İĞNE OYASINDAN YAPILAN AĞAÇ GUINNES YOLUNDA..!

 Tarih: 17-12-2017 16:26:43

İğne Oyasından Yapılan Ağaç

Guinness Yolunda

Balıkesir'in Gönen ilçesinde iğne oyasından yapılan şeftali ağacı, Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi bekliyor.

Balıkesir'in Gönen ilçesinde iğne oyasından yapılan şeftali ağacı, Guinness Rekorlar Kitabı'na girmeyi bekliyor. Kadın Girişim Kooperatifi, Gönen'in dünyaca ünlü iğne oyasından bin bir emekle şeftali ağacı örerek Guinness rekorlar kitabına girme yolunda önemli bir adım attı. Gönenli 20 kadının 4 ay gibi bir sürede ortaya çıkardıkları tamamen iğne oyasından oluşan şeftali ağacının hikayesi göz kamaştırıyor. Kadın Girişim Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Emine Kalıpçıoğlu, "Gönen için ne yapabiliriz diye düşündük. Sonunda eskiden Gönen'de bol bol yetişen şeftali ağaçları aklımıza geldi. Kooperatifimizde bulunan 20 hanım arkadaşımızın emekleri ile 4 ayda iğne oyasından bir şeftali ağacı ortaya çıkardık. Gönen için ses getirdiğini düşünüyoruz. Guinness'e başvurduk. Sonucunu bekliyoruz" dedi.

NEDEN ŞEFTALİ AĞACI ?

Kalıpçıoğlu, şeftali ağacını tercih etmelerinin sebebini de şöyle açıkladı: 

"Gençliğimizde burada çok şeftali ekiliyordu. Şu andaki pirinç tarlalarının olduğu yerler şeftali ağacı doluydu. Nostalji olsun diye şeftali ağacı olmasına karar verdik. Ses getirdiğini düşünüyoruz. Bunun yanı sıra 
Gönen'imizin iğne oyasını daha da uzaklara tanıtmak için dur durak bilmeden çalışıyoruz. El işleri, çiçekler, oyuncaklar yapıyoruz. Özellikle 14 Şubat Sevgililer Günü için bir projemiz daha var. O güne özel tamamen iğne oyasından kırmızı güller yapmaya başladık. Tamamlandığında bu da ses getiren bir çalışma olacak. Şeftali ağacımız ise Gönen'deki bir otelde sergilenmeye başlayacak" dedi.

  Kaynak: Haberler.com/Balıkesir
ANAHTAR KELİMELER
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI