NESİLDEN NESİLE MİRAS BIRAKILIYOR

 Tarih: 14-06-2018 08:04:50

 

150 ile 200 yıl önce, Mısırlı Hattat Mustafa Efendi tarafından, elle yazılan altın varaklı Kur’an-ı Kerim, nesilden nesile aynı sülalede korunup miras bırakılarak saklanmaya devam ediliyor.

 

Osmanlı döneminde Mısırlı Hattat Mustafa Efendi tarafından yazılan sanat eseri sayılabilecek altın varaklı el yazması Kur’an-ı Kerim, nesilden nesile dededen toruna aktarılarak korunuyor. Emekli olmasına rağmen bir zeytinyağı firmasında çalışma hayatını sürdüren Abdullah Şengören, evinde muhafaza ettiği ve müzelerde sergilenmeye layık olan bu Kur’an-ı Kerim’i ilk kez dışarı çıkarttı ve görüntülenmesine müsaade etti. Şengören, büyük dedesinden miras aldığı bu güzel mirası yaklaşık 200 yıldır saklamaya devam ederken, çocuklarına teslim edeceğini açıkladı.

Islak elle tutulduğu için bazı sayfalarında küçük çaplı mürekkep dağılmaları olduğu görülen Kur’an-ı Kerim kitabındaki sayfaların kenarlarına alınmış Arapça notlar dikkat çekiyor. Hemen hemen her sayfasında kullanılan altın varaklar ile göz kamaştıran Kur’an-ı Kerim’in kapağı, kullanılan kağıdı ve cildi de yapıldığı dönemin izlerini taşıyor.

Kur’an-ı Kerim’i çocuklarına ve torunlarına miras bırakacaklarını söyleyen Abdullah Şengören, açıklamasında, “Evimizde aile yadigarı olan Kur’an-ı Kerim bulunuyor. Mazisi 150-200 yıllıktır. Aşağı yukarı 1800’lü yıllarda yazılmıştır. Dedemin dedelerinden olan Mısırlı Hattat Mustafa Efendi tarafından yazılmış. Bu Kur’an-ı Kerim’i aile yadigarı olarak evimizin baş köşesinde saklıyoruz. Bugün de rica üzerine görüntülenmesine izin verdik. Bu Kur’an-ı Kerim bize nasıl teslim edildi ise, biz de evlatlarımıza teslim edeceğiz” diye konuştu

  Kaynak: Haber Merkezi
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER BALIKESiR HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI