HABERCİLER 'KALKIŞMA'YI ANLATTILAR

 Tarih: 26-07-2017 13:04:08

HABERCİLER 'KALKIŞMA'YI ANLATTILAR

 

BALIKESİR Gazeteciler Cemiyeti'nin 24 Temmuz Basın Bayramı etkinlikleri kapsamında Karesi Kent Konseyi ve Basın İlan Kurumu Balıkesir İl Müdürlüğü'nün katkılarıyla düzenlediği 'kalkışma' konulu söyleşi ve imza günü Karesi AVM’de gerçekleşti.

 

BALIKESİR Gazeteciler Cemiyeti'nin 24 Temmuz Basın Bayramı etkinlikleri kapsamında Karesi Kent Konseyi ve Basın İlan Kurumu Balıkesir İl Müdürlüğü'nün katkılarıyla düzenlediği 'kalkışMA' konulu söyleşi ve imza günü Karesi AVM toplantı salonunda gerçekleştirildi.

 

Söyleşide 15 Temmuz darbe girişiminde alanlarda olan gazeteciler yaşadıkları anları anlattı. Fox TV muhabiri Gülşah İnce Birsen, Habertürk TV Editörü Ümit Yalman, CNN Türk Haber Kameramanı Ahmet Akpolat ve ATV- A Haber Ankara Haber Koordinatörü Fatih Atik, söyleşinin ardından 110 gazetecinin yazılarından oluşan ve 15 Temmuz şehit ve gazilerine adanan 'kalkışmA' adlı kitabı imzaladı. Etkinlikte yerel gazetelerin 15 Temmuz'la ilgili manşet haberleri ile Anadolu Ajansı muhabirlerinin o gece çektiği fotoğraflar da sergilendi.

 

Balıkesir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ramazan Demir, açılış konuşmasında 24 Temmuz'un artık bir bayram değil dayanışma günü olduğuna dikkat çekti. Türkiye'deki gazetecilerin çalışma koşullarının dünya standartlarının altında olduğuna dikkat çeken Demir, "Kendilerinden çok şey istenen ve beklenen meslektaşlarımız daha fazlasını hak ediyor. Bunu 15 Temmuz gecesi 80 milyona gösterdiğimize inanıyorum. Haberciler o karanlık geceyi çektikleri görüntü ve fotoğraflarla aydınlattılar. 15 Temmuz destanının nasıl yazıldığını anbean kayıt altına aldılar. Meslektaşlarımızın hepsi o gece birer Hasan Tahsin'di" dedi.

 

KAMERASI İÇİN SAVAŞTI

 

Gazeteci Sadullah Özcan'ın moderatörlüğünde gerçekleştirilen söyleşide Fox TV Muhabiri Gülşah İnce Birsen bir anne ve haberci olarak 15 Temmuz yaşadıklarını anlatırken, ATV- A Haber Ankara Haber Sorumlusu Fatih Atik, "O gecenin kahramanları milletimizdi. Biz sadece görevimizi yaptık" diye konuştu. 15 Temmuz gecesi CNN Türk baskınını çekerek büyük bir gazetecilik olayına imza atan, kameraman Ahmet Akpolat da, "Herkes beni kamerayı vermemekle tanıyor. Mesleki açıdan kameramı vermemem benim için de değerli ama benim için asıl değerli olan demokratik bir ülkede darbe yapmak isteyen askerler tarafından bir televizyon kanalına yapılan baskını görüntüleyen tek kişi olmamdır" dedi.

 

Üzerine silah doğrultan ve "Kamerayı ver yoksa vururum" diyen askere "Vuruyorsan vur, vermeyeceğim" diyen Akpolat, o gece kendisinden çok yakınları için korktuğunu anlattı.

 

Habertürk TV Editörü Ümit Yalman ise "O gece basın mensupları, haberci arkadaşlarım olmasaydı insanlar bu kadar çabuk bir şekilde hareket edemezdi, darbe konusunda bilgi alamazdı ve bilinçlenemezdi"diye konuştu.

 

İzleyicilerin sorularıyla süren söyleşi 110 gazetecinin kaleminden o gece yaşadıklarını anlatan 'kalkışMA' adlı kitabın imzalamasıyla sona erdi.

 

Etkinliği çok sayıda gazeteci ile ile birlikte Balıkesir Büyükşehir Belediye Başkanvekili Mehmet Birol Şahin, Karesi Belediye Başkanvekili Yusuf Hocaoğlu ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri ile vatandaşlar izledi.

 

Gecede ayrıca Karesi Belediye Başkan Vekili Yusuf Hocaoğlu ve Karesi Belediyesi Başkan Yardımcısı Mürsel Sabancı’nın basın mensuplarından kameralarını alarak onları görüntülemesi güzel görüntülerin ortaya çıkmasına sebep oldu. 

  Kaynak: haberler.com/balıkesir
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER BALIKESiR HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI