DOLAR, MOBİLYA SEKTÖRÜNÜ DE ETKİLEDİ

 Tarih: 13-04-2018 13:15:09

 

Ham maddelerini dolar bazında ithal ederek temin eden mobilya firmaları, doların yükselmesiyle birlikte ham madde fiyatlarının defalarca zamlandığını söyleyerek, daha fazla zam yapılması mobilya fiyatlarının artacağını duyurdu.

 

Yaz mevsiminin yaklaşmasıyla birlikte düğün sezonu beklentisi yaşayan mobilya sektörü, dolar bazında edindikleri ham maddelerin sürekli zam görmesinden dolayı sıkıntılı bir dönem yaşıyor. Edremit Körfezi’nin tek mobilya üreticisi olan ve 50 kişiye istihdam sağlayan bir firma, ham maddelerin sürekli zam görmesiyle birlikte, kampanyalar yaparak zarar etmekten kurtulmaya çalışıyor. Tüketiciler, ham madde zamlarından henüz etkilenmemiş olsalar da, üreticiler, zamların devam etmesi durumunda mobilya fiyatlarının yükseleceği vurguladı.

Konuyla ilgili TV100 Haber’e özel açıklamalar yapan firma yetkililerinden Kemal Yıldız, “2001 yılından beri ailece mobilyacılık sektöründeyiz. Hem perakende satış, hem de üretim yapmaktayız. Edremit Körfezi’ndeki tek koltuk üreticisi firma biziz. Şu anda yaklaşık 50 kişiye istihdam sağlamaktayız. İlerleyen zamanlarda bölgemizdeki istihdamı genişletmek, yaygın üretim yapmak gayretindeyiz. Sektörümüzün durumuna bakacak olursak, mobilyacılıkta biraz daralma söz konusu. Dünyadaki savaş psikolojisi bizlerin durumunu da etkiliyor. Ham maddelerimize sürekli zamlar gelmekte. Bu ham maddeler, kumaş, sünger, suntalam gibi ham maddelerimize afaki oranlarda zamlar geliyor. Bu ham maddeleri ithal olarak ediniyoruz. Dolar bazında bu ürünler ve zamların önüne geçilemiyor. Bu zamlar henüz nihai tüketiciye yansıtılmadı. Yansıtmamaya çalıştık şimdiye kadar. Ama durum bu şekilde devam ederse ileride tüketiciye zamlar yansıtılacak. Temennimiz, bu zamların durması yönünde. Savaş ortamının dünyada son bulmasını istiyoruz. sektörümüzdeki bu sıkıntılı dönemi, sürekli kampanyalar yaparak aşmaya çalışıyoruz. Önümüzde bir düğün sezonu var. Bu sezonda da güzel kampanyalarla bu süreci en az hasarla atlatma gayretindeyiz. Sektörümüzdeki tüm meslektaşlarımıza ve esnafımıza hayırlı, bol kazançlı günler diliyoruz” diye konuştu.

  Kaynak: Haber Merkezi
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER BALIKESiR HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI