ÇİĞ BURUN YAĞI ŞİFA SAÇIYOR

 Tarih: 19-10-2017 10:09:17

Alternatif tıpta, başta kalp, damar ve kanser hastalıkları olmak üzere bir çok hastalığın tedavisinde kullanılan ve halk arasında ‘Burun Yağı’ adıyla bilinen çiğ zeytinyağının bu yılki üretimi başlarken, kilosu 100 liradan acılı buluyor.

 

Yüzyıllardır eskimeyen taş baskı metoduyla zeytinyağı üretimi esnasında çok az miktarlarda, kendiliğinden ortaya çıkan şifa kaynağı ‘Burun Yağı’nın yeni hasat dönemindeki üretimi de başladı. Bazı kesimlerce ‘Zeytin Sütü’ olarak ta adlandırılan bu yağ, alternatif tıpta kanser, kalp, damar, bunama, cilt hastalıkları gibi bir çok hastalığın tedavisinde uzmanlar tarafından öneriliyor. Geleneksel taş baskı sistemini, gelişen teknolojinin tüm imkanlarından faydalanarak modern taş baskı sistemine dönüştüren, Balıkesir’in Edremit ilçesindeki 110 yıllık zeytin ve zeytinyağı üreticisi firma, geçtiğimiz hafta başlanan ilk hasat ile birlikte erken sıkım zeytinyağı üretimine de başlanıldığını bildirerek, ‘Burun Yağı’nın her sabah mutlaka sağlık için 1 tatlı kaşığı miktarda tüketilmesi gerektiğini vurguladı.

 

4 nesildir aile şirketi olarak hizmet gösteren firmanın ortaklarından Hamdi Herdan isimli üretici, “Zeytinin sütü olmaz” diyerek, burun yağının yapımını ve özelliklerini anlattı.

 

TV100 mikrofonlarına açıklamada bulunan Herdan, “Biz 4 kuşaktır zeytin ve zeytinyağı üretiyoruz. Bu yılki hasat dönemine başladık ve ilk yağımızı sıkmaktayız. Zeytinin sütü olmaz. Bu tabir yanlıştır. Bu yağ burun yağıdır. Bir ton zeytin hamurunun içinden yaklaşık yarım kilo elde edilebilmektedir. Bu yağı biz ilaç olarak nitelendiriyoruz. Kalp ve damar hastalıklarından tunun da, kanser hastalıklarının tedavisinde bile kullanılmaktadır. Bunamanın en büyük düşmanı. Safra kesesi, bağırsak, mide, böbrek rahatsızlıklarında da kullanılıyor. Böbrekteki taşı bile düşürüyor. Normal ürettiğimiz sızma zeytinyağlarımız yemeklerde ve salatalarda aktif olarak tüketiliyor.  Fakat burun yağımız çok az miktarda çıkıyor ve faydalarından dolayı da ilaç gibi kullanmaktayız. Zeytinyağında sağlık vardır. Herkesin tüketmesini tavsiye ediyorum. Aktif tüketenlerde kalp ve damar rahatsızlıkları olmuyor. Bu sene bölgemizde zeytinin var senesi ve dallar zeytin dolu. Biz de hasat yapmaktayız. Üreticiler yağmur bekliyor. Burun yağı, taş baskı sırasında elde ediliyor. Kendi ekseninde dönen taşlarımız ile ezilen zeytinlerimiz hamur haline geliyor ve hamurun üzerine bir süre sonra bir yağ tabakası çıkıyor. İşte bu yağı alıp süzdüğümüzde burun yağı elde ediyoruz. Burun yağının kilo fiyatı değişiklik gösterebiliyor. Bölgemizde bazı yerlerde kilosu 50 liradan satılırken, genelde 100 liraya alıcı buluyor. Bu kıymetli ürünün sağladığı şifa düşünüldüğünde fiyatı çok düşünülmemeli diye düşünüyoruz. Mutlaka her sabah bir tatlı kaşığı burun yağı için ve sağlıklı kalın. Markalı zeytinyağlarının tercih edilmesini tavsiye ediyoruz. Çünkü piyasadaki markasız ürünlerin karışım yağ olduğu ve sağlıksız olduğu görülüyor. Lütfen markalı ürünleri alın” dedi.

  Kaynak: Haber Merkezi
ANAHTAR KELİMELER
  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER BALIKESiR HABERLERİ
Henüz anket oluşturulmamış.
YUKARI