KURTDERE’DE GÜREŞ ZAMANI

 Tarih: 11-08-2018 07:03:33

Balıkesir’in Kurtdere Köyü’nde bu yıl 59'uncusu düzenlenecek yağlı güreşler için hazırlıklar tamamlandı. Bugün başlayacak Kurtdere Güreşleri 10-11 ve 12 Ağustos tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Karesi'de 10-11-12 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek olan, 80'i başpehlivan olmak üzere 1500 civarında güreşçinin ve binlerce davetlinin katılması beklenen Kurtdereli Güreşleri'nin tanıtım toplantısı; Belediye Başkanları, , Güreş Federasyonu As Başkanı Mehmet Ayhan, Gençlik ve Spor İl Müdürü Lokman Arıcıoğlu ve basın mensuplarının katılımıyla Kurtdere'nin dualı çayırında gerçekleştirildi. Toplantının ardından protokol üyeleri ve davetliler Kurtdere güreş alanını ziyaret etti. Pehlivanlar; davul, zurna eşliğinde temsili olarak güreş müsabakası yaptı.

GÜREŞLER İÇİN UNESCO BAŞVURUSU

Toplantının açılış konuşmasını yapan Karesi Belediye Başkanı Yücel Yılmaz, Kurtdere güreşlerinin ilk defa 1959 yılında yapıldığını belgelediklerini söyledi. Güreşlerin UNESCO Dünya Mirası listesine alınması için başvuruda bulunduklarını belirten Başkan Yılmaz, "Yağlı güreş bizim sadece spor olarak algıladığımız bir şey değil, milletimizin ta kendisi. Geleneklerimizin, göreneklerimizin hepsinin olduğu ve Türk’e ait gerçek spor diyebileceğimiz kadar eski ve bizimle özdeşleşmiş, yiğitlikle özdeşleşmiş bir ata sporu" dedi.

"4 YILLIK YAĞLI GÜREŞ SERÜVENİ"

Ata sporu yağlı güreşi yaşatmak ve gelecek nesillere aktarmak için 4 yıldır büyük bir çaba gösterdiklerini vurgulayan Başkan Yücel Yılmaz, "Çalıştaylar, kurultaylar düzenledik, güreşin tüm paydaşları ile bir araya geldik. Balıkesir'i güreşin merkezi haline nasıl getiririz, bu kültürel mirasımızı gelecek nesillere nasıl aktarabiliriz bunları tartıştık. Bunun sonucunda da Balıkesir merkezli Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği'ni kurduk. Balıkesir şuan güreşin merkezi, Yağlı Güreş Düzenleyen Kentler Birliği’nin merkezi" açıklamasında bulundu.

"YİĞİTLERİN ŞEHRİ"

Cihan Pehlivanı Kurtdereli Mehmet Pehlivan'ın başarıları nedeniyle Sultan II. Abdülhamit ve Sultan Mehmet Reşad tarafından madalya ile ödüllendirildiğini ifade eden Gençlik ve Spor İl Müdürü Lokman Arıcıoğlu, "Kuvayi Milliye şehrinde, yiğitlerin bulunduğu bir şehirdeyiz. Turizm, tarih ve gelenekler şehrinde bu sene de 59’uncusu düzenlenecek Kurtdereli Mehmet Pehlivan Güreşlerinde yer alacak tüm sporcularımıza başarılar diliyorum" dedi.

"YAĞLI GÜREŞİMİZ MARKA"

Toplantının ardından protokol üyeleri ve davetliler Kurtdere güreş alanını ziyaret etti. Sporcular davul, zurna eşliğinde temsili olarak güreş müsabakası yaptı.

KURTDERELİ GÜREŞLERİ PROGRAMI

Bugün (10 Ağustos Cuma) saat 08.00'da minik 1, minik 2, teşvik 1, teşvik 2, tozkoparan, ayak, deste 1, deste 2, deste 3 ve orta boyların boy ayrımıyla başlayacak Kurtdereli Güreşleri; 12.30'da Kurtdereli Mehmet Pehlivan'ın anıt mezarını ziyaret ile devam edecek. 14.30'da resmi açılışı yapılacak olan güreşler; 15.30'da Kurtdere Mahallesi'nde, 18.30'da ise Karesi Belediyesi önündeki Kurtdereli Mehmet Pehlivan fotoğraf sergisi, 19.30'da kortej yürüyüşü ve 20.30'daki gala yemeği ile devam edecek. 11 Ağustos Cumartesi günü yağlı güreş müsabakalarının yapılacağı Kurtdereli Güreşleri; Pazar günü ise 11.30'da başpehlivanların kura çekimi, 16.00'da bayrak geçit töreni, 17.00'de Başpehlivanlık final güreşi ve 18.00'deki ödül töreni ile sona erecek.

 

 

  Kaynak: Gazete Ekspres
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER BALIKESiR HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI