ODA SEÇİMLERİ ERTELENİYOR MU?

 Tarih: 16-09-2017 12:15:13

ODA SEÇİMLERİ ERTELENİYOR MU?

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB)’a bağlı 365 oda ve borsanın seçim yarışına hazırlandığı şu günlerde Oda seçimlerinin erteleneceğine dair bir takım haberler kulisleri hareketlendirdi.

Ekim-kasım aylarında tamamlanması gereken seçimler için bir çok kentte başkanlar yeniden aday olduğunu açıklamış , seçimlere hazırlanan isimler de aylar öncesinden zemin yoklamalarına başlamıştı.

TOBB Organ Seçimleri Yönetmeliği’ne göre 4 yılda bir gerçekleşmesi gereken oda ve borsa seçimlerinin Ekim ve Kasım aylarında yapılacak genel kurullarının erteleneceğine dair haberler geçtiğimiz günden bu yana bazı haber kaynaklarında yer almaya başladı.

Referandum süreci ve sonrasındaki yaz dönemini adeta tatilsiz geçiren iş dünyası,şimdilerde şimdilerde oda ve borsa seçimlerinin daha önce de olduğu gibi Bakanlar Kurulu kararıyla 6 ay ertelenip ertelenmeyeceğini merakla bekliyor.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu’nun şimdiye dek herhangi bir açıklamada bulunmadığı konu ile ilgili , Sabah gazetesi yazarlarından Dilek Güngör, geçtiğimiz gün kaleme aldığı ‘Oda Seçimleri Erteleniyor mu?’ başlıklı yazısında Bakanlar Kurulu kararıyla oda seçimlerinin 6 ay ertelenmesinin düşünüldüğünü belirtti.(Haber Merkezi)

(Sabah Gazetesi’nden Dilek Güngör’ün ‘Oda Seçimleri Erteleniyor mu?’ başlıklı yazısı )

 

‘Oda Seçimleri Erteleniyor mu?’

Sanırım, bu oda ve borsalar hiç değişmeyecek. 4 yılda bir seçime giderler. Siyasetçilere 'koltuk meraklısı' diye kızarlar ama kendileri de seçimleri erteletmek için kırk takla atarlar.

TOBB Kanunu'na göre ekim-kasım arasında yapılması beklenen seçimlerle ilgili yine aynı dedikodular çıktı. Duyduğuma göre, Bakanlar Kurulu Kararı'yla İstanbul Ticaret Odası(İTO) seçimlerinin 6 ay ertelenmesi düşünülüyor.

Erteleme tek bir odayla kalır mı? Sanmam, bu karar diğerlerine de sirayet edebilir. Peki İTO'da neden erteleme isteniyor? Bilenleriniz vardır. İTO'da yönetimi belirleyecek iki grup var. Biri daha ağırlıklı olan MÜSİAD, diğeri de TÜMSİAD.

Kulislerde, MÜSİAD'ın oda meclisinde yaptırdığı temayül yoklaması sonucunun Ankara'da pek de beğenilmediği konuşuluyor. Niye mi? Çünkü, yoklamada ilk sırada Dursun Topçu, ikinci sırada Şekip Avdagiç, üçüncü sırada da İsrafil Kuralay çıktı. Topçu, eski Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun dünürü. Davutoğlu'nun kızı Meymune, Dursun Topçu'nun oğlu Talha Topçu ile evli. Şekip Avdagiç bir dönem meclis başkanlığı yapmış bir isim. Kendisi daha önce İTO başkanlık şansını denedi. Ancak o zaman komitelerdeki seçimlerden dahi çıkamadı. Ben, İsrafil Kuralay'ın da başkanlık istediğini düşünmüyorum. Hal böyle olunca, Ankara işe el attı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'a yakın çevreler bir ara MÜSİAD'ın eski başkanı Nail Olpak adının konuşulduğunu söylüyor. Fakat Olpak'ın da İTO'da ağırlığı olan MÜSİAD yönetimiyle olan ilişkileri göz önüne alındığında nasıl karşılanacağı bilinmiyor. Mevcut başkan İbrahim Çağlar'ın aday olup olmayacağı net değil. Yakın çevresine bundan birkaç ay önce aday olmak istemediğini söylediğini biliyorum. Yönetime bakıyorum, başka aday çıkar mı? Başkan aday olmuyorsa koltuğa en yakın iki isim başkan yardımcıları olabilir. Çağlar'ın başkan yardımcılarından biri Dursun Topçu diğeri de Murat Kalsın...

Topçu dediğim gibi Ankara'da pek geçer not alamamış. Acaba ticarette çok eski bir aileye mensup, İTO'nun proje adamı olarak tanımlanan ve Ankara'yla ilişkilerinin kuvvetli olduğunu bildiğim Murat Kalsın aday olur mu?

Önümüzdeki günlerde oda kulislerinin daha da hareketleneceğini düşünüyorum.

  Kaynak: Haber Merkezi & Sabah
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI