OTOBAN 2018'DE TAMAM

 Tarih: 14-10-2017 10:06:26

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan , İstanbul-İzmir otobanının Balıkesir’i de kapsayan Bursa – İzmir bölümünün , 2018 sonuna kadar tamamlanacağını söyledi.

 

KOLAY ERİŞİM SAĞLANACAK

 

Bakan Ahmet Arslan , önümüzdeki yılın sonuna kadar bitecek Bursa- İzmir- Kemalpaşa hattıyla toplamda 433 km uzunluğundaki otobanın yaklaşık 25 milyon insanın birbirine kolay erişimini sağlayacağını dile getirdi.

 

YATIRIMIN ÖNÜNÜ AÇTI

 

Dev otoban projesinin yolculuğu kısaltıp kolaylaştırmanın yanısıra , bilgeye de can suyu getirdiğini belirten Bakan Arsan , “ Bölgedeki arsa fiyatları 3 kar arttı. Durup dururken artmaz. Demek ki proje katkı sağlamış. Yatırımın , sanayinin önü açılmış      “ dedi.

 

Balıkesir’in de yer aldığı Bursa – İzmir Kemalpaşa hattının önümüzdeki senenin sonunda açılacağını belirten Ulaştırma , Denizcilik ve Haberleşme Bakan Ahmet Arslan , bu hat ile İstanbul’dan İzmir’e sadece 3 saatte gidileceğini açıkladı. Projenin faaliyete geçmesiyle birlikte Balıkesir , lojistik açıdan önemi artacak ve üretim ve tüketimin büyük bölümünün gerçekleştiği Ege ve Marmara Bölgesi’nin merkezinde yer alacak.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan , projenin Bursa – İzmir Kemalpaşa hattının önümüzdeki yılın sonunda tamamen biteceğini belirterek , “ Bu yolun tamamen bitmesi zaten ilave trafik oluşturması anlamına geliyor. İnsanların seyahat konforunu artırıyorsunuz , süreyi düşürüyorsunuz , o bölgede sanayinin büyümesini sağlıyorsunuz. Bu aynı zamanda o bölgelerde yatırım , yatırım olması nedeniyle de ilave trafik oluşturması demek yani köprü , otoyol ve bağlantı yollarının oluşturacağı ilave trafiğe bağlı olarak hem otoyollardan hem de köprüden geçecek araç sayısı ciddi miktarda artacak. Zaten fizibilitemiz bunu öngörüyor.” Değerlendirmesinde bulundu. Köprünün fizibilitesinde üçüncü yıla kadar araç geçiş garantisi öngörülmediğine dikkati çeken Arslan , projenin Osmangazi Köprüsü ile birlikte 300’ü otoyol , 133’ü bağlantı yolları olmak üzere toplam 433 kilometre yolla İzmir’e kadar uzandığını anımsattı.

 

ARSA FİYATLARI ÜÇ KAT ARTTI

 

Bakan Arslan , bu tür projelerde sürücü ve yolcuların hayatını kolaylaştırmanın ve konforunu artırmanın yanı sıra sanayinin önünü açmayı hedeflediklerini dile getirerek , şöyle devam etti : “ Arsa fiyatları 3 kat arttı diye haberler yapılıyor. Arsa fiyatları durup dururken 3 kat artmaz , demek ki proje insanların erişimini kolaylaştırmış. Bu yüzden insanlar orada aktif yaşamak istiyor. İkincisi , o bölgelerde yatırımın , sanayinin önü açılmış. Orada yapılan yatırım , gerek gelecek ham maddeyi gerek gidecek mamülü taşıma zorluğu nedeniyle dün ekonomik değildi , bugün bu projeler nedeniyle ekonomik. Ekonomik olduğu için yatırım yapılıyor , yatırım yapıldığı için de oradaki arsanın fiyatı 3 kat artıyor. Özel istirhamım , insanların bunu atlamaması. Gerek arsa fiyatının gerek konut fiyatının artması bile bunun çok önemli bir göstergesi çünkü biz bu güzergah üzerinde yaklaşık 25 milyon insanın birbirine kolay erişimini sağlıyoruz.”

 

“ İSTANBUL’DAN İZMİR’İ 3 SAATTE GİDİLEBİLECEK “

 

Bu otoyolun İstanbul ile Bursa arasındaki seyahat süresini 45 dakika – 1 saate düşürdüğünü , Gebze’den düşünüldüğünde yolculuğun 45 dakika bile sürmediğini anlatan Arslan , 3 saatte İstanbul’dan İzmir’e gidilebileceğini söyledi.

 

Arslan , önemli olanın araçların geçiş sayısı değil , bölge sanayisinin büyümesi olduğunu belirterek , “ Toplanan vergiler Kars’takine , Hakkari’dekine hizmet ediyor. Zaman zaman eleştiriliyoruz ; ‘ Aradaki fark Karslının , Hakkarilinin , Sinoplunun , Mersinlinin cebinden çıkıyor ‘. Diye. Hayır , bunun oluşturduğu katma değer , dönüyor ortaya hizmet olarak gidiyor , bunun atlanmaması lazım.” Dedi.

  Kaynak: Gazete Ekspres
ANAHTAR KELİMELER
  Hava Durumu HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI