HAYVAN PAZARINDA AREFE HAREKETLİLİĞİ

 Tarih: 20-08-2018 09:29:22

KURBANLIKLAR EL YAKIYOR

Kurban Bayramı öncesinde Hayvan Pazarı’nda kurbanlık alışverişinde hareketlilik yaşandı. Kurban Bayramı’ndan dolayı hafta başından bu yana açık olan Hayvan Pazarı’nda kurbanlıklar görücüye çıkarken, alıcılar yüksek fiyattan satıcılarda müşteri bulamamaktan dert yandı.

Küçükbaşlar 1000 liradan başlayıp 3 bin liraya kadar alıcı bulurken, büyükbaşlar 7 bin lira ile 20 bin arasında satılıyor.

Son aylarda yem fiyatlarına gelen zamların kurbanlık hayvan fiyatlarını da etkilediğini kaydeden satıcılar, maliyetlerdeki artışın fiyatları yukarı çıkardığını kaydetti.


 

Hayvan Pazarı’na 50 adet küçükbaş kurbanlık hayvan getiren Mustafa Çakır, “ Kurbanlık satışlarımız istediğimiz seviyede değil. Kurbanlıklar kilolarına göre 1200-2000 lira arasında değişiyor. Kurbanlıkları son iki aya kala besleme alıyoruz ve her gün şampiyon yem yediriyoruz. Bir çuval şampiyon yem 103 lira ve ben her gün iki çuval yem yediriyorum hayvanlara. Maliyetler bu kadar artması kurbanlık fiyatlarını da arttırdı. Sonuç itibariyle biz yaptığımız masrafın altında bu hayvanları satmayacağız. Yem fiyatlarının bu kadar yüksek olduğu dönemde yaptığımız emeğin karşılığını almak için hayvanları getirdik” dedi.

AREFE GÜNÜNÜ BEKLEYECEĞİZ

Kurban Bayramı öncesinde kurbanlık bakmak için Hayvan Pazarı’na geldiğini dile getiren Kadir Atakan, “Küçükbaş hayvan bakmak için Dişbudak Köyü’nden geldim. Şu ana kadar baktığımız kurbanlıkların fiyatları yüksek. Geçen seneye göre kurbanlık hayvan piyasası daha pahalı. Geçen yıl 1000 lira civarında satılan kuzular bu yıl 1400-1500 lira civarında. Açıkçası bu kadar yüksek bir piyasada kurbanlık almayı düşünmüyorum. Arife günü yeniden gelip gezeceğim, bütçeme uygun bir hayvan bulursam alırım. Bulamazsam bu yıl kesmem” dedi.

  Kaynak: gazetekspres
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER BALIKESiR HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI