KIZILAY'IN HEDEFİ 2 MİLYON 250 BİN ÜNİTE KAN TOPLAMAK

 Tarih: 25-10-2017 07:47:28

Balıkesir Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. İlhami Kaymaz, Edremit ilçesinde düzenlenen 'Kan Bağışı Ödül Töreni'nde yaptığı konuşmasında, Türkiye'nin 2018 yılında 2 milyon 250 bin ünite kan toplama hedefi olduğunu açıkladı. 


Edremit Şükrü Tunar Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen 'Kan Bağışı Ödül Töreni'ne, çok sayıda kan bağışçısı katıldı. Belediye Başkan Yardımcısı Mehmet Ertaş, Edremit Müftüsü Sait Emin Arvas ve Balıkesir Kızılay Kan Merkezi Müdürü Dr. İlhami Kaymaz'ın katıldığı tören, saygı duruşu ve İstiklal Marşı okunmasıyla başlarken, Dr. Kaymaz, kürsüye gelerek açılış konuşması yaptı. Balıkesir Kızılay Kan Merkezi Müdürlüğü'nün çalışmalarını anlatan Kaymaz, "Kızılayımızın ana faaliyetlerinden birisi kan işi. 2005 yılı itibariyle Kızılay ile Sağlık Bakanlığı arasında 'Güvenli Kan Temini Projesi' başlatıldı. Bu proje, gönüllü bağışçılardan en güvenli kanı alıp, gerekli testlerden geçirdikten sonra hastanelerimize ulaştırmak demek. Bu proje tamamen Kızılay'ın üzerindedir. Hastanelerimiz de artık kan bağını bize bırakmış durumda. Kan sadece acil durumlar için gerekli değildir. Kan her daim stoklarda bulunması gereken hayati bir sıvıdır. Sürekli hastanelerde kan kullanımı oluyor. Kronik hastalar oluyor, kanser, lösemi, böbrek yetmezliği gibi hastalar var. Bunlar kan almak zorundalar. Kanı laboratuvarlarda üretemiyoruz. Kan uzun süre stoklayamıyorsunuz. Maksimum stokta tutma süremiz 42 gündür. Bu süre geçince çöp oluyor kan. Bu nedenlerle sürekli kan bağışı yapılması gerekiyor. Bütün çalışmalarımız bu yönde devam ediyor. Düzenli bağışçılar olmalı. 18-65 yaş arası vatandaşlarımızı bekliyoruz. 2005 yılı itibariyle Türkiye genelinde kan alım miktarı 500-600 bin civarındaydı. 2016'da Türkiye geneli 1 milyon 968 bin. Neredeyse 2 milyon. Bu yılın hedefi ise 2 milyon 250 bin ünite kan almaktır. Balıkesir Kızılay Kan Merkezi olarak ta bir artış trendi içindeyiz. Geçtiğimiz il genelinde 32 bin ünite kan aldık. Bu seneki beklentimiz 33-34 bin civarında ve bir sonraki yıl ise 35-36 bin üniteyi hedeflemekteyiz. Bu artış trendi Edremit için de geçerli. Geçtiğimiz yıl Edremit meydanında bin 678 ünite kan aldık. Bu sene Ekim ayını da içine kattığımızda bin 644 ünite kal aldık. Şu anda Ekim ayında bile geçen seneyi yakaladık. Yıl sonunda daha iyi rakamlara gelecektir. Çalışmalarımızda belediyelerin, Kızılay şubelerinin çok büyük desteklerini görüyoruz. Her türlü kolaylık gösteriliyor. Bir kan alma otobüsümüz var. Bu otobüsümüzü tüm ilçelerimizde kullanmaktayız. Fakat bir otobüse daha çok ciddi manada ihtiyacımız var. Bu konuda belediyelerimizden ve hayırseverlerimizden yardımlar beklemekteyiz. Değerli kan bağışçılarımız takdiri hak ediyorlar. Kızılay, teşekkürü sözde bırakmıyor ve ödüllendirmeler yapıyor. 10 bağış yapanlara bronz madalya, 25 bağışı olan bağışçılarımız için gümüş madalya, 35 bağış yapanlara altın madalya ve 45 bağış olursa da kendileri bir plaket ile onurlandırılıyor. Bu manevi bir ödüllendirmedir" dedi.
Kızılay Derneği Edremit Şubesi tarafından düzenlenen törende 1 altın madalya, 9 
gümüş madalya ve 78 bronz madalya, hak sahiplerine verildi. Bağışçılar, sağlıklı olan herkesin mutlaka periyodik olarak kan vermesini istedi.

  Kaynak: haberler.com/balıkesir
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER BALIKESiR HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI