KURTDERELİ'NİN İLK EBEDİ ALTIN KEMERİ ORHAN OKULU'NUN

 Tarih: 30-11--0001 00:00:00  -   Güncelleme: 14-12-2018 20:25:35

 KURTDERELİ'NİN İLK EBEDİ ALTIN KEMERİ

ORHAN OKULU'NUN

Cihan pehlivanımız Kurtdereli Mehmet Pehlivan'ın anısına düzenlenen 37. Geleneksel Kurtdere Yağlı Güreşleri ,güreşseverleri dualı çayırda buluşturdu.Muhteşem organizasyon ve birbirinden heyecanlı müsabakalar katılımcılara heyecan dolu bir haftasonu yaşattı.

betgram giriş

 

Kurtdere Başpehlivanı Orhan Okulu, 2015-2016 yıllarının ardından 2017'de de rakibi Ali Gürbüz'ü yenerek altın kemerin ebedi sahibi oldu. Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Kurtdere'nin bu sene de ağası oldu. Kurtdere Er Meydanı'nda kıran kırana geçen güreşlerde Orhan Okulu Altın Kemerin sahibi olurken  Ali Gürbüz 2., Serhat Balcı ise 3'üncü oldu.

74'ü başpehlivan 1300'den fazla pehlivanın kol bağladığı Geleneksel Kurtdereli Güreşleri'ne Balıkesir Valisi Ersin Yazıcı, Ak Parti Balıkesir Milletvekili Mahmut Poyrazlı, Balıkesir Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kerim Özdemir, Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, Ak Parti İl Başkanı Hasan Demiraslan, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Ayşe Kardaş, Cumhuriyet Başsavcısı Sadık Bölek, Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, Ak Parti Karesi İlçe Başkanı Kemal Aydemir, Kırkpınar Ağası Ahmet Çetin, Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği'ne bağlı il ve ilçelerin belediye başkanları, Balıkesir ilçe belediye başkanları, oda başkanları başta olmak üzere çok sayıda protokol, güreş ağası ve binlerce güreşsever katıldı. Dev Türk Bayrağı ile milli birlik ve beraberlik pankartlarının açıldığı geçiş törenine tribünlerdeki vatandaşlar da Türk Bayrağı'nın geçişini ayakta izleyerek, alkışlarıyla destek verdi.

YAĞLI GÜREŞİ DÜNYAYA TANITIYORUZ

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Karesi Belediyesi'nin ecdat sporu yağlı güreşlere sahip çıkmasından duyduğu memnuniyeti dile getiren Vali Ersin Yazıcı, "Türkiye ve dünyaya, Kurtdereli Mehmet Pehlivan'ı ve yağlı güreş sporunu tanıtmak için çaba sarf ediyorlar. Kendilerine teşekkür betgram şikayet ediyorum. Kıran kırana geçen mücadeleler neticesinde altın kemerin sahibi olan Orhan Okulu'yu tebrik ederim" dedi. 

KEMERİ HAK ETTİ 

Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur, "Ecdat sporu yağlı güreşimizi ve dualı çayırımızı dünya markası haline getirmek için gece gündüz çalışıyoruz" diyerek Başpehlivan Orhan Okulu'yu kutlarken Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz ise "Orhan Okulu başpehlivan olmayı sonuna kadar hak etti. Kendisini tebrik ediyorum" dedi. 

"ALTIN KEMER İLK BANA NASİP OLDU"

Finalde Ali Gürbüz'ü yendikten sonra kürsüye çıkan Orhan Okulu Ata Sporuna büyük destek verdikleri için Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Edip Uğur ve Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz'a teşekkür etti. Kurtdereli Güreşleri'nin 3-4 yıl önce küçük bir güreş olduğunu belirten Okulu, "Artık Kurtdereli Er Meydanı'nda Edirne Kırkpınar ayarında güreşler oluyor. 3 yıldır bu er meydanında şampiyon olarak altın kemerin sahibi oldum. Kurtdereli'nin altın kemeri ilk defa bana nasip oldu. Çok mutluyum. Sabahın 8'inden bu saate kadar tribünlerde bizi izleyen seyircilere de ayrıca teşekkür ederim" dedi.

 
betgram
  Kaynak: Haber Merkezi
ANAHTAR KELİMELER
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI