ÖDÜLLÜ ÜRETİCİ YENİDEN YARIŞMAYA KATILDI

 Tarih: 12-04-2018 13:27:47

 

13 milyona yakın zeytin ağacı bulunan ve yapılan mitolojik araştırmalara göre zeytin ağacının ana vatanı olarak bilinen Edremit Körfezi’nde son yılların en verimli hasat sezonundan elde edilen natürel sızma zeytinyağları, ulusal ve uluslar arası zeytinyağı kalite yarışmalarının sonuçlarını bekliyor.

 

Kazdağları ve Madra Dağı’ndan aldığı nefaseti ve aroması ile dünya çapında katıldığı tüm kalite yarışmalarından önemli başarılarla Türkiye’nin adını defalarca dünyaya duyuran Edremit Körfezi zeytinyağlarını üreten firmalar, yarışmaların sonuçlarını heyecanla bekliyor.

Edremit ilçesinde yaklaşık 2 asırdır zeytincilik yapan Baydar ailesi, geçtiğimiz yıllarda katıldığı ulusal ve uluslar arası zeytinyağı kalite yarışmalarında 2 altın madalya kazanarak Balıkesir’in gurur olmuştu. 2017-2018 zeytin hasat sezonunda Kazdağları’nın eteklerindeki tarlalarından topladıkları zeytinlerden elde ettikleri sızma zeytinyağlarını bu yıl da Zeytin Dostu Derneği’nin kalite yarışmasına sokan Baydar ailesinin hedefi Edremit’e üçüncü kez altın madalya kazandırmak.

Yarışma sonuçlarını merakla beklediklerini söyleyerek, kış uykusundan uyanmaya başlayan zeytin ağaçlarında şu günlerde hızlı biçimde çalışmalar yürütüldüğünü ifade etti. Ağaçların bakım ve ilaçlama işlemlerini çok hızlı şekilde yapmak zorunda olduklarını söyleyen Osman Baydar, TV100 Haber’e özel açıklamalar yaptı.

Osman Baydar, “Doğma büyüme Edremitliyim. Dedelerimizden beri zeytinciyiz. Bu sene sezonumuzu bitirdik. İstediğimizin üzerinde verimli bir sezon geçirdik. İyi, kaliteli bir ürün elde ettik. Bu sene tekrar uluslar arası zeytinyağı kalite yarışmalarına katıldık. 2 yıl önce Türkiye’de yarışmalara katıldık. Geçen yıl İsrail’de düzenlenen yarışmaya katıldık. Bu sene Zeytin Dostu Derneği’nin düzenlemiş olduğu kalite yarışmasında bizim zeytinyağımız da yarışıyor. İnşallah olumlu sonuç elde edeceğiz. Daha önce katıldığımız 2 yarışmada da altın madalya almıştık. Bu sene de hedefimiz altın madalya. Yarışma halen devam ediyor. Yaklaşık 2 hafta sonra ödüller dağıtılmaya başlanacak. Merakla bekliyoruz. Hasadı bitirdik. Şu anda gübreleme, budama, tarla sürme, ilaçlama gibi işlemlerin hepsini bir arada yapmaktayız. Bu yıl ürünün bol olmasından dolayı hasadı geç tamamladık. Bu nedenle de kısa olan bakım süresini iyi değerlendirmeye çalışıyoruz. Ağaçlar uyandı. Çiçeklenmek üzere. Elimizi çabuk tutmak zorundayız. Tüm üreticilerimizin Allah yardımcısı olsun” dedi.

  Kaynak: Haber Merkezi
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER BALIKESiR HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI