KARACİĞERİNİ BAĞIŞLAYARAK 1 HASTAYA UMUT OLDU

 Tarih: 13-06-2017 14:24:29

KARACİĞERİNİ BAĞIŞLAYARAK 1 HASTAYA UMUT OLDU

Balıkesir’in Edremit ilçesinde beyin ölümü gerçekleşen 67 yaşındaki bir hastanın karaciğer ve böbrekleri bağışlanırken, uzun süren ameliyat neticesinde yalnızca karaciğeri, Bursa’da bağış bekleyen bir karaciğer hastasına gönderilebildi.

Alınan bilgilere göre, Edremit Devlet Hastanesi’nde tedavi gören ve ismi açıklanmayan 67 yaşındaki bir erkek hastanın beyin ölümü gerçekleşti. Ailesi tarafından Karaciğeri ve böbrekleri bağışlanan hasta için hastanenin Organ ve Doku Nakli Koordinatörlüğü harekete geçti ve bağış isteği Sağlık Bakanlığı yetkililerine iletildi. Bursa’daki bir özel hastanede Nevşehir’den gelen karaciğer ve böbrek nakli bekleyen hastalar belirlenirken, gece saat 03.00’te Edremit Devlet Hastanesi’nin ameliyathanesinde işlemlere başlandı. Ameliyat esnasında hastanın böbreklerinde sorun olduğu gözlendi ve yalnızca karaciğeri nakil için hazırlandı. Sabah saat 07.30’da karaciğeri alan özel hastane yetkilileri, hızla yola çıkarken, Edremit Devlet Hastanesi Organ ve Doku Nakli Koordinatörü Aykut Aksu, konuyla ilgili basın mensuplarına açıklamada bulundu.

Aksu, “67 yaşındaki bir erkek hastamızın ailesi, organ bağışında bulunmak istedi. Bunun üzerine, Bursa’dan organ nakli için ekipler geldi. Uzun süren bir operasyon sonucu ekibimizi gönderdik. Ailemize cenazemizi teslim edeceğiz. Yorgun ama güzel haberlerimiz olan bir gece geçirdik. Emeği geçen tüm sağlık çalışanlarına, Edremit Devlet Hastanesi yönetimine, tüm kliniklere organ bekleyen hastalar adına sonsuz teşekkür ediyoruz. Her şey daha güzel olacak. Aile, karaciğer ve böbrek bağışında bulundu. Biz bağış yapılırken ailelere anlatıyoruz. Siz bağışlayın, hangi organ kullanılabilir durumda olduğu, ne zaman ve nerede hangi organın kullanılabileceği belli olmaz diyoruz. Bugün onu yaşadık. Vakamızın böbreklerinde bir problem vardı ve bu nedenle böbreklerini kullanamadık. Sadece 1 kişiye can oldu ve karaciğer naklini yapıyoruz. Şu anda Bursa’daki bir özel hastaneye gidiyor karaciğerimiz. Orada ekip bekliyor ve hemen nakil işlemine başlanacak. Alıcının kim olduğunu şu anda bilemiyorum. Fakat her şey yolunda gider ise nakil gerçekleşecektir” dedi.

  Kaynak: Haber Merkezi
ANAHTAR KELİMELER
  Hava Durumu HABERLERİ
24 HAZİRAN 2018'DEKİ CUMHURBAŞKANLIĞI SEÇİMİNDE KİME OY VERMEYİ DÜŞÜNÜYORSUNUZ?
YUKARI