KAHRAMAN KOCA SEYİT MEZARI BAŞINDA ANILDI

 Tarih: 01-12-2017 14:38:00  -   Güncelleme: 01-12-2017 14:42:07

Çanakkale Kahramanı Koca Seyit (Seyit Çabuk), 78. ölüm yıl dönümde, memleketi olan Havran ilçesinin Koca Seyit Mahallesi’ndeki kabri başında dualarla anıldı.

 

Çanakkale Savaşları’nda kaldırdığı 276 kiloluk top mermisi ile savaşın seyrini değiştirerek savaş kahramanı unvanını kazanan Çanakkale Kahramanı Koca Seyit’in 78, ölüm yıl dönümü nedeniyle Koca Seyit Mahallesi’ndeki mezarı başında anma töreni düzenlendi. Kabir ziyaretinin ardından, mezara karanfiller bırakıldı ve Mevlit okundu. Kabire, Çanakkale’den getirilen topraklar serpildi.

Vali Ersin Yazıcı’nın da katıldığı törenin ardından, Koca Seyit Anıt alanı ziyaret edildi. İçerisinde, heykeller, temsili savaş siperleri ve Koca Seyit’in de anlatıldığı Çanakkale Müzesi bulunan müze gezilerek rehberler tarafından anlatımlar yapıldı. Vali Yazıcı, müzenin anı defterine duygu ve düşüncelerini yazdı.

 

“Vatanı için canını feda edebilecek milyonlarca insanımız var”

Basın mensuplarına açıklamada bulunan Vali Ersin Yazıcı, “Bugün Koca Seyit’in ölümünün 78. Yıldönümü için burada toplandık. Koca Seyit ve silah arkadaşları sayesinde bugün huzur içerisinde, demokratik bir ortamda yaşıyoruz. Bugünkü huzurumuzu, yaşamımızı, demokrasimizi Seyit Onbaşılara ve onun gibi şehit olmuş, canını ortaya koyarak, bu ülkenin kurtuluşu, bağımsız kalması için her şeyi yapmış askerlerimize borçluyuz. Seyit Onbaşı, savaştan gelip, yaşamını kendi köyünde, burada tamamlıyor ve 78 yıl önce de Hakkın rahmetine kavuşuyor. Onun göstermiş olduğu kahramanlık, yurdumuzdaki tüm çocuklarımıza, insanlarımıza anlatılmalı ve anlatılıyor da zaten. İman gücüyle gerçekten inanıldığında ülkesi için, dini için, vatanı için bir insanın 276 kiloyu da kaldırabileceğinin örneğidir. Koca Seyit Onbaşılar bu ülkede var. Gerektiğinde, ihtiyaç olduğunda ülkesini, vatanını, toprağını korumak için canını feda edebilecek milyonlarca insanımız var. Bu topraklar kutsal. Şehirlerimizin kanıyla sulandı çünkü. Bugünlerde bütün dünya ülkemizin üzerine gelmeye devam ediyor. Biz inanıyoruz ki, Seyit Onbaşılar hala var ve bunlar var oldukça da hiç kimseye ülkemizden bir çakıl taşı dahil teslim etmeyeceğiz. Ruhu şad olsun” dedi.

Kocaseyit Merkez Cami’nde okunan Mevlit sonrasında Havran Belediyesi tarafından mahallede lokma ve pilav hayrı yapıldı. Törene, Havran Kaymakamı Şeref Aydın, Belediye Başkanı Emin Ersoy, resmi kurum ve kuruluşların müdür ve amirleri, siyasi parti başkanları, meslek odaları, dernek ve sivil toplum kuruluşlarının başkan ve temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

  Kaynak: Haber Merkezi
ANAHTAR KELİMELER
  Hava Durumu HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI