ORGAN BAĞIŞI HAFTASI

 Tarih: 06-11-2017 08:47:59

Balıkesir Atatürk Şehir Hastanesi Başhekimi Doktor Ozan Gökuç, organ bağışında işin en zor kısmının beyin ölümü gerçekleşen hastanın ailesini ikna etmek olduğunu söyledi.

Türkiye'de canlı organ bağışının pek fazla görülmediğini belirten Gökuç, şunları kaydetti: 

"Ülkemizde genelde kadavradan organ bağışı yapılıyor. Bu da sanıldığı kadar kolay değil. İnsanları ikna edebilmemiz için bazı basamakları aşmak lazım. Organ bağışında işin en zor kısmı beyin ölümü gerçekleşen hastanın ailesini ikna etmek. Sonrasında da bu organların dağıtımı aşaması geliyor. Bir anestezi doktorumuz ve bir organ bağış koordinatörümüz geceleri gündüzleri olmadan yoğun bakımda yatan hastaları takip ederek beyin ölümüyle ilgili olması halinde diğer doktorlarla koordinasyonu sağlıyor. Aynı zamanda eğitimler vererek organ bağışı olduktan sonra da merkezde irtibatı sağlayarak organların transferini sağlıyorlar."

"Ailelerin akıllarında soru işareti kalmamasına çalışıyoruz"

Balıkesir 
Atatürk Şehir Hastanesi Organ ve Doku Nakil Koordinatörü Fuat Çöken ise Balıkesir'in organ bağışında iyi noktada olduğunu anlattı.

Çöken, hastaların beyin ölümü gerçekleştikten sonra aileleriyle irtibata geçtiklerini dile getirerek, şöyle konuştu: 

"Aslında bu olayın tek bir kahramanı var, bağış yapan aileler. Bizler sadece doğru bilgiyi aktarmakta mükellef olan kişileriz. Aile görüşmelerinde yasa olarak organı alınması istenen kişinin varsa birinci dereceden eşiyle görüşmemiz gerekiyor. Ama biz genelde bütün aile yakınlarıyla görüşüyoruz. Çünkü ortak bir karar her daim daha etkili oluyor. O anda aileden kim varsa görüşmeye çalışıyoruz. Onlara doğru bilgiyi aktarıyoruz. Ailelerin akıllarında soru işareti kalmamasına çalışıyoruz. İnsanlar beyin ölümünün ne olduğunu anlama başladığı zaman bu iş daha da yukarılara çıkacaktır. Burada aile kendi acılarını unutup başka insanlara hayat vermeye çalışıyorlar. Bu işin kahramanı onlar." dedi.

 

  Kaynak: haberler.com/balıkesir
ANAHTAR KELİMELER
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI