PETRO İLK SATIŞTAN KAR GETİRDİ

 Tarih: 21-02-2018 08:30:01

VENEZUELA KRİPTO PARADAN 735 MİLYON DOLAR TOPLADI

 

Venezuela cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, "petro"nun ilk gününde satıştan 735 milyon dolar kazanıldığını iddia ediyor.

 

Maduro, Salı gecesinin geç saatlerinde açıklanacak olmasına rağmen, iddiasını desteklemek için herhangi bir kanıt sunmadı ancak mesajlaşma özellikle doğrudan resmi Twitter hesabından geldi.

Reuters ve Associated Press, Salı günü ulusal bir yayın sırasında sonuçları açıklayan Maduro tarafından ön satışa kimin hiçbir bilgi sunulmadığını söyledi. Bununla birlikte Maduro, ABD hükümetinin verdiği yaptırımları gidermek amacıyla Aralık ayında açtığı girişime ilişkin yükseliş notlarına dikkat çekti.

 

Maduro, Reuters tarafından çizgi roman karakteriyle ABD'ye atıfta bulunarak "Bugün, Süpermen'i alabilen bir kriptokrasi doğuyor" dedi. AP ayrıca şunu aktardı: "21. yüzyıla dev bir adım attık." Satış öncesi satış Salı günü başlatıldı ve önümüzdeki ay sürmesi planlanıyor.

CoinDesk'in daha önce de belirttiği gibi, Venezüella hükümeti, petro jetonun tek bir petrol variliyle destekleneceğini ve önceki gündeki piyasa fiyatına bağlı olacağını iddia ediyor.

Yine de, bugün yayınlanan bir belgenin ethereum ağı üzerinde durduğu ve alıcı kılavuzunu oluşturan bir başka belge NEM adı verilen alternatif bir blok zincir sistemini içerdiğini belirtirken, belirteçin içinde hangi ağda çalışacağı soruları hala geçerli.

Çelişkili ayrıntılar bir yana bırakırsak, Venezuela'nın planı, bir ülkenin kendi kriptokrasisini yayınlamaya ilk kez başladığı zamanı temsil ediyor. Hikaye, global başlıkları yakaladı ve Güney Amerika ülkesinin içinde ve dışında politikacılar tarafından reddedildi.

Venezuela muhalefet kontrolündeki Kongre üyeleri de dahil olmak üzere eleştirmenler yasaya aykırı bir eylem ve yolsuzlukla mücadele aracı olarak plana saldırdı. ABD'li Senatörler, kriptokrasinin kullanımıyla yaptırımlardan kaçınmak için ifade edilen plan hakkındaki endişelerini de dile getirdi ancak pratikte bunun nasıl yürüdüğü görülecek.

      

Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI