OSB’DEN EĞİTİME ÖNEMLİ DESTEK

 Tarih: 24-04-2017 19:50:00  -   Güncelleme: 25-04-2017 11:57:53

OSB’DEN EĞİTİME ÖNEMLİ DESTEK

Sanayicinin sık sık dile getirdiği ‘nitelikli ara eleman sorunu ‘ için Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü el ele verdi..

OSB EĞİTİM İÇİN KOLLARI SIVADI

OSB yönetimi , meslek eğitimi memleket meselesi diyerek Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’nde faaliyet gösteren mesleki ve teknik Anadolu lisesinde eğitiminin verimini artırmak amaçlı kolları sıvadı..

Organize Sanayi Bölgesi ile İl Milli Eğitim Müdürlüğü arasında mesleki eğitim tanıtım ve işbirliği protokolü imzalandı..

SANAYİ’NİN ARA ELEMAN İHTİYACI SONA ERECEK

Balıkesir OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin bahçesine atölye yapılması ve kalifiye eleman yetiştirilmesi için Halk Eğitim Merkezi bünyesinde kurslar açılması konusunda işbirliği için düzenlenen imza törenine Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Vali Ersin Yazıcı,Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı (OSB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı) İsmail Uğur,Ticaret Odası Başkanı (OSB Müteşebbis Heyeti Başkanı )Fahri Ermişler, İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız ve Mesleki Teknik Anadolu Lisesi idareci ve öğretmenleri katıldı..

Paydaşlar imza töreni sonrası açıklamalarda bulundu.

Konuşmasına eğitime verdikleri destekten dolayı Sanayi ve Ticaret Odası Başkanlarına teşekkür ederek başlayan Vali Ersin Yazıcı :

" İki oda Başkanımızın da eğitime olan hassasiyetinden dolayı teşekkür ediyorum. Burada Milli Eğitim’den olan arkadaşlara da şunu tavsiye ediyorum. Başta iki başkanımız olmak üzere OSB yönetimindeki diğer sanayicilerimizle birlikte eğitime olan bu ilgi ve alakası karşısında sizde bu tarafla olan iletişiminizi güçlü tutun. Herkes bu şehre hizmet etmek için burada. Tabii ki herkesin bir para kazandığı iş var ama paydamız BalıkesirBalıkesir'in çocukları ve gençleri. Devlet olarak, Milli Eğitim olarak, Ticaret Odası ve Sanayi Odası'nın bu konudaki katkılarını önemsiyoruz. Okul yöneticilerimin de ve başta Milli Eğitim Müdürümün de bu diyalogu geliştirerek devam ettirmesini istiyorum. Özellikle Milli Eğitim’deki diğer arkadaşlara şunu söylemek istiyorum..Eğitime destek veren sanayicilerimizin kapısını yalnızca ihtiyaç durumunda değil her zaman her konuda çalın.. Yapılacak işlerle ilgili sahiplenilmesi noktasında bilgilendirin, etkinliklerinize davet edin , fikir alın, istişarede bulunun. Birlik ve beraberlik içerisinde diğer konularda da güzel şeyler olacak. Hayırlı uğurlu olsun." dedi.

Balıkesir İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız da iki kurum arasında imzalanan işbirliği protokolünün getirilerine değindi.. Yıldız, ‘ İmzalamış olduğumuz bu protokolün Balıkesirimiz ve Balıkesir eğitimi için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum. Hem kıymetli başkanımız İsmail Uğur'a hem Fahri Ermişler Bey'e bugüne kadar vermiş oldukları desteklerden dolayı da şükranlarımı arz ediyorum. İnşallah beraber el ele vererek Balıkesir’de eğitimi çok daha güzel noktalara taşıyacağımıza ben yürekten inanıyorum. Bu yapacağımız atölye ve Milli Eğitim Müdürlüğü olarak üstlendiğimiz yurt binasının hayata geçmesiyle, sanayi ve okulun iç içe bütünleşmesi sayesinde çok daha güzel noktalara ulaşacağımıza yürekten inanıyorum." dedi

BALIKESİR OSB’DE ÇÖZÜM İÇİN İŞBİRLİĞİ

İmza töreninin ardından bir açıklama yapan Balıkesir Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı İsmail Uğur, daha nitelikli insan gücü oluşturmak ve ekonomiyi ve sanayiyi daha rekabetçi yapıya taşımak konusunda kararlı olduklarını belirtti..Uğur konuşmasında, ‘Bildiğiniz üzere mesleki eğitim Türkiye'de önemli bir kavram. Biz de Balıkesir'de Büyükşehir olarak Balıkesir olarak son yıllarda ciddi yatırımlar almaya başladık. Organize sanayi bölgelerimize ciddi manada yatırımlar gelmeye başladı.

Bunun da diğer bir ayağı, yatırımları destekleme noktasında, sırf yer vermek sosyal anlamda destek olmak değil eğitim anlamında da destek olmamız gerekiyor..Bunun içinde mesleki eğitim meslek okullarına destek gerekiyor. Bununla ilgili, atölye ve yurt için imzaladığımız protokol ile inşallah Balıkesir Merkez Organize Sanayi  Bölgesi'nde mesleki eğitim anlamında, hem meslek edindirme hem de geliştirme anlamında sanayicimize inşallah katkıda bulunmaya çalışacağız. Ben tekrar hayırlı olmasını temenni ediyorum. Sayın Valime de Milli Eğitim Müdürüme de teşekkür ediyorum." ifadelerine yer verdi:

Balıkesir Ticaret Odası Başkanı Fahri Ermişler de " Bugün imzalanan protokolden dolayı çok mutluyuz. Balıkesir'de bildiğiniz gibi işsizlik yok mesleksizlik var. Biz bu sonuca göre bu doğrultuda çalışmalara odaklanıyoruz ekip olarak. Mesleki eğitim de Balıkesir'de en önemli konulardan biri. Ben buradan sayın Valimin de söylediği gibi bir çağrı yapıyorum. Bu işin bir ucundan da hem sanayicimiz hem tüccarımızın tutmasını istiyorum. Devlet millet işbirliği ile Balıkesir'de çok daha güzel işler yapılması konusunda çalışmalarımız devam ediyor. Herkesi katkı sunmaya davet ediyorum. " dedi

Tüm kuruluşlara örnek olabilecek protokol ile Organize Sanayi Bölgesi’nde sektörün ihtiyacına göre nitelikli eleman yetiştirilebilmesi için eğitim seviyesinin üst seviyeye çıkarılması ve Balıkesir sanayisinin ihtiyaç duyduğu insan kaynağının temin edilmesi hedefleniyor..

İşbirliği protokolü ,Balıkesir İl milli Eğitim Müdürlüğü’nce yapılacak 100 kişilik öğrenci yurdu projesini de kapsıyor..

Organize Sanayi Bölgesi yönetiminin 1000 metrekare arazi tahsis edeceği  yurt inşaatı 2 yıl içinde tamamlanmış olacak..

Projenin bir diğer amacı da afiş,broşür ve çeşitli tanıtım filmleri ile Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinin ve Çıraklık Eğitim Merkezlerinin tanıtılması,sektör temsilcileri ile mesleki eğitim öğretmen ve öğrencilerinin kaynaştırılmasının sağlanması olacak..

  Kaynak: ÖZEL HABER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER BALIKESiR HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI