KILIÇDAROĞLU : 80 MİLYONUN CUMHURBAŞKANI

 Tarih: 04-05-2018 12:22:00  -   Güncelleme: 12-05-2018 16:41:38

Muharrem İnce, CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı olarak ilan edilmesinin ardından ilk açıklamasını yaptı. Sadece CHP'lilerin değil, herkesin Cumhurbaşkanı olacağını söyleyerek, parti rozetini çıkardı ve Türk bayrağı taktı. CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı İnce, ayrımcılığa karşı kesin mesajlar verdi; bağımsız yargı, hukuk devleti vadetti. Terör ve yolsuzlukla mücadele edeceğini vurguladı; Gençlere seslenip, "Geleceğimizi geri alacağız" dedi, kamuya alımlarda adil davranılacağı sözü verdi. Ahmed Arif ve Nazım Hikmet'ten şiirler okudu; "İktidar istiyoruz iktidar!" diye konuştu.

 

CHP'nin Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin Ahmet Taner Kışlalı SporSalonu'nda düzenlenen törendeki konuşması şöyle:

Tarafsızlık için CHP rozetini çıkardı, Türk bayrağı rozeti taktı

"Hep söylediniz 'Parti başkanından cumhurbaşkanı olmaz, parti üyesinden cumhurbaşkanı olmaz'. Bun hep söylediniz buna ben de hep katıldım 24 Haziran'da Allah'ın izni, milletin isteğiyle cumhurbaşkanı olacağım.  Sadece CHP'lilerin değil, sadece bu salonda bulunanların değil, 80 milyonun, herkesin AK Partililerin, MHP'lilerin, HDP'lilerin, SP'lilerin, herkesin, sağcıların, solcuların, Türklerin, Kürtlerin, Alevilerin, Sünnilerin herkesin cumhurbaşkanı olmak için 15 yaşında 79 ara seçimlerinde sokaklara afiş asmaya çıkmış ve 39 yıl CHP'nin rozetini taşımış birisi olarak tarafsız bir cumhurbaşkanı olacağım. Ve rozetimi size emanet ediyorum.

 

İki lider var...

İki parti başkanı, iki lider... Birisi beraber yola çıkmışlar, 'kardeşim' demiş, beraber parti kurmuşlar, sen yasaklı olmuşsun o başbakan olmuş... Milletvekili olmuşsun, başbakanlığı sana vermiş, 'al' demiş gel başbakan ol benim yerime. Sonra bir gün cumhurbaşkanı adayı olmak istediğinde Genelkurmay Başkanını helikopterle onun bahçesine indirmişsin. Bu bir lider. 'Kardeşim' dediği ona başbakanlığı veren, sırlarını paylaşan birine iş kendine geldiğinde yaptığına bak. Diğer tarafta bir parti başkanı, bir lider daha var. Kendisine rakip olmuş, karşısına çıkmış aday olmuş, hatta bu salonlarda dozunu aşan laflar söylemiş, eleştirmiş... 'Çocuklarımın geleceği, milletimin selameti için bana rakip olmuş olabilir ama bu çocukdoğrusudur' demiş. Şimdi size soruyorum, 80 milyon, ey AK Partili kardeşim sana da soruyorum, 'kardeşim' dediğniin evinin önüne helikopter gönderenden, kendi hırslarından, egosundan, kendinden başka hiçbir şey düşünmeyen bu insandan millete fayda gelmez. İyi düşün, iyi düşün. Bu iki parti başkanına iyi bak. Kim kendini düşünüyor, kim milleti düşünüyor? Kim kendi çocuklarını, kim milletin çocuklarını düşünüyor?

 

 

24 Haziran'da Fetret Dönemini hep birlikte bitireceğiz

Osmanlı 1299'da kuruldu, 1402'de Timur geldi devleti dağıttı. 1413'e kadar bir Fetret Devri yaşadı Osmanlı. Siyasi karmaşa vardı, toplumsal karmaşa vardı, ordu dağılmıştı. Türkiye tıpkı 1402'deki gibi bir Fetret Devri yaşadı. 24 Haziran'da Fetret Dönemini hep birlikte bitireceğiz.

Cumhurbaşkanı da tektir, partisiz olur

Tek olan hepimizindir. Bayrak tek, hepimizin, 80 milyonun. Vatan tek, hepimizin 80 milyonun. Atatürk kurucumuz, kurtarıcımız. Sadece CHP'lilerin değil, hepimizin, 80 milyonun Atatürk'üdür. Bir şey daha söyleyeyim, Cumhurbaşkanı. O da tek. AK Parti'nin, CHP'nin cumhurbaşkanı olmaz; Cumhurbaşkanı tektir, partisiz olur, partisiz. 

Ben Erdoğan'dan 5 ay kıdemliyim

 Bana 'senin tecrüben yeter mi devleti yönetmeye' diyor. Ben 3  Kasım 2002'de milletvekili oldum, Sayın Erdoğan Mart 2003'te oldu. Yani ben ondan 5 ay kıdemliyim. Yani tecrübeye bakarsa, askere gitseydik, ben çavuş olurdum, o onbaşı olurdu. Ne tecrübesini soruyorsun? 550 milletvekili var, 7 milletvekili var orada, 3 Kasım 2002'den bu yana aralıksız milletvekili. 16 yıl milletvekilliği yapmışım, grup başkanvekilliği yapmışım, Meclis'te sayısız kapalı oturuma katılmışım. 1 Mart 2003 t ezkeresinde oy kullanmış şerefli milletvekillerinden biriyim.

'Tecrübesiz' iddialarına yanıt

Sayın Erdoğan milletvekili olduğu gün Meclis'e geldi, parmak izini kullanamadı, Sayın Bülent Arınç yardımcı oldu. Aşağılamak için söylemiyorum, bilmiyordu. 1 günlük milletvekiliyken başbakan oldu. 1 günlük milletvekilinden başbakan yapacaksınız, 16 yıllık milletvekilinden cumhurbaşkanı yapmayacaksınız öyle mi! Diyorsanız ki, 'Muharrem İnce diploman var mı, yeter mi?' diyorsanız, 8 dönemlik transkripti istediğiniz zaman gösteririm. İleriki zamanlarda o belli olacak.

'Seni karalayacağız diyeceklerse, daniskasını yaparım'

Meydanlarda dış politika, ekonomi, tarim konuşacağız diye bekliyorum. Bunları konuşmayacağız iftira atacağız, seni suçlayacağız, seni karalayacağız diyeceklerse, daniskasını yaparım, daniskasını. Tercihim birincisi. Ben meydanlarda entelektüel bir tartışma yapmak istiyorum. Ama siz bunu yapmayıp başka türlü tartışmak istiyorsanız ona da varım. Tercihinizi siz yapacaksınız.

'Erdoğan, Beyoğlu'na belediye başkanı olamadı, Türkiye'ye Cumhurbaşkanı oldu'

Bir eleştiri daha var, yazıyorlar 'CHP'ye genel başkan olamadın, Türkiye'yi cumhurbaşkanı olacaksın, mantıklı mı?' diyor. Tayyip Erdoğan, Beyoğlu'na belediye başkanı olamadı, Türkiye'ye Cumhurbaşkanı oldu, niye ona söylemiyorsunuz? Abdullah Gül, Fazilet Partisi'nde Erbakan'a karşı kaybedip genel başkan olamadı, ama Türkiye'ye cumhurbaşkanı oldu. 1991'de tercihli sistem vardı, akşam yattığında milletvekili yattı ama sabah kalktığında kendisini milletvekili olamamış buldu. Milletvekili olamayan, Beyoğlu'na belediye başkanı olamayan Cumhurbaşkanı oluyor da ben niye olamıyormuşum.

50+1 ile seçilip, yüzde 100'ü yönetmek

İki derdimiz var. Derdimizin birisi, 50+1, yani seçilmek. Bir derdimiz daha var; yönetmek. O da yüzde 100. Bir 50+1 ile seçilmek, iki, yüzde 100'ü tarafsız bir şekilde yönetmek.

Terörle ve ihaleye fesat karıştıranlarla mücadele

İki de iddiam var. Bir terör nereden gelirse gelsin, ister PKK, ister IŞİD, ister FETÖ en kararlı şekilde mücadele edeceğiz. İki, yetimin hakkına göz dikenlere, ihaleye fesat karıştıranlara, bu ülkeyi soyanlara, terörü destekleyenlerle Allah'ın huzurunda söz veriyorum; sonuna kadar mücadele edeceğim. 

Ahmed Arif'in 'Haberin Var mı' şiirini okudu

15 yaşındaydım Diyarbakırlı Ahmed Arif'i tanıdığımda. Benim dünyaya soldan bakmamı sağlayan, hani, 'Haberin var mı taş duvar? / Demir kapı, kör pencere / Yastığım, ranzam, zincirim / Uğrunda ölümlere gidip geldiğim / Zulamdaki mahzun resim. / Görüşmecim yeşil soğan göndermiş / Karanfil kokuyor cigaram / Dağlarına bahar gelmiş memleketimin'.  Ahmed Arif'i okuyup da etkilenen Yalovalı Muharrem İnce aynı heyecanı duyuyorum, duyguları paylaşıyorum. Yine Ahmed Arif bir şey daha diyordu, 'Bir umudum sende, anlıyor musun?' diyordu. Bir umudum sizde sokakta, çarşıda, meydanda, bakkalda, bunu başaracağız hep birlikte.

'Rakibini cumhurbaşkanı adayı yapmak her babayiğidin harcı değildir'

Türkiye'nin CHP'ye hiç bu kadar ihtiyacı olmamıştı. Bugün benim doğum günüm. Sevaplarıyla, günahlarıyla 54 yılı geride bıraktım. Hayatıma bu andan itibaren kendisini vatanına, milletine, bayrağına adayan; çocuklarımız ve geleceğimizden başka hiçbir şeyi düşünmeyen, aziz milletimizin mutluluğu ve refahı için çalışacağım. Bundan başka hiçbir şey düşünmeyeceğim. Sayın Genel Başkanım ve milletvekili arkadaşlarım, köklerini Anadolu ve Rumeli Müdafaa Cemiyeti'nden alan bir ulu çınarın üyeleri, hepinizi t eker teker selamlıyorum. Cumhuriyeti kuran bizlere bağımsız ve başı dik bir ülke bırakan başta Mustafa Kemal Atatürk ve şehitlerimize rahmet diliyorum. Bağımsızlık mücadelesini tüm dünyaya öğreten, zorluklar karşısındaki en büyük dayanağımız, gerçek güvencemiz, fedakar halkımızı selamlıyorum. Kavgadan bıkmış, aşının, işinin peşine düşmüş, karanlığı aydınlığa, sevgiyi nefrete, korkuyu güvene, huzura dönüştürmek isteyenlere, 'artık yeter' çığlığı atanlara heyecanlarımı gönderiyorum. Sayın Genel Başkanımıza 80 milyonun önünde partimize ve ülkemize yapmış olduğu hizmetler nedeniyle teşekkür ediyorum. Türkiye'de adaletsizliğe, hukuksuzluğa, despotizme isyan ederek milyonları sesi olduğu için, Adalet Yürüyüşü'nü gerçekleştirdiği için ayakta alkışlamanızı rica ediyorum. Kendisine karşı aday olmuş birisini cumhurbaşkanı adayı yapmak her babayiğidin harcı değildir. Bu süreçte aday gösterilmemi isteyenlere de buna olumlu yaklaşan sayın Genel Başkana da şükranlarımı sunuyorum. 

'Geleceğimizi geri alacağız'

Geleceğimiz elimizden kayıp gidiyor, yaşama sevincimizi yok ediyor, hayatlarımıza el koyuyorlar. Sadece bizim değil, çocuklarımızın torunlarımızın da geleceklerini karartıyorlar. Aydınlığı göstermek, ışığı yakmak bizim görevimiz. Cumhuriyeti kuran işidir, bizim işimizdir. Cumhuriyeti kuran parti, Cumhuriyeti kurtaracaktır. Geleceğimizi geri alacağız, geleceğimizi geri alacağız, geleceğimizi geri alacağız. Unutmayın geçmişle bugünü kavga ettirenler geleceği kaybederler.

Derdimiz kavga değil, sorun çözmek

Bizim derdimiz kavga değil, sorun çözmek. Değerli kadeşlerim AKP-FETÖ ortaklığı cumhuriyeti rotasından çıkarmıştır. Türkiye artık demokrasi, özgürlük, hukuk devleti, bağımsız yargı bunları tartışacak durumda değildir. Anayasa Mahkemesi anayasayı bir kenara atmıştır, yargı emir komuta altındadır, ekonomimiz dış müdahalelere açıktır, Genelkurmay Başkanı siyasetin özel talepleriyle meşguldür, besleme sosyal medya trolleri yalan üretmek ve pislik saçmakla uğraşmaktadırlar. Birbirini dinlemeyen, güvenmeyen, birlikte yaşama isteğini kaybetmiş bir insan topluluğu olduk. Gençlerimiz, akıllı evlatlarımız ülkemizi terk ediyor, memleket yalan rüzgarıyla yönetiliyor. Kendi evlatları bedelli askerlik yaparken bir de fakir evlatlarımızın yaptığı vatan mücadelesi var.  Sıvasız evlerden feryatlar, ağıtlar yükseliyor. Pasaportumuzun Kapıkule'den öteye değeri yok. Diplomasi geleneği saray koridorlarının tatmin hobisi haline geldi. Sözde dünya lideri her gün bağırıp, çağırıyor, hakaret ediyor. 

Nasıl cumhurbaşkanı olacağını anlattı

Nasıl cumhurbaşkanı olacağımı size anlatayım. Bir insanı hayatta 3 kişi kıskanmaz; anası, babası, bir de öğretmeni kıskanmaz. Öğretmeni, 'Benim profesör öğrencim var' diye gurur duyar. Kaymakam olmuş, doktor olmuş, mühendis olmuş öğrencilerim var. Hepsinde payım olduğunu düşünüyor ve hepsiyle gurur duyuyorum. Ben onlara mekanik, elektronik, fizik anlatırken, o sınav sorularını verdikten sonra o kağıdı nasıl değerlendirirdim biliyor musunuz? Ataçla isimlerini kapatırdım, adını görmeden okurdum kağıdı. Adını görmeyeceksin ki, etkilenmeyeceksin, eşit not vereceksin. Peki bunlar ne yaptı? Tam 14 sene üniversite sorularını çaldırdılar. Kime çaldırdılar? FETÖ ile birlikte. Gençler, evlatlarım, kardeşlerim size sesleniyorum; sizin sınav sorularınızı çaldırmayacağım. 

'Sınavda soruları, sandıkta oyları, hazineden paraları çaldırmayacağım'

Sadece soruları mı? Sınavda soruyu çalan sandıkta oyu çalar. Bugünden uyarıyorum; bu ülkenin değerli avukatları, cübbelerinizi 24 Haziran günü arabalarınızda hazır tutun. Her an sizi YSK'nın önüne çağırabilirim. Hazır olun. Bir ne dedik, sınav sorularını çaldırmayacağız, iki sandıkta oyu çaldırmayacağız, üç hazineden parayı çaldırmayacağız! Şimdi size bir soru; Allah'ın izni milletin isteğiyle 24 Haziran'da cumhurbaşkanıyım. Sizce ben nereye giderim? Saraya mı giderim, Çankaya'ya mı giderim? Sarayı ne yapacağım? Sarayı bu ülkenin en akıllı evlatlarına vereceğim, bilim yuvası yapacağım.

'Bir yiğit memleketi kurtarır'

Hepimiz sokaklarda gezmeye, bedel ödemeye, ter akıtmaya hazır mıyız? Söyleyeceğimi tekrar eder misiniz? Sağ taraf eder mi, sol taraf, orta taraf eder mi? Hadi hep birlikte, bir çivi; olmaz... (Tekrar eden salondakilerin sesini cılız bulunca) Bak buradan seçim galibiyeti çıkmaz. Bir çivi... (Bak bu olabilir) Son kez söylüyorum, bir çivi bir nalı kurtarır, bir nal bir atı kurtarır, bir at bir yiğidi kurtarır; bir yiğit memleketi kurtarır. Helal olsun size.

Kamuya alımlarda adil oma sözü verdi

Gençler size bir sözüm daha olsun; kamuda yükselmek, müdür, genel müdür, daire başkanı olmak, müsteşar olmak, öyle bir kritere bağlayacağız ki, yüz yıl kimse değiştiremeyecek. Adil olacağız. Yani kimsenin mezhebine, başörtüsü var mı, yok mu bakmayacağız, kimsenin mini eteğiyle ilgilenmeyeceğiz; Türklüğüyle Kürtlüğüyle ilgilenmeyeceğiz. Kamuda yükselmeyi adil yapacağız. Mesela veterinerden TÜBİTAK Başkanı yapmayacağız. Mesela parti il başkanından hakim-savcı yapmayacağız.

Yüksek yargıçlara sert tepki: Hepsini temizleyeceğiz

Bizim dönemimizde gazetelerde, 'Yargıtay'da seçim var, 13 sosyal demokrat, 14 milliyetçi, 28 muhafazakar varmış' Utanmıyor musunuz yahu, nasıl yargıçsınız siz, bu ne rezilliktir! Yüksek yargıçların dünya görüşleri gazetelerde çarşaf çarşaf. Siz mi adalet dağıtacaksınız! Bunların hepsini temizleyeceğiz. Şunu söylüyorum, Cumhurbaşkanı olarak beni yargılayamayacak yargıcın ne işi var orada! Beni de yargılayacaksın! Bu cesur kararları alacağız. Adalet yoksa o vatanda tartışma çok olur. Önce adaleti kuracağız, tarafsız, bağımsız olacağız. Hukuk devletini yeniden tesis edeceğiz. Yeniden yapılanmayı gerçekleştireceğiz.

İlk miting yarın Yalova'da

Cumhuriyeti kuran Gazi Mustafa Kemal Atatürk, 1929'dan 1938'e kadar 330 gününü Yalova'da geçirmiştir. Cumhuriyetin temel kurumlarını Yalova'da kurmuştur. Yarın saat 14.00'te Yalova Cumhuriyet Meydanı'nda ilk mitingimi yapıp, Yalovalılarla helalleşiyorum.

Birinci Meclis'in önünden seçim startı verilecek

Biraz sonra Bülent, Engin, Yaşar, ben... Yani bu mikrofon olmadığı zaman yaptığım konuşma. Şimdi mikrofon olduğu zaman ki konuşmamızı yapayım; Meclis Başkanvekilimiz Sayın Tüzün; Genel Başkan Yardımcımız Sayın Tezcan, Grup Başkanvekilimiz Sayın Altay ve ben bir yere gideceğiz, oradan hemen Birinci Meclis'in önüne gideceğiz. Birinci Meclis7in önünden Sayın Genel Başkan Yardımcımız Tezcan seçim startını verecek. Uygun olan arkadaşlarımı 13.30'da Birinci Meclis'in önüne bekliyorum.

'İktidar istiyoruz iktidar!'

Unutmayın ne diyordu Nazım, 'Seni düşünmek güzel şey, ümitli şey, dünyanın en güzel sesinden en güzel şarkıyı dinlemek gibi bir şey fakat artık şarkı dinlemek yetmiyor bana, ben artık şarkı söylemek istiyorum' diyordu. Bu sefer iktidar istiyoruz artık. Hep birlikte salonu çınlatın iktidar istiyoruz, iktidar..."

Hacı Bayram Camii'nde Cuma namazı kıldı

Muharrem İnce, açıklamasının ardından Hacı Bayram Camii'ne giderek Cuma namazı kıldı. İnce'ye CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Tezcan ile Grup Başkanvekili Engin Altay eşlik etti. 

'Gece 01.30'da mitinglerimiz olacak'

Muharrem İnce namazın ardından Ulus'taki 1'inci Meclis önüne giderek burada açıklama yaptı. İnce buradaki konuşmasında, “Bu milleti bir araya getirmeye geldim. Ben geleceğimizi geri almak istiyorum. Ben bu milletin evlatlarına iş bulacağım aş bulacağım. Gençler ve kadınlar sizinle birlikte kazanacağım. 51 günlük seferberlik ilan ediyorum. Gece 01.30’de mitinglerimiz olacak. Uyumak yorulmak yok. Sloganımız mazeret yok marifet var. Benim ustam sayın Deniz Baykal’ı hastanede ziyaret edeceğim oradan da babamın mezarını ziyaret edeceğim. Yarın Yalova’da ilk mitingi başlatıyorum. Yaşasın Cumhuriyet yaşasın Atatürk. Ver bakalım şuradan İzmir Marşı’nı…" dedi.

Deniz Baykal'ı  ziyarete gitti

Daha sonra dinleyiciler arasında bulunan birisine el sallayarak, "İlhan ağabey nasılsın İlhan ağabey" diye seslendikten sonra, üzerinde konuşma yaptığı otobüsün sürücüsüne seslendi, "Yürü otobüs". İnce daha sonra Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tedavi gören CHP'nin eski genel başkanı ve Antalya Milletvekili Deniz Baykal'ı ziyaret etmeye gitti.

 

  Kaynak: CNN TÜRK
ANAHTAR KELİMELER
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI