EDREMİT'TE SARIKIZ HAYRI YAPILDI

 Tarih: 20-08-2018 11:09:37

EDREMİT'TE SARIKIZ HAYRI YAPILDI

Balıkesir'in Edremit ilçesinde, 600 yıllık bir gelenek olan Sarıkız Hayrı yapıldı.

İlçeye bağlı kırsal yerleşimlerden Güre Mahallesi'nin Kavurmacılar mevkisinde düzenlenen geleneksel Sarıkız Hayrı yoğun ilgi gördü.

Edremit Kitap Fuarı dolayısıyla ilçede bulunan bir çok gazeteci ve yazar da etkinliğe katıldı. Edremit Belediye Başkanı Kamil Saka, etkinlikte yaptığı konuşmada, Kazdağları'na ilişkin, birçok efsane olduğunu söyledi.

Bu efsanelerden birinin Sarıkız ile ilgili olduğunu belirten Saka, şöyle konuştu: "Sarıkız, Kavurmacılar'da yaşayan çok güzel bir kızmış. Babasının hacca gitmesinden sonra çıkan söylentiler üzerine babası kızını kesmeye karar vermiş. Kızına 'Kazdağları'na çıkalım.' diyor. Bunun üzerine birlikte Kazdağları'na çıkıyorlar. Değişik olaylardan sonra Sarıkız, uzun yıllar tek başına Kazdağları'nda yaşıyor." Bundan dolayı her yıl ağustos ayının üçüncü pazar günü Sarıkız anısına mevlit okutulduğunu anlatan Saka, "Sarıkız Hayrı'na gelenlere yörenin geleneksel yemekleri keşkek, pilav, nohut, fırında patates ve et verilir, şerbet ikram edilir. Geçmişi yüzyıllara dayanan bu gelenek, uzun yıllardır yaşatılıyor." dedi.

  Kaynak: Haberler.com
ANAHTAR KELİMELER
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI