İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRÜ YILDIZ'DAN LGS TERCİHİ AÇIKLAMASI

 Tarih: 02-08-2018 16:32:24

'KİMSE BOŞTA KALMAYACAK'

İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, LGS’de hiçbir yere yerleştirilemeyen öğrenci ve ailelerinin yüreğine su serpen açıklama yaptı.

Balıkesir’de bin 79 öğrencinin boşta kaldığını belirten Yıldız, “Velilerimiz ve öğrencilerimiz şundan emin olsunlar ki; hiçbir öğrencimiz istemediği okula yerleşmeyecek. Anadolu lisesini istiyorsa Anadolu lisesine, meslek lisesini istiyorsa meslek lisesine yerleşecek. Bu yerleştirmenin sonucunda hiçbir öğrencimiz açıkta kalmayacak” dedi.

İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, LYS sonrasında öğrenci yerleştirmelerinde yaşanan sorunla ilgili açıklama yaptı. Yeni sınav sistemi sonucunda Balıkesir’de 3 bin 400 üzerinde boş kontenjan olmasına karşın bin 79 öğrencinin herhangi bir okula yerleşemediğini belirten Yıldız, Bakanlığın müdahalesi sonucunda Anadolu liselerinin kapasitesinin arttırılacağını söyledi. Hiçbir öğrencinin istemediği okula gitmeyeceğini belirten Yıldız,  “Hiçbir öğrenci istemediği okula gitmeyecek” diyerek velilerin ve öğrencilerin yüreğine su serpti. TEOG’un yerine getirilen Liseler Geçiş Sınavı sisteminin iki farklı yerleştirme sistemini esas aldığını belirten İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, “ Bu yıl malumunuz farklı sisteme geçti Bakanlığımız.  TEOG’da sınav puanını esas alan bir yerleştirme esastı, şu anda yeni sisteme göre iki farklı yerleştirme esas. Biri puan sınavına dayalı yerleştirme sistemi diğeri ise adrese dayalı yerleştirme sistemi. Sınav puanına dayalı yerleştirme sisteminde Bakanlığımızca belirlenen fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, Anadolu liseleri, meslek liseleri ve imam hatip liseleri var. Bu okullara öğrencilerimiz sınav puanı üstünlüğüne göre yerleşti. Bu okullara yerleştirmede bir sıkıntı yok. Çünkü herkes puanına göre yerleşti ve bu okullarımızda boş kontenjanda yok. Diğer yerleştirme sistemi olan adrese dayalı yerleştirme sisteminde de Türkiye’de de olduğu gibi ilimizde de bazı problemler yaşandı” dedi.

ANADOLU LİSELERİNDE KONTENJAN ARTIRILACAK

Balıkesir’de 3 bin 400’ün üzerinde boş kontenjan olmasına karşın bin 79 öğrencinin hiçbir okula yerleşemediğini belirten İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız, boşta kalan öğrencilerin de önümüzdeki dönemlerde yapılacak tercihlerle istedikleri okullara yerleştirileceğinin müjdesini verdi. Yıldız, “  Biz sisteme 13 bin tane boş kontenjan girmiştik, bu boş kontenjanlara 9 bin 705 öğrencimiz başvuruda bulundu. Şu anda 3 bin 400’ün üzerinde boş kontenjanımız var. Ama bu 3 bin 400 boş kontenjana rağmen bin 79 tane de yerleşemeyen öğrencimiz var. Diğer illere baktığımızda çok düşük bir oran bu ama bin 79 tane öğrencimizin de olması hem bizleri hem velilerimizi tedirgin etti. Bundan da birinci neden öğrencilerimizin öncelikli olarak Anadolu liselerini tercih etmeleridir. Yoksa meslek liselerimizin ve imam hatip liselerimizin çoğunda boş kontenjan var. Dün Bakanımızın da bir açıklaması oldu; şu anki Anadolu liselerindeki sınıf kontenjanında bir artırıma gidilecek. 30-34 arasında sınıf kontenjanı olan okullarımız bu kontenjanlarında artırıma gidecekler. Şu anda 4 tercih dönemi var. Bunlar 6 Ağustos, 13 Ağustos, 19 Ağustos ve 3 Eylül’de sonuçlanacak. Bu 4 tercih sürecinin sonunda hiçbir yere yerleşemeyen öğrenciler İl Milli Eğitim Müdürlüklerince kurulan komisyon marifetiyle yerleştirilecekler. Velilerimiz ve öğrencilerimiz şundan emin olsunlar ki; hiçbir öğrencimiz istemediği okula yerleşmeyecek. Anadolu lisesini istiyorsa Anadolu lisesine, meslek lisesini istiyorsa meslek lisesine yerleşecek. Bu yerleştirmenin sonucunda hiçbir öğrencimiz açıkta kalmayacak” dedi.  

KİMSE ZORLA İMAM HATİP YA DA MESLEK LİSELERİNE YERLEŞTİRİLMEYECEK

Adrese dayalı okullara yerleştirmelerde de bazı itirazların bulunduğunu belirten İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız,  “ Veliler ve öğrencilerde şu itiraz var; “Puanı benden düşük olmasına rağmen arkadaşım benim istediğim Anadolu lisesine yerleşti ben yerleşemedim” diyor. Yeni sistem puan üstünlüğüne değil adrese dayalı bir sistem. Adreste de 5 kriter geliştirilmiştir. Birincisi; öğrencinin tercih ettiği okulda bulunma süresi. 4-5-6 ve 7.sınıflarda bulunan öğrenci orada bir yıl bulunan öğrenciye göre daha şanslı durumda puanı düşükte olsa. Eğer bu 4 yılı eşitse öğrencilerin bu sefer diğer bir kriterimiz var; puanlara bakılıyor, bu da eşitse ortaöğretim başarı puanına bakılıyor. Eğer bu da eşitse öğrencilerin devam-devamsızlık durumuna bakılıyor. Özellikle okulda bulunuş süresi atama ve tayinle o şehre gelenleri olumsuz yönde etkiledi. Şu anda ilimizde bin 79 tane yerleşemeyen öğrencimiz var. Bunlarla ilgili bir sıkıntı olmayacak. Bakanlığımızca gerekli adımlar atıldığında, kontenjanlar yükseltildiğinde öğrenciler istemiş olduğu okullara yerleştirilecek. Bu sistem ilk çıktığında birileri “Öğrenciler zorla imam hatiplere ve meslek liselerine yerleştirilecek” diyordu, kesinlikle böyle bir şey yok.  Öğrencilerimiz 5 tercih yapma şansı vardı isteyen 1 tercih yaptı isteyen 5 tercih yaptı. Ancak şu var ki herkes istediği okulda gidebilecek.

LGS’DE TÜRKİYE’DE İLK 15’TEYİZ

Yükseköğretime Geçiş Sınavı ve Liseler Geçiş Sınavlarında Balıkesir’in başarılı bir grafik çizdiğini dile getiren İl Milli Eğitim Müdürü Yakup Yıldız,  Bu yıl üniversiteye giriş sınavında büyük bir başarı elde ettik. Öğrencimiz Doğukan Kalınoğlu, eşit ağırlık puan türünde Türkiye ikincisi oldu. Bende bugün öğrencimizi ailesiyle birlikte kabul edip kendisine ödül takdim ettim. Öncelikle bize bu gururu yaşatan öğrencimiz Doğukan’a ve onun yetişmesinde büyük katkıları olan ailesine, öğretmenlerine teşekkür ediyorum.  Son 5-10 yıl içerisinde Balıkesir’in elde ettiği en büyük başarılardan biri. Biz tek bir başarıdan ziyade kitlesel başarıları önemsiyoruz. Okullardan aldığımız verilerde; özellikle Fen Lisesi ve SYAL’den çok yüksek puan elde eden öğrencilerimiz var. Tam veriler ulaştığında sizlerle ulaşırız. Amacımız öğrencilerimizi akademik alanda, sportif kültürel alanlarda başarılı olmasıdır. BENGİ projesinin de amacı buydu. Şu anda Fen lisemizde SYAL’de Türkiye’deki ilk 20 okul içerisinde yer alıyor. İnşallah bu başarı grafiğini arttırarak devam ettiririz. Liselere Geçiş Sınavında ise Bakanlığımızca veriler paylaşılmazsa da öğrencilerimizin elde ettiği yüzdelik dilimle diğer illerin yüzdelik dilimini karşılaştırdığımızda biz Türkiye’de ilk 15 ilin içerisinde olduğumuzu görebiliyoruz. Liselere Geçiş Sınavı’nda da Galatasaray Lisesi’nden Robert Koleji’ne Kabataş Erkek Lisesi’nden İzmir Fen Lisesi’ne kadar yerleşen çok sayıda öğrencimiz var” dedi.

  Kaynak: Gazete Ekspres
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER Eğitim HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI