NEGATİF FOTOĞRAFLAR 1 DAKİKADA DİJİTAL OLUYOR

 Tarih: 12-04-2018 13:49:14

 

Edremit ilçesinin en eski fotoğrafçısı, negatif fotoğrafları 1 dakika içerisinde dijital ortama kaydederek yüksek çözünürlükte baskı da yapma imkanı tanıyan makine ile yeni bir dönem başlattı.

 

Yaklaşık 10 yıl öncesine kadar filmli fotoğraf makinelerinin hayatımızda olduğu günlerde, bir makara film ile çekilen fotoğraflar, fotoğrafçı dükkanlarına götürülür, negatif halde karanlık odada banyo edilir ve baskısı yapılırdı. Gelişen teknoloji ile birlikte hayatımıza giren dijital fotoğraf makineleri ve son yıllarda profesyonel fotoğraf makinelerini aratmayan özellikteki cep telefonlarının kameraları, filmli fotoğraf teknolojisini unutturdu. Tüm bu teknolojik gelişimlere rağmen, anısı olduğu gerekçesiyle pek çok insanın evlerinde negatif fotoğraflar yıllardır saklanıyor.

Edremit ilçesinin 35 yıllık fotoğrafçısı ‘Kolombo’ lakaplı Ali Filiz, evlerde bekletilen anıları canlandırmak için yurt dışından son teknoloji ürünü bir cihaz getirtti ve negatif fotoğrafları 1 dakika içerisinde dijital ortama geçirmeye ve istenildiği taktirde yüksek çözünürlükle baskı yapmaya başladı. Bu yeni cihaz sayesinde körfez halkı, yıllardır evlerinde beklettikleri anılarını çok kısa sürede dijital ortama taşıyabilecek ve hatta fotoğraflar üzerinde iyileştirmeler de yaptırabilecek.

Konuyla ilgili TV100 Haber’e açıklama yapan fotoğrafçı Ali Filiz, “Beni körfezde Kolombo olarak bilirler. Video ve fotoğraf işleri ile uğraşıyoruz. 35 yıldır bu işi yapmaktayım. Eski filmli makinelerle çekilen fotoğrafların negatiflerini hızlı bir şekilde vatandaşlara verebilmek, özellikle düğünleri negatif fotoğraflarda olanları sevindirmek istedim. Bu cihazı yurt dışından getirttim. Negatif filmleri bu küçük cihaza takıyoruz ve ekranından seçip bir hafıza kartına aktarıyoruz. Cihaz üzerinde ışık ayarını bile yapabiliyoruz. 1 dakika içerisinde negatiften seçtiğimiz fotoğrafları bilgisayara alabiliyor, sonrasında aynı fotoğrafı çok yüksek çözünürlüklü olarak istenirse dijital ortamda müşterilere veriyor, istenirse de yine yüksek çözünürlükle baskısını gerçekleştirebiliyoruz. Tabi gerekirse bu eski fotoğrafları bilgisayar ortamında düzenliyor ve temizleyebiliyoruz. Artık günümüzde fotoğrafçı dükkanlarında karanlık odalar kalmadı. İnsanlar negatifleri bastıracak yer bulamıyor. Bu küçük makine sayesinde bu eksikliği giderip insanları mutlu ediyoruz. Bugün faaliyete geçirdiğimiz bu makinemizin insanları sevindireceğine inanıyoruz. 2 lira fiyata negatifler dijitale dönüşüyor ve nostaljiyi yaşatıyoruz. İş yerimizi son teknolojiye uyumlu hale getirmeye çalışıyoruz. Bildiğim kadarıyla bu makine Edremit Körfezi’nde henüz yok. İnşallah hayırlı olur” dedi.

  Kaynak: Haber Merkezi
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER BALIKESiR HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI