EDREMİT'İN COĞRAFİ İŞARETLİ TEK ÜRÜNÜ

 Tarih: 10-02-2018 08:33:12

Edremit Ticaret Odası (ETO) Zeytin ve Zeytinyağı Komitesi Başkanı Hamit İzmirli, dünyaya mal olmuş coğrafi işaretli ürün olan Edremit’in ‘Yeşil Çizik Zeytin’ine sahip çıkılması gerektiğini söyleyerek, yeşil çizik zeytinin evlerde de kolayca hazırlanabileceğini anlattı.

 

ETO’nun yoğun çabaları neticesinde geçtiğimiz yıllarda Türkiye’nin az sayıdaki coğrafi işaretli ürünleri arasına alınan Edremit yeşil çizik zeytini, farklı aroması ile çok sayıda insanın sofralarından eksik etmediği kahvaltılık ürünlerden bir tanesi. Salamura edilmiş şekilde ekşimsi tadıyla Türkiye’nin hemen hemen tüm bölgelerindeki zeytin tezgahlarında bulunan yeşil çizik zeytin, tescilletildikten sonra Edremit ilçesiyle özdeşleşti ve artık dünyada hiç bir zeytin üreticisi bölge bu ürünü sahiplenemeyecek.

Edremit Ticaret Odası, şu aylarda Edremit’in dünyaca ünlü Natürel Sızma Zeytinyağlarına da coğrafi işaret kazandırmak için mücadele gösterirken, odanın Zeytin ve Zeytinyağı Komitesi Başkanı Hamit İzmirli, bir zeytin ve zeytinyağı üretici olarak TV100 mikrofonlarına yeşil çizik zeytin ile ilgili açıklamalarda bulundu.

 

“Daha fazla tanınması için çaba gösterelim”

Yeşil çizik zeytinin evlerde de kolayca hazırlanabildiğine dikkat çekerek, Balıkesir’i dünyada temsil eden ve bölge ekonomisini canlandıracak olan bu ürünün daha fazla benimsenmesini isteyen İzmirli, “Edremit’in yeşil çizik zeytini, diğer hiçbir bölgede olmayan bir zeytin türüdür. Bunun ispatı da edinmiş olduğu Coğrafi İşaret Tescil Belgesi’dir. Bunu, resmi kurumlar onaylamıştır ve Edremit yöresinin dışında başka bir yerde bu zeytinin olmayacağını bildirmiştir. Çok özel olan bu ürünümüzün, yeşil çizik zeytinimizin kıymetini bilelim. Daha fazla tanınması için çaba gösterelim. Hepimiz tüketerek yaygınlaşmasını sağlayalım. Yeşil çizik zeytinimiz tanındıkça bölgemiz kazacak. Dolayısıyla ilimiz ve ülkemiz kazanacaktır. Tabi ki, yağımızın da, siyah zeytinimizin de kıymetini bilelim ama coğrafi işaretli bu ürünümüzü özel bir şekilde ayrı tutalım ve destekleyelim. Bu ürünümüz Türkiye’de ve dünyada tektir. Yeşil zeytin bebek gibidir, sürekli baklam ister. Yapımı ise kolaydır. Nasıl Malatya’nın kayısısı, Aydın’ın inciri, Antep’in baklavası var ise Edremit’in de yeşil çizik zeytini var” dedi.

 

Kargo ile Türkiye’nin her noktasına gönderilebiliyor

Coğrafi işaretli yeşil çizik zeytinlerin, bölgedeki firmalar tarafından kargolar aracılığı ile Türkiye’nin her iline kolayca gönderilebildiğini kaydederek, evlerde de kolayca salamura edilebildiğini anlatan başkan Hamit İzmirli, “Yeşil zeytini, Sodyum hidroksitsiz şekilde sadece tuz ve limon tuzuyla salamura edelim. Doğal sitrik asitle yapılmalı. Evlerde de yapabilirsiniz. Çok basittir. Yüzde 50 tuz, yüzde 2’de limon tuzu koyarak üzerine su ilave ettikten sonra salamuraya alabilirsiniz. Yeşil zeytinimiz yavaş yavaş tatlanır ve sofralara hazır hale gelir. Tabi ki, aldığınız zeytinleri bir veya iki kenarından bıçak ile çizmeniz de gerekmektedir. Şu anda bu ürünümüzün piyasa fiyatları, kilosu 10 ile 15 lira aralığındadır. Yeşil zeytin, dünyadaki nadide natürel ürünler arasındadır. Bu ürünümüzü kargolar aracılığıyla bütün Türkiye’ye gönderebiliyoruz. Oldukça da ilgi görüyor ve istiyoruz ki bu ilgi daha da artsın ve bölge halkımız hak ettiği satışları yakalasın. Canan Karatay hocamızın dediği gibi, çok besleyicidir. Ahmet Sucu hocamın dediği gibi, değerlidir ve pahalı değildir” diye konuştu.

  Kaynak: HABER MERKEZİ
ANAHTAR KELİMELER
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI