KURTDERELİ GÜREŞLERİ BAŞLADI

 Tarih: 12-08-2017 14:24:00  -   Güncelleme: 12-08-2017 14:26:25

KURTDERELİ GÜREŞLERİ BAŞLADI

 

 

Balıkesir Büyükşehir Belediyesi ve Karesi Belediyesi'nin ev sahipliğinde Kurtdereli Mehmet Pehlivan anısına düzenlenen Geleneksel Kurtdereli Güreşleri bin 300 pehlivan ve 74 başpehlivanın katılımı ile başladı.

İstiklal Marşı ve saygı duruşu ile başlayan güreşlerde; Küçük Orta Küçük Boy, Tozkoparan Boy, Teşvik 2 Boy, Minik 1 ve Minik 2 Boy, Deste Büyük Boy, Deste Orta Boy, Deste Küçük Boy, Ayak Boy ve Baş Altı ve Başpehlivanlık kategorilerinde ilk turlar başladı. Bu kategorilerdeki yüzlerce pehlivan sahada yağlanarak, Kurtdereli Güreşleri'nde peşrev çekerek, kıran kırana güreşti.

ÖZEL ER MEYDANI

Kurtdereli Er Meydanı'nın dualı çayırına çıkarak pehlivanları ve seyircileri selamlayan Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, "Türkiye'de her yer er meydanı ama burası özel bir er meydanı. Karesi Kurtdereli Er Meydanı Osmanlı ve Cumhuriyet tarihinin beş pehlivanı ve Cihan Pehlivanı Kurtdereli Mehmet Pehlivan'ın naaşının yanında sivil inisiyatifle yapılmış doğal bir er meydanı. Bu er meydanın güreşmek her yiğide nasip olmaz. Burada güreşen gençlerin sesi cihana, dünyaya duyurulacak. Allah hepinize derman versin" dedi.
 

ANAHTAR KELİMELER
  Hava Durumu HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI