ORGANİK MEYVE FİDANLARI YETİŞTİRİLİYOR

 Tarih: 17-05-2018 10:47:37

32’si endemik olmak üzere 800 civarında bitki türüne ev sahipliği yapan bin pınarlı Kazdağları, artık organik meyve fidanı yetiştiriciliğine de ev sahipliği yapmaya başladı.

 

Organik ürünlerin tercih edilmeye ve devlet tarafından da desteklenmeye başlandığını bu dönemde meyve fidanları da organik olarak yetiştirilmeye başlandı. Ekildiğinde her türlü bitkinin yüksek verim vermesini sağlayan Kazdağları’nda yapımı devam eden yerli tohum üretme çalışmalarına, organik meyve fidanı üretimi de eklendi. Ülkedeki çok saygıda üniversitenin bilimsel çalışmasını uygulamalı olarak gerçekleştirmesini sağlayan Türkiye’nin tek açık hava bilim köyünde, şeftali, kayısı, erik, badem, elma, armut, kiraz, vişne gibi 8 çeşit anaç meyve fidanı dikildi.

Yaklaşık 4 yıl önce faaliyete başlayan ve Havran ilçesine bağlı Kazdağları Hanlar mevkiinde bulunan Kazdağları Bilim Köyü’nde yaşayan ve Ar-Ge çalışmaları yürüten Organik Tarım Uzmanı Uthe Kılıç, başarılı bir şekilde meyve fidanlarının yetiştirildiğini söyledi. Kılıç, “Burada kendi meyve fidanlarımızı üretiyoruz. Organik üretim yapıyoruz. Bu yöntemle 500 tane anaç fidan dikildi. Şeftali, kayısı, erik, badem, elma, armut, kiraz, vişne ekildi. Bu yaz bunlar aşılanıyor ve fidan üretiliyor. Bunları kendi bahçelerimize dikiyoruz. Hiçbir ilaç veya kimyasal gübre yok. Keçi veya koyun gübresi kullanıyoruz. Fidan, organik yöntemlerle yetiştirilirse daha dayanıklı oluyor. Nasıl ufak bir çocuğa sürekli antibiyotik verip bağışıklık sistemini zayıflatırsanız, bir bitki de aynı şekilde yetişiyor. Organik yetişince daha dayanıklı oluyor ve başka bir yere aktarırken zorluk çekmiyor” dedi.

 

“Organik tarım desteklenmeli ve artmalı”

Kazdağları Bilim Köyü’nde gerçekleştirilen bilimsel çalışmaları ve organik üretimleri inceleyen Balıkesir Üniversitesi Edremit Meslek Yüksekokulu Bitkisel ve Hayvansal Üretim Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Gonca Sakin ise, Ziraat Mühendisi olarak yaptığı açıklamasında, “Bitkilerin organik olması, insan sağlığının da organik olması demek. Günümüzde bu kadar çok hastalıkların ortaya çıkması. İnsanların hastalıklardan ölmesi, bütün bu kimyasallarla da ilgili. Bu nedenle organik üretimi desteklememiz gerekiyor. Kazdağları’nda böyle çok yer var. Bu yerlerin artması gerekiyor. Böyle girişimcilerin ortaya çıkması gerekiyor. Lütfen doğaya, dünyamıza sahip çıkalım. Kirletmek çok kolay ama temizlemesi çok zor. Dünyayı kirletmeden insanları ve hayvanları doyurabiliriz. Organik tarımı sonuna kadar destekliyorum. Aynı zamanda bir çevreciyim ve olmak zorundayım diye düşünüyorum. Çünkü bu dünya bir tane ve gelecekte çocuklarımıza teslim edeceğiz. Onların da en azından daha az kirlenmiş bir dünyada yetişmesini istiyorum” diye konuştu.

  Kaynak: Haber Merkezi
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER BALIKESiR HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI