HASTANE BULABİLMEK İÇİN SEFERBER OLDULAR

 Tarih: 19-12-2017 08:17:00  -   Güncelleme: 19-12-2017 08:20:20

KÜÇÜK KIZA HASTANE BULABİLMEK İÇİN SEFERBER OLDULAR

 

 

Sosyal medya üzerinden Sağlık Bakanlığı'na seslenen babanın hasta kızı için yaptığı çağrı cevap buldu. Kızı Dilek’in tedavisi için yardım isteyen baba Adem Ç.’nin şikayeti Sağlık Bakanlığı’na iletildi.

 

 

 Konuyla ilgili açıklama yapan Balıkesir Atatürk Şehir hastanesi personelleri; akut böbrek yetmezliği, epilepsi ve pnomoni hastası olan küçük kızın tedavi görmesi gereken branşın Balıkesir’deki hastaneler de bulunmadığını, çocukla ilgilenmedikleri iddia edilen personelin sürekli olarak 112 kanalıyla ilgili branşların bulunduğu aralarında; Uludağ Üniversitesi Hastanesi, Çapa Tıp Fakültesi Hastanesi, Şişli Eftal Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Medikal Park İstanbul Hastanesi gibi hastanelerinde  de bulunduğu  38 ili arayarak ve faks çekerek ilgili uzman ve doktorun olduğu hastaneler de boş yatak durumunu öğrenmek için irtibata geçtiğini belirtti.

 

 

KONU BAKANLIK GÜNDEMİNDE

 

 

 Hasta çocuğun tedavisi için ilgili personellerin seferber olduklarını belirten hastane personeli, konunun Sağlık Bakanlığı’na aktarıldığını söyleyerek, şu ifadeleri kullandı:

 “Atatürk Şehir Hastanesi’nde çocuk uzmanı bulunuyor fakat  böbrek yetmezliği için çocuk nefroloji uzmanı gerekir, epilepsi için çocuk nöroloji uzmanı gerekir. Bu iki branş çocuk  uzmanlığının yan dalıdır yani  çocuk nöroloji uzmanı olmak için önce çocuk doktoru olup üzerine 2 yıl daha eğitim alarak; nöroloji, nefroloji, kardiyoloji ihtisası da yapılır. Bu branşın doktorları, bölge eğitim araştırma hastanesi ya da büyük illerin tıp fakültelerinde olur. Büyük illerde nüfus yoğunluğu dolayısıyla tam kapasitede çalışıyor. Bu çocuğu, çocuk nefroloji uzmanı bir ilde hastaneye sunuyor, epikriziyle tamam olur alabilirim diyor ama epilepsi de olduğu için aynı yerde çocuk nörolojinin de bilgisi olacak. Bu kez o branş almıyor, yoğun bakımı dolu olduğu için. 15 gündür yer bulunamamasının temel nedeni, bu iki branş hekiminin aynı anda hastayı kabul edememesidir.”

Konuyla ilgili Ankara’da Sağlık Koordinasyon Merkezi’ne (SAKOM) de haber verildiğini belirten personel, artık hastaya ilgili branşta bakanlığın yer açacağını belirtti.

 
  Kaynak: EKSPRES GAZETESİ
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER BALIKESiR HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI