KURTDERELİ'NİN ŞAMPİYONU BALABAN

 Tarih: 12-08-2018 17:18:00  -   Güncelleme: 13-08-2018 07:27:49

KURTDERELİ'NİN ŞAMPİYONU BALABAN

 

  1. Geleneksel Kurtdereli Güreşleri'nin final karşılaşmasında Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz adına kol bağlayan İsmail Balaban, Orhan Okulu'yu yenerek altın kemerin sahibi oldu.

    Kurtdere Er Meydanı'nda kıran kırana geçen güreşlerde Orhan Okulu 2., Ali Gürbüz ve Tanju Gemici ise 3'üncü oldu.

Kurtdereli Mehmet Pehlivan adına üç gün boyunca düzenlenen ve güreşçilerin boy atladığı Kurtdereli Güreşleri'nin son gününde de pehlivanlar nefesleri kesti.

77'si başpehlivan 1500'den fazla pehlivanın kol bağladığı Geleneksel Kurtdereli Güreşleri'ne; Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, AK Parti Genel Merkez Gençlik Kolları Genel Başkanı Yalova Milletvekili Ahmet Büyükgümüş, AK Parti Balıkesir İl Başkanı Hasan Demiraslan, MHP Balıkesir İl Başkanı Suat Par, CHP Balıkesir İl Başkanı Serkan Sarı, AK Parti Balıkesir Milletvekilleri Adil Çelik, Yavuz Subaşı ve Mustafa Canbey, Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, bölgemizden ve çeşitli bölgelerden katılım sağlayan İl ve İlçe Belediye Başkanları katıldı.

Dev Türk Bayrağı ile milli birlik ve beraberlik pankartlarının açıldığı geçiş törenine tribünlerdeki vatandaşlar da Türk Bayrağı'nın geçişini ayakta izleyerek, alkışlarıyla destek verdi.

AĞALIK DALGIÇ'IN

Kurtdereli Ağalık ihalesini ise verdiği 160 Bin Liralık teklifle İşadamı Yaşar Dalgıç kazandı. 

TÜRKİYE'DEKİ 2000 GÜREŞÇİNİN 1560'I KURTDERELİ'DE

Davul zurnayı bir çalgı olarak değil cenk olarak gördüklerini söyleyen Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, "Pehlivanları bir sporcu değil, yiğitlerimiz olarak görüyoruz. O nedenle şehir olarak ayrı bir önem veriyoruz. Yiğitler bugün burada destan yazıyor. Burada bizim kültürümüz var. Her hareket dua ile başlıyor dua ile bitiyor. Türk’ün kendine ait olduğu tek spor diyebileceğimiz yağlı güreşler Türkiye’de çok farklı noktalarda düzenleniyor. Ama biz iddia ediyoruz, Karesi olarak biz genlerimizden gelen güreşe sahip çıkma konusunda iddialıyız ve başardığımızı da düşünüyorum. Çünkü pehlivanlarımızın memnuniyeti, ağalarımızın memnuniyeti.. Türkiye’nin her yerinden 117 ağa ağırlıyoruz, hepsinin memnuniyeti, siz bu işe, geleneklerimize sahip çıkıyorsunuz demeleri bizi memnun ediyor. Türkiye’de 2000’e yakın güreşçi var. Bunun 1560 tanesi şu anda güreşti, güreşiyor. Güreşleri gerçekten keyif alarak herkesin seyrettiğini düşünüyorum. Final güreşinde benim adıma güreşen İsmail Balaban'ı şampiyon olduğu için de tebrik diyorum.  Diğer boylarda güreşen pehlivanlarımızı da kutluyorum. Sabahın 8'inden bu saate kadar tribünlerde bizi izleyen seyircilere de ayrıca teşekkür ederim" dedi.

GÜREŞÇİLERİ TEBRİK EDİYORUM

Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, "Türkiye ve dünyaya, Kurtdereli Mehmet Pehlivan'ı ve yağlı güreş sporunu tanıtmak için çaba sarf ediyorlar. Kendilerine teşekkür ediyorum. Kıran kırana geçen mücadeleler neticesinde şampiyon olan İsmail Balaban'ı tebrik ediyorum" dedi.

  Kaynak: Haber Merkezi
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Gündem HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI