DOĞAL ŞEHİR SINDIRGI’DA BÜTÜN DEĞERLER MASAYA YATIRILDI

 Tarih: 09-10-2017 15:08:50

 

Balıkesir’in Sındırgı ilçesinde Ulusal Sındırgı Araştırmaları Sempozyumu gerçekleştirildi. Üç gün süren Sempozyuma 135 akademisyen katıldı. Turizmden, tarihe, coğrafi konumdan bitki örtüsüne kadar bir çok farklı alanda yapılan incelemeler araştırmalar tarafından gerçekleştirilen sunumlarda aktarıldı.

Sındırgı Belediyesi Hizmet Binası toplantı salonunda gerçekleşen oturumlarda gerçekleştirilen sunumların ortak sonucunda ise Sındırgı ilçesinin kırsalı ve merkezinin birçok turizm öğesini barındırdığı, bu yönde yapılan çalışmaların yerinde olduğu ve yerel halkında bu duruma adapte olduğu kanısına varıldı. İlçedeki değerlerin, kırsalından merkezine kadar yalnızca termal turizme değil, tarih, kültür, spor ve doğa turizmine de elverişli olduğu ortak görüşler arasında yer aldı.

Bir yıl boyunca yapılan araştırmaların gerçekleştirilen sunumlarda yer aldığı gibi kitap haline getirilerek geleceğin planlanması ve turizmin şekillendirilmesi adına altlık oluşturacağı bilgisi verildi.

Sındırgı Halkının Samimi ve Sıcak Tutumu Akademisyenlerin Gönlünü Fethetti

Sındırgı halkının dışarıdan gelen ziyaretçilere karşı samimi tutumu ve sıcak davranışı üç gün boyunca ilçede bulunan misafirlerin gönlünde taht kurdu. Son gün gerçekleştirilen Sındırgı turu ile de ilçeyi yeniden inceleme fırsatı bulan akademisyenler Çoturtepe, Kıran, Hisaralan, Çaygören ve Emendere mahallelerini ziyaret etti.  Sosyal gezi programı akademisyenlerin elinde inceleme gezisine dönüştü. Her akademisyen uzmanlık alanına göre çevrede bulunan değerler hakkında bilgi verdiler.

Kıran mahalle sakinleri de Sındırgı insanının sıcaklığını ve misafirperverliğini yaptıkları ikramlar ile gözler önüne serdiler. Mahalle sakinlerinin hünerli ellerinde imece usulü lezzet kazanan gözleme, ayran ve helva ikramı doğal ortamda misafirlere ikram edildi. Durumdan hem ziyaretçiler hem de misafirler hoşnut oldu. Ziyaretçilere gezi boyunca Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş eşlik etti.

Akademisyenler sosyal medya paylaşımlarında oldukça fazla yer verdikleri Sındırgı ilçesinin güzelliklerini her yerde anlatacaklarını ifade ettiler.

Konu ile ilgili açıklamada bulunan Sındırgı Belediye Başkanı Ekrem Yavaş “ Sındırgı ile ilgili bir hayalimizi daha gerçekleştirdik. Geleceğimize ışık tutacak ve yeni nesillere aktarabileceğimiz bilgilerin toplandığı bir sempozyumu geride bıraktık. Burada gördük ki halkımız turizmle gelişmeye açık ve ellerinden gayreti göstermekte. Bizler de üzerime düşeni layıkı ile yerine getirmeye çalışıyoruz. Halkımız ile el ele Sındırgı’mızın yarınlarını planlamaya devam edeceğiz. Sempozyuma katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum.” Dedi.

  Kaynak: HABER MERKEZİ
  Hava Durumu HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI