MEYDAN NE OLACAK?

 Tarih: 06-07-2018 09:51:00  -   Güncelleme: 06-07-2018 10:01:11

MEYDAN NE OLACAK?

 
3 ALTERNATİF PROJEYLE HALKIN ONAYINA SUNULMUŞ, KAMULAŞTIRMALARI YAPILMIŞ, BAZI YAPILAR YIKILMIŞTI.. ŞİMDİ NE OLACAĞINI HİÇ KİMSE BİLMİYOR…
 
“İşlevsel bir kent meydanı yapacağız” diye yola çıktılar.. Zağnos Paşa Camii, Paşa Hamamı ve Karesi Türbesi gibi tarihi yapıların çevresindeki metruk yapılaşmayı temizleyip modern bir kent meydanına dönüştürmek için projeler hazırladılar. Bu amaçla 3 ayrı proje yapıldı ve halkın beğenisine sunuldu. Halkın en çok beğendiği proje kabul gördü ve uygulanmasına karar verildi. Ancak Büyükşehir Belediyesi’nde Başkan değişimi sonrasında bu proje bir daha hiç gündeme gelmedi. Yıkılan yerler ortada kaldı. Meydan’ın yarısını Fırıntaş Kafe kapladı.. Diğer yarısı çay evlerinin sınırsız kullanımında. İnşaat artıkları, yıkılmış yapılar ve şekilsiz peyzajıyla şehrin ortasında çöküntü alanına dönüşen Zağnos Paşa Meydanı’nın ne olacağı bilinmiyor. Bu konuda hiç kimse bir şey bilmiyor.
 
Zağnos Paşa Meydanı için uygulanması planlanan projenin tanıtımı da hayli ses getirmişti. Nasıl bir meydan düzenlemesi yapılacağı uzun uzun anlatılmış, “Balıkesir’e yaşayan bir meydan kazandırılacak” denilmişti. İsmail Ok’un Belediye Başkanlığı döneminde yıkılan Sebze Hali’nin yerine ‘Karesi’ adıyla bir meydan düzenlemesi yapıldıysa da, Edip Uğur’un Büyükşehir Belediye Başkanlığı döneminde bu meydanın baştan sona değişmesi için çalışmalar başlatılmıştı. Çevredeki bazı yapıların kamulaştırmaları yapılmış ve yıkımları gerçekleştirilmişti. Çevre düzeni, açık hava sineması, kafeleri, sosyal alanlarıyla yepyeni bir meydan için kollar sıvanmışken, başkan değşikliği ile çeşitli projeler gibi meydan projesi de durdu.
  Kaynak: BALIKESİR POLİTİKA GAZETESİ
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER BALIKESiR HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI