MÜBAREK KURBAN BAYRAMINIZ KUTLU OLSUN

 Tarih: 20-08-2018 12:58:00  -   Güncelleme: 21-08-2018 14:45:19

 

KURBAN BAYRAMI 'PAYLAŞMAKTIR'

MÜBAREK KURBAN BAYRAMI KUTLU OLSUN

İslam âleminin heyecanla beklediği bir önemli gün daha geldi, çattı.Bugün mübarek Kurban Bayramı'nın ilk günü...

Milyonlarca kişi Kurban Bayramı'na erişmenin sevincini yaşıyor. 21 Ağustos'ta camiler yine dolup taştı.

Kurban, kelime olarak yakın olmak, yakınlaşmak demektir. Allah'a yaklaşmak ve o'nun rızasını kazanmak amacıyla belli zamanda belli nitelikteki hayvanı(kurban) kesmektir.Kurban ibadeti, nefse muhalefet ederek sadece Cenâb-ı Hakk'ın rızasını kazanmak için yapılan ibadettir. Bu bayrama adını veren Kurban; Hz. İbrahim ve Hz. İsmail örneğinde olduğu gibi ilâhî emirlere kayıtsız teslimiyet göstergesi, hak yolunda fedakârlığın bir nişanesi, Allah'ın bize lütfettiklerinden onun hoşnutluğu için verebilmenin hâl ile ifadesidir.

Kurban, sahip olduklarımızı fakir ve ihtiyaç sahipleriyle paylaşmanın tadına varma fırsatı, katılaşan kalplere, hayatın ve varoluşun gerçek anlamını unutan zihinlere öze dönüş çağrısı içeren bir hikmetler bütünüdür.Kurban, Allah'a, yüce ve ilâhî olan her şeye yakın olma arayışıdır. Nitekim Cenab-ı Hak, şöyle buyurur:

"Allah'a kurbanlarınızın ne etleri ulaşır, ne de kanları. Ona ulaşan takvanızdır..." (Hac, 37)

“Bu bayramda da , kimi kimsesi olmayan, imkansızlıklarla mücadele eden kardeşlerimize, yaşlılarımıza da her zaman olduğundan daha fazla sahip çıkmalı, onlarla dinimiz gereği kardeş olduğumuzu hatırlamalıyız. Kurban ; özünde paylaşmaktır, bu bayramda da sevincimizi ve sevgimizi kardeşlerimiz, komşularımız, dostlarımız ve yakınlarımızla paylaşmalıyız. Büyüklerimizi ziyaret edip, yetim ve öksüzlerimizi gözetip gönüllerini ve dualarını almalıyız. Unutmamalıyız ki , Kurban Bayramı paylaşmaktır”

TV100 Ailesi olarak mübarek Kurban Bayramı'nın İslam âlemi başta olmak üzere tüm insanlığa barış ve huzur getirmesini, kesilecek kurbanların da Allah katında kabul olmasını temenni ederiz.

  Kaynak: HABER MERKEZİ
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Gündem HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI