EDREMİT’TE İLK KEZ SEPET SERGİSİ AÇILDI

 Tarih: 07-10-2017 09:02:21

Kaybolmaya yüz tutan el sanatlarından sele, sepet ve hasır örücülüğünü canlandırmak ve meslek erbaplarına sahip çıkmak amacıyla başlanan proje kapsamında düzenlenen kursta yapılan sepetler, bir alışveriş merkezinin salonunda sergilendi.

 

Edremit Kaymakamlığı tarafından başlatılarak, Kültür ve Turizm Bakanlığı GENÇDES Projesi tarafından da desteklenen çalışma kapsamında açılan sele-sepet ve hasır örücülüğü kursu tamamlandı. İki ana amacı olan proje ile Roman vatandaşların eskiden buyana geçim kaynakları olan hasır örücülüğünün tekrar canlandırılması ile iş olanakları sağlanması hedeflenirken, öğrencilerinde üretime katkıda bulunması, becerilerinin gelişmesi ve özgüvenlerinin de yerine gelmesi amaçlandı. Öğrenciler farklı kültürleri tanıma şansı yakalarken, özgüvenlerini de geliştirdiler.

Kursiyerlerin 15 günlük kurs süresince ürettikleri sepetler, Edremit Kaymakamı Ali Sırmalı, Belediye Başkanı Kamil Saka, Edremit Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Raif Sakin, daire müdürleri ve öğrencilerin katılımıyla, bir alışveriş merkezinin sergi alanında sergilendi. Serginin açılış töreninde konuşan Kaymakam Ali Sırmalı, “Projemizde görev alan 6 hasır ustamız ile birlikte, Edremit ve Altınoluk Meslek Yüksekokulu ile Kardeş Çavuşoğlu Lisesinden 40 öğrencimiz var. 15 günlük bir eğitim düzenledik. Eğitimler oldukça başarılı bir şekilde tamamlandı. Bu projeyi yapmaktaki temel amacımız kültürü yaşatmak ve gelecek kuşaklara aktarmak. Özellikle kaybolmaya yüz tutmuş hasır örücülüğünü gençlerle tanıştırmak ve gelecek kuşaklara aktarabilmek istedik. Bunu yaparken de çocuklarımızın aile ve ülke ekonomisine katkıda bulunmalarını sağlamayı hedefledik. Özellikle de Edremit ilçemizi marka şehir konumuna getirebilmek amaçları doğrultusunda bu projemizi gerçekleştirdik. Emeği geçen Proje koordinatörümüz Selma Tekçe, okul müdürlerimiz ve ustalarımıza çok teşekkür ediyorum” dedi.

 

İlk satış anlaşması yüksek okul ile yapıldı

Öğrencilerin sergilediği ürünleri inceleyen Edremit Meslek Yüksek Okulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Raif Sakin, okul tarafından üniversite markasıyla üretilen zeytinyağı ve zeytin sabunları için ambalaj arayışı içinde olduklarını söyleyerek, artık hasır kaplara konularak sunacaklarını açıkladı. İlk olarak 100 civarında hasır kap satın almak için anlaşma yapılacağını kaydeden Sakin, “Yüksek okulumuz, hem zeytin, hem zeytinyağı, hem de sabun üzerine oldukça farkındalık oluşturduk. Bu ürünlerin sunumu konusunda sıkıntımız vardı. Ahşap kutulara koyup, üzerine okulumuzun logosunu yapıştırıyorduk. Hediyelik olarak gönderiyorduk. Sepet kapları gördük ve beğendik. Ustamız ile görüştük ve ilk etapta 100 adet sipariş verdik. 750 ve 250 mililitrelik şişeler için hasır kaplar yapılacak. İleriki günlerde hem zeytin hem de sabun içinde anlaşma yapacağız. Bu sayede, hem bölgemiz insanına fayda sağlayacağız, hem de geleneksel bir el sanatımızın yaşamasına destek olacağız. Projede emeği geçen başta Edremit Kaymakamlığımız olmak üzere öğreticilere ve öğrencilerimize teşekkür ediyoruz” diye konuştu.

  Kaynak: Haber Merkezi
  Hava Durumu HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI