"KATİL BABANIN SOYADI NÜFUSTAN SİLİNSİN"

 Tarih: 21-09-2018 14:10:50

KATİL BABANIN SOYADI NÜFUSTAN SİLİNECEK

 

Boşandığı eşi Esra Gövem’i, kızları E.Y’nin gözü önünde bıçaklayarak öldüren Tolga Yavaşer için yeni bir hukuki süreç başladı.

 

4 yaşındaki torununun velayetini alan anneanne Ferda Gövem, E.Y’nin nüfusundan, babasının adı ve soyadının silinmesi için dava açtı.

 

Balıkesir'in Edremit ilçesinde, boşandığı eşi Esra Gövem'i 29 Mayıs 2016 tarihinde öldüren Tolga Yavaşer'in müebbet hapis cezasına mahkum edilmesinin ardından, yeni bir tarihi dava daha açıldı.

 

Genç kadının ailesi, önceki gün 4 yaşına basan torunlarının nüfusundan, katil zanlısı babanın adının ve soyadının silinmesi için mahkemeye başvurdu.

 

Ailenin yakını olan ve davaları takip eden Sinem Irgat, Yeni Asır'a yaptığı açıklamada, "Bu yavrucağa yapılan hainliğin sonucunda böyle bir karar almak doğru. Bu çocuk ömür boyu katil babasının soyadını ve adını taşımasın. Onun hafızasında olmayacağı gibi, nüfusunda da olmaması gerekir diye mahkemeye başvurduk" dedi. Öte yandan katil zanlısı Tolga Yavaşer'in Esra Gövem'i bıçaklaması olayının, genç kadının annesi Ferda Gövem tarafından cep telefonuyla görüntülendiği ortaya çıkmıştı.

 

KORUMA KARARINA RAĞMEN

 

Balıkesir Edremit'te bir oto kiralama şirketinde çalışan Tolga Yavaşer, 3 yıl evli kaldığı Esra Gövem'den 2016 yılında boşandı. Mahkeme çiftin, o tarihte 2 yaşında olan kızları E.Y'nin velayetini annesi Ferda Gövem'e verdi. Tolga Yavaşer, mahkemenin hafta sonlarında görebilmesine izin verdiği çocuğu E.Y'yi almak için gittiği evde, eşi Esra Gövem'i, cebinden çıkardığı bıçakla kızının gözü önünde bıçakladı. Tolga Yavaşer, eski eşi Esra Gövem'i ikisi kalbi, biri de göğsünden olmak üzere üç bıçak darbesiyle yaralayıp, kızını da bırakarak kaçtı. Talihsiz kadın kurtarılamadı. O dönemde olay Körfez Polis Merkezi'ne 200 metre uzaklıkta ve boşanma davasından 5 ay sonra meydana geldi. Öldürülen Esra Gövem'in, boşandığı eşi tarafından tehdit edildiği için hakkında koruma kararı bulunduğu, buna rağmen şüpheli kocanın, kızını görmesine izin verdiği öğrenilmişti.

 

TARİHİ DAVA OLACAK

Burhaniye Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen dava karara bağlandı ve zanlı Tolga Yavaşer, indirimsiz müebbet hapis cezasına çarptırıldı. Anne mezara, baba hapse gidince küçük kızın velayeti anneanne Ferda Gövem'e verildi. Annesi öldürüldüğünde 2 yaşında olan küçük E.Y. ise geçtiğimiz gün doğum gününü kutlayarak 4 yaşına bastı. Ailenin yakını olan Sinem Irgat'ın da yardımcı ve destek olduğu olayda, anneanne Ferda Gövem, gönüllü avukatlar aracılığıyla mahkemeye başvurarak, torununun kimliğinden katil babasının adı ve soyadının silinmesini talep etti. Önümüzdeki günlerde mahkemenin bu taleple ilgili vereceği karar merakla bekleniyor.

  Kaynak: Yeni Asır
ANAHTAR KELİMELER
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI