

F Klavye Daha da Geliştiriliyor

Türk Dili'nin gücüne ve verilmesi gereken öneme dikkat çeken Ekrem Erdem, F klavyeye TL sembolünün ve inceltme tuşlarının da ekleneceğini söyledi. Böylelikle F klavyeye eklenen yeni standartlar klavyenin günlük kullanım için daha da uygun olmasını sağlayacak.

 

  Kaynak: WEBTEKNO
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI