ÖDÜNÇ KİTAPLARA YOĞUN İLGİ

 Tarih: 18-06-2018 10:35:44

 

Balıkesir İl Halk Kütüphanesi, 88 bin 377 adet kitap seçeneğiyle okur severlerin değişmez adresi oldu. Toplumda okuma alışkanlığının yaygınlaştırılması adına İl Halk Kütüphanesi tarafından sunulan ödünç kitap verme hizmetine vatandaşlar yoğun ilgi gösteriyor.  2017 yılının ekim ayında geçici olarak Doğumevi Ek Binası’na taşınan ve kısa sürede sistemi oturtup vatandaşa hizmet vermeye başlayan İl Halk Kütüphanesi, 2018 yılının ilk beş ayında 7 bin 742 üyeye toplamda 18 bin 452 ödünç kitap verme hizmeti sundu.  Kimlik ve fotoğrafla İl Halk Kütüphanesi Ödün Kitap Verme birimine üye olan kişiler, okumak istedikleri kitapları hiçbir ücret ödemeden 15 gün süreyle ödünç alma imkânına sahip oluyor. Okuma alışkanlığının her geçen gün arttığını ve bu artışta kamu kurum ve kuruluşlarının okumayı teşvik eden uygulamalarının büyük rolü olduğunu belirten İl Halk Kütüphanesi Müdürü Orhan Onocak ise özellikle Valilik bünyesinde uygulamaya konulan BENGİ projesiyle okuma oranlarında artış gözlendiğini söyledi.
 
ETÜT MERKEZİ GİBİ ÇALIŞIYOR
Ödünç kitap verme hizmetinin yanı sıra okuma salonu hizmetiyle eğitime büyük katkı sağlayan İl Halk Kütüphanesi’nin okuma salonu özel dershaneleri aratmıyor. Huzurlu, sessiz, güvenli bir ortamda ders çalışmak ve her türlü kitap ve kaynağa yerinde ulaşmak isteyen öğrenciler, akşam geç saatlere kadar sınavlara hazırlanıyor. İl Halk Kütüphanesi’nin okuma salonlarından faydalanan öğrenciler, “"Kütüphanelerde ders çalıma ve kitap okuma için mükemmel yerlerdir. Özelikle son dönemlerde dershanelerde yapılan yeniliklerle beraber kütüphaneler özel dershane ve okular gibi olmuş. Kütüphaneye genelde ders çalışmak ve test çözmek için geliyoruz. Sakin ve temiz bir ortamda ders çalışma imkanımız oluyor” dedi.
 
YENİ  HİZMET BİNASI İÇİN GERİ SAYIMA GEÇİLDİ
Öte yandan 2017 yılının ekim ayından bu yana faaliyetlerini Doğumevi ek binasında sürdüren İl Halk Kütüphanesi’nin yeni hizmet binası yapımı için son aşamaya geldi. Eski kütüphane binasının bulunduğu yere 5 milyon lira yatırım bedeliyle yapılacak yeni kütüphane binasının 2020 yılında faaliyete geçmesi bekleniyor. Yeni projeyle 4 okuma salonu, modern kütüphaneler, konferans salonu, etkinlik alanları vatandaşlara hizmet verecek

  Kaynak: Gazete Ekspres
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 1 Yorum
  • TAHSİN ÇETİN 18-06-2018 17:46:00

    iyi de şu eksiklikler derhal giderilmeli: 1-masalar çok eski,tarihi antika , derhal yeni modern masa bulunmalı(gerekirse kurumlardan bağış( her kurum/vatandaş bir masa sandalye bağış kampanyası ) 2-sandalyeler profil, süngeri çökük ve alçak,çocuklar kollarını masaya koyamıyor ve bursit oluyorlar(dirsekleri çürüyor) ayarlı olmalı. 3-bedava wifi internet olmalı cep tel ile bağlanmalı.korkmayın gençler oyun oynamaz oraya derse geliyorlar.(çünkü her okunanın video ile somutlaşması lazım ki akılda kalsın), 4 Okuma salonu genişletilmeli. o kadar çok kitap var ama artık er şey cepte var .kitaplar nicelik değiştirdi artık gerek yok 5-birde çalışanlar biraz sıcak samimi ve güler yüzlü olsun,memur soğukluğu iyi değil,gençleri azarlamasınlar,saat geldi çıkın artık kapatıyoruz demesinler.burası vergi dairesi değil,yemeğe sırayla gitsinler,kasmasınlar (mesailerini alsınlar) bunlar derhal çözülsün.gerekirse Vali bey çözsün.yoksa haber de BENGİ de havada kalır.

  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER BALIKESiR HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI