KAZDAĞLARI'NA BİLİM ZİYARETLERİ YAPILIYOR

 Tarih: 09-05-2018 14:33:00  -   Güncelleme: 09-05-2018 14:41:50

 

Çanakkale ve Balıkesir illeri sınırlarında yer alan efsanevi Kaz Dağları’nda, bir ar-ge firması tarafından 4 yıl önce kurulan Kaz Dağları Bilim ve Sağlıklı Yaşam Köyü, üniversitelerin akademik saha çalışmalarında ve bilim gezilerinde eşsiz olma özelliğini elinde tutuyor.

 

Ülkedeki bir çok üniversitenin akademik saha çalışmalarını yürüttüğü, bitkilerin incelendiği ve yeni buluşların gerçekleştirildiği, Hanlar mevkiindeki Kaz Dağları Bilim ve Sağlıklı Yaşam Köyü, akademisyenlerin ve özellikle kimya bölümü öğrencilerin de gözde mekanı haline geldi. Taşı su haline getirerek dünya bilimini şaşırtan ve bu buluşuyla 2010 yılında bilim dalında Nobel ödülüne aday gösterilen Edremit’teki Ar-Ge firması sahibi Faruk Durukan ve ekibi tarafından inşa edilen Kaz Dağları Bilim ve Sağlıklı Yaşam Köyü, artık bilim adamlarının şehir merkezine gitmeden konaklama yaparak bölgede günler geçirmelerine de olanak sağlıyor.

Milli tohumların korunması için, örnek olarak toprak altı seraların yer aldığı, Türkiye’de eşi zor bulunan tıbbi ve aromatik bitkiler müzesini içinde barındıran ve içerisinde akademisyenlerin bilimsel araştırmalarını yapmalarına olanak sağlayacak olan doğal laboratuvarları bulunan bilim ve sağlıklı yaşam köyüne son yıllarda çevre illerin üniversitelerinden akademisyenler ve öğrenciler akın ediyor. Tesisin son ziyaretçileri ise, Çanakkale 18 Mart Üniversitesi oldu. Üniversitenin Kimya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ay ve öğrencileri tarafından gerçekleşen ziyarete ev sahibi durumundaki Balıkesir Üniversitesi Edremit Meslek Yüksekokulu Müdürü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Raif Sakin ve Ar-Ge firması sahibi bilim insanı Faruk Durukan da katıldı. Durukan, bilim heyetine tesisi gezdirerek devam eden bilimsel çalışmalarla ilgili ayrıntılı bilgiler verdi.

Dışarıdan hiçbir destek alınmadan inşa edilen ve sürekli geliştirilmeye devam edilen Kaz Dağları Bilim ve Sağlıklı Yaşam Köyü’ndeki çalışmalar hakkında açıklamalarda bulunan Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Kimya Bölümü Başkanı Prof. Dr. Mehmet Ay, “Bugün Faruk Durukan arkadaşımızın doğal bilim köyünü ziyaret ettik. Organik tarımın yapıldığı, doğal güneş enerjisinden faydalanıldığı, değişik ürünlerin üretim modellerinin, özellikle Kazdağları’nın zenginliği olan bitkilerin uçucu yağlarının doğal özütleme ile alındığı damıtma ünitelerinin bulunduğu, diğer üniversitelerden gelen araştırmacıların burada araştırma yapabileceği güzel bir doğal ortam hazırlanmış. Çevre dostu bir alan olmuş. Bilim kamplarının özellikle lise seviyesi öğrencilerine yönelik yaygınlaştırılması çok yerinde olacaktır. Çünkü çocukların doğal ortamda ülkenin geleceğine dönük fikirlerini daha iyi yeşertebilecekleri, proje mantığını daha iyi kavrayabilecekleri, doğal döngüyü bozmadan da insanların kendilerine yetecekleri şekilde faydalı işler yapabileceğini bizzat burada yaşayarak göreceklerdir. Bu bakımdan oldukça faydalı bir yer. Faruk beyi tebrik ediyorum. Asıl diğer kimyasal üretim yapılan fabrika kısımları da Edremit ve Havran civarında. Bu da doğal denge ortamında neler yapılabileceğinin güzel bir örneği. Kazdağları ülkemizin önemli zengin kaynaklarından birisi. Endemik bitki türü zengini ve ülkenin akciğeri. Bu bilim köyünün ülkemize örnek olmasını tavsiye ediyoruz. Diğer bölgelerimizdeki iş adamlarının da ülkemizde gençlerin önünü açacak doğal projeler geliştirmelerini tavsiye ediyorum. Araştırmacı kişilik ile bir ülke için neler yapılabileceğinin güzel bir örneğidir Faruk bey. Bu bilim köyünü duyuyorduk ama ilk defa geldik. Güzel örnekleri ülkeye yaymak lazım ki çoğalsın. Hayra vesile olan bir adım olarak görüyorum. İlaç sanayinin de doğal kaynaklardan geliştiğini düşünecek olursak, burası kaynağın dibinde bir bilim kampı olarak düşünülebilir” dedi.

Balıkesir Üniversitesi Edremit Meslek Yüksekokulu Müdürü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Raif Sakin ise, “Okulumuzda biz 5 teknik bölüme sahibiz. Bunlardan bölgemize hitap eden en önemlisi zeytincilik ve zeytin işleme bölümüdür. 18 Mart Üniversitemizin Kimya Bölümü başkanı ve öğrencileri bölgemizi ziyaret ediyor. Kendilerine bilim gezisi yaptırmak istedik ve ilk aklımıza gelen yer Kazdağları Bilim Köyü oldu. Çok ta memnun oldular. Buradaki katma değeri yüksek olan ürünlerin, çeşitli şifalı bitkilerin, otların ve bunlardan elde edilen katma değeri yüksek ürünlerin nasıl üretildiğini, geri dönüşümün nasıl olduğunu, Kazdağları’nın endemik bitkilerinin ne kadar önemli olduğunu hayretle öğrenmiş oldular. Bir kimyagerin, kimya mühendisinin bu bölgenin kendisi için ne kadar değerli olduğunu öğrenmiş oldular. Biz mutlu olduk onları ağırlamaktan. Özellikle bu bölgeye farklı üniversitelerden bilim insanlarının, öğrencilerinin gelmesi, bu bilim köyünü görmesi, Kazdağları gibi önemli bir doğal laboratuvarı görmesi bizim için iyi oluyor. Faruk beye de yaptığı çalışmalarda başarılar diliyor teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

  Kaynak: Haber Merkezi
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER BALIKESiR HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI