DEVLET YETKİLİLERİNİN KRİPTO PARAYA İLGİSİ ARTIYOR

 Tarih: 23-02-2018 07:55:00  -   Güncelleme: 23-02-2018 09:11:41

"Dünya yeni bir dijital sisteme doğru ilerliyor, Türkiye çok geç olmadan kendi dijital sistemini ve para birimini yaratmalı."

Al-Monitor tarafından yayınlanan bir rapora göre,eski Sanayi Bakanı ve Milliyetçi Hareket Partisi genel başkan yardımcısı Ahmet Kenan Tanrıkulu, "Türkcoin" olarak adlandırılan devlet destekli kripto para geliştirme teklifinde bulunmak için bir rapor hazırladı.

Teknik ayrıntılar belirsiz kaldığı halde milletvekili, Turkcoin'in mevcut kripto para birimlerine göre daha düşük riskler üreteceğini savunduğu ihraç için varlığa dayalı menkul kıymetleri tokenize etmeyi amaçladığını ortaya koydu.

Raporda, bu varlık sepetinin, Türk Hava Yolları, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası ve Türk Telekom gibi ülkenin servet fonu içerisine geniş halka açık şirketleri dahil edeceği belirtildi.

Tanrıkulu :

"Dünya yeni bir dijital sisteme doğru ilerliyor, Türkiye çok geç olmadan kendi dijital sistemini ve para birimini yaratmalı."

 

Rapordaki bir başka milletvekili ise piyasayı kontrol etme çabasıyla kriptoparalar daha net bir düzenleme yapılması çağrısında bulundu. Türkiye'de şifreleme konusundaki yasal çerçevenin yokluğunun yasadışı kullanılmasına neden olabileceğini savunuyor.

Yetkili, "Her türlü riski değerlendirdikten sonra cesaret verici düzenlemelerin getirilmesi, kriptopara piyasasından, özellikle de bitkisel kaynaktan gelir elde etmemizi sağlayacak ve bu bağlamda ülkenin bu alandaki düzenlemeleri düzenleyen bir sözleşme ve yasaya ihtiyacı var" dedi.

Özellikle, Tanrıkulu'nun yorumları, Türkiye'nin Başbakan Yardımcısı, hükümetinin CNN Türkiye ile röportaj yaparken ulusal bir kripto satışı başlatmaya çalışacağını söylediği hafta sonra geldi.

Türkiye'nin potansiyel değerlendirmesi, Venezuela'nın ülkenin kendi jeton satışını gördükten sadece bir gün sonra geldiği bir dönemde, Cumhurbaşkanı Nicolas Maduro, ülkenin Petro coin'den şimdiye kadar 735 milyon dolarlık bir büyüme gerçekleştirdiğini iddia etti.

  Kaynak: COİNDESK
ANAHTAR KELİMELER
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI