KAPIDAĞ’IN MOR SOĞANINDA COĞRAFİ İŞARET BEREKETİ

 Tarih: 03-08-2018 14:19:00

Türkiye'de sadece Kapıdağ bölgesinde üretilen, genellikle balığın yanında tüketilmesi dolayısıyla "balık soğanı" olarak da adlandırılan mor soğana coğrafi işaret verilmesi, üreticinin yüzünü güldürdü.

Geçimini mor soğan üretimiyle sağlayan Erdek ilçesine bağlı Ballıpınar Mahallesi sakinleri, bu ürüne coğrafi işaret verilmesinin mutluluğunu yaşıyor.

Üretici Raif Öztürk, yaklaşık 300-400 dönümlük alanda ekim yaptıklarını belirtti. Soğanın kilogramını 10 yıldır bir liradan sattıklarını anlatan Öztürk, "Bu yüzden moralimiz bozuktu. Erdek Ticaret Odası Başkanı Özlem Sarı'nın girişimleri sonucunda, soğanımızı Bereketli Eller Kooperatifi aracılığıyla bir market zincirine satmaya başladık." dedi.

Soğan üreticisi Ali Şahin, soğanın kilogramının şu anda 2,7 liradan satıldığını belirterek, "Ürünümüze coğrafi işaret verildi. Bu gelişmeler olmasa Ormanlı ve Turanlar Mahallesi gibi biz de mor soğan üretiminden vazgeçmek üzereydik. Düşük fiyatlar nedeniyle artık dayanma gücümüz kalmamıştı." diye konuştu.

Erdek İlçe Tarım ve Orman Müdürü Dilek Işıktaş da, "Mor soğana coğrafi işaret verilmesi, çok önemli bir gelişme. Şimdi hem bu soğanın tohumları koruma altına alınacak hem de bu durum soğanın etiket fiyatına yansıyarak, üreticiyi memnun edecek." değerlendirmesinde bulundu.

  Kaynak: milliyet.com.tr
ANAHTAR KELİMELER
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI